Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie pompy obiegowej smart-wtyczką


nalest

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam małe pytanie do fachowców znających temat.

Mianowicie planuję podłączyć moje dwie pompy obiegowe Grundfos ALPHA2 i Wilo Stratos Pico które będą obsługiwać bufor ciepła do sieci elektrycznej poprzez tzw. smart wtyczki/gniazdka aby nimi sterować. Oczywiście każda do osobnego gniazdka. 

Z tego co zauważyłem niektórzy producenci typowych sterowników do pomp opisują że sterowanie jest przekaźnikowe. Ponieważ nie posiadam obszernej wiedzy w temacie elektryczności zastanawia mnie czy włączanie i wyłączanie takim smart "ustrojstwem" nie będzie negatywnie wpływać na żywotność pomp.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Sterowanie przekaźnikowe to jest coś takiego, jak jakieś urządzenie da sygnał do przekaźnika aby się zwarł, lub rozwarł. Na takiej samej zasadzie działają te wtyczki, tylko obsługują mniejsze natężenie prądu. Pompa nie ma dużego poboru, więc się nic nie stanie.

Zastanawia mnie tylko, na jakiej zasadzie chcesz tym sterować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie poprzez aplikacje na telefonie. Odczyt temp. Poprzez zdalne czujniki temp. również działające w tym samym systemie. Możliwości programowania dużo większe niż standardowe sterowniki do pomp czy obiegów. No i w przyszłości można system rozbudowywać o np zdalne programatory pokojowe itp. 

Czyli rodzaj silników w takich pompach nie wymaga specjalnego załączania napięcia? Nawet jeśli będzie parę razy w ciągu dnia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Nic się nie stanie z taką pompą.

Nie zmienia to faktu, że opierać pracę pompy o komunikację bezprzewodową nie jest dobrym pomysłem. Pompa powinna pracować jak instalacja ma zapotrzebowanie na ciepło. Nie wiem czy masz grzejniki czy OP. Tak czy inaczej, jeżeli jakikolwiek obieg potrzebuje ciepła, to pompa musi pracować. Jeżeli te pompy są połączone ze źródłem ciepła, to jest jeszcze bardziej niebezpieczne takie połączenie. Załóżmy że masz kocioł stałopalny (tak strzelam sobie), a pompa (a właściwie sieć wifi) straci połączenie i nie odczyta temperatury, to coś się może zagotować. Co innego jak to będzie na obiegu grzewczym. W tedy nic się nie stanie. Będzie po prostu za ciepło, lub za zimno. Zależy od innych urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak. Pompy są na obiegu grzewczym jedna pomiędzy grzejnikami a buforem i druga pomiędzy op a buforem. 

Piec z podajnikiem ma swój sterownik który będzie pilnował pompę zasilającą bufor. 

Chodzi o to że pompy obiegów grzewczych powinny pracować w oparciu o temp. bufora i to nie temp. narastającą ale malejącą czyli jak w buforze będzie np. 50st mają się załączyć i pracować bez względu czy rośnie czy maleje temp. jeśli jest to powyżej 50st a wyłączyć się ma pompa grzejników gdy spadnie poniżej 50st natomiast pompa op gdy spadnie do np.30st W grzejnikach są termostaty które pilnują temp. w pokojach oczywiście tylko w momencie pracowania pompy.

Taką zasadę działania ma sterownik "euroster 12" w trybie "termostat" tyle że tam jest w oparciu o temp. załączenia i histerezę od tej temp. która wyłącza. Ustawienie grzanie lub chłodzenie powoduje czy histereza ma być w górę czy w dół temp. ustawionej. Ten model sprawdzi się idealnie ale nie ma możliwości w nim w przyszłości podpięcia np. termostatu pokojowego, a moim pomyśle jest rozbudowa nieograniczona. Oczywiście ma tez wady.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co piszesz, to chcesz uzyskać taki efekt, że jak spadnie temperatura bufora do minimum i w OP będzie już niska temperatura, chcesz wyłączyć OP aby po ponownym nagrzaniu bufora OP wydoiło go na maxa. Błędne koło się zrobi na takich ustawieniach. Odwrotność ekonomicznego grzania. Chyba że robisz to na testy jak ja w zeszłym roku z buforem, to jak najbardziej się to sprawdzi. U mnie wydoił na nieekonomicznym grzaniu 11000kWh. Z tym że ja te testy zrobiłem na zasadzie, że przekłamałem czujnik zewnętrzny o -10 stopni i uchyliłem okna. Takie coś jest bardziej nieekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę na bazie własnych doświadczeń
Zwykłe 'głupie' pompy bez problemu można załączać i wyłączać przekaźnikiem.
Ale z pompą smart-elektroniczną Wilo Star miałem problem bo strasznie upalała przekaźniki, tzn żywotność przekaźnika to było może tydzień. Kilka przekaźników w ten sposób wymieniłem ale każdy padł, w końcu wymieniłem pompę.

A co do załączania pomp jak opisujesz, to najlepiej użyć termostatu - np takiego https://allegro.pl/oferta/termostat-regulator-temperatury-grzalki-co-230v-13174567163

ustawiasz temperaturę w trybie chłodzenia, tzn załącza się gdy temp wody jest powyżej np 50 stopni, a wyłącza się np po spadku poniżej 45. 
Albo nawet jeszcze prościej jakimś termostatem bimetalicznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim termostacie nie będziesz miał podglądu na smartfonie. Tutaj chyba o to najbardziej chodzi, aby mieć podgląd zużycie i czas pracy pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł zaproponowany przez nightwatch jest całkiem ciekawy. Fakt że nie można tego w przyszłości rozbudować dodając termostat pokojowy w op. Jednak ponieważ posiada taką funkcję o którą zabiegałem, a w porównaniu z "eurosterem" w którym inne tryby były by dla mnie bezużyteczne ma dużą zaletę jaką jest cena. Bardzo atrakcyjna. O podgląd w smartfonie mi nie zależy. Chodzi mi raczej o to aby w obiegu grzejnikowym pompa pracowała tylko w zakresie temp. w buforze czyli np. od 60 lub 70 do 40 licząc w dół. W czasie pracy pompy na grzejniki które mają termostaty ale zawsze któryś się zamyka natomiast inny otwiera. I tu będę chciał zamontować zawór termostatyczny który będzie ustawiony na 60 by nie szło na grzejniki 70 szkoda mi rur pex i nie chcę by dziecko się poparzyło dotykając stalowych grzejników. Znowuż w op pompa by pracowała również w zakresie temp. buforu od np. 60 lub 70 do 30 licząc w dół. Tam akurat jest już zawór termostatyczny który pilnuje by nie przegrzewać. Ale tutaj niema nic na wzór termostatów grzejnikowych więc myślałem o podłączeniu czujnika temp. w podłodze który po osiągniętej temp. też mógłby wyłączyć pompę. Lub termostatu pokojowego. Tyle że przy tak dużej bezwładności op temp. z powietrza w pomieszczeniach z op. była by informacją zbyt późną. I tu nie jestem pewien tego. 

Na to wszystko pozwala mi mój pomysł ze smart wtyczkami i czujnikami. Bardzo dużo można ich łączyć ze sobą i zależność między nimi. Czyli np. pod jedną wtyczkę parę czujników, a co za tym idzie informację z różnych punktów. 

Mam rolety i parę innych rzeczy w taki sposób w standardzie zigbee gdzie działa to nawet podczas braku internetu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.