Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja z buforem 400l


Krystal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam kocioł na pellet Kostrzewa mini bio luxury 21kw połączony z buforem 400L kospel . Z kotła woda idzie pompa kotłowa  bezpośrednio do bufora jest tak jakby przedłużeniem pojemności wodnej  kotła . Z bufora woda idzie na CWU i mieszcz 3D na grzejniki na dom. Spalanie ok 13kg na dobę CWU i ciepło w domu na dom średnio ocieplony 200m2. 

Czy bufor powinien być tak połączony z kotłem jak u mnie czy powinien być ładowany do np 80 stopni i dopiero jak się rozładuje do 20 stopni kocioł powinien się odpalać i go ładować ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączony jest ok

Ładujemy z reguły do 60st, wyżej są większe straty szczególnie że firmowy kospel jest słabo ocieplony
Do ilu rozładowujemy - to zależy ile potrzebujesz dać na grzejniki jeżeli na grziejniki idzie np 40st to rozładowuj do 45, tak żeby 3d mogl zapewnic ciagle taką temp jak potrzebuje
Jak się zrobi zimno i na grzejniki będziesz dawał 50 to też rozładowanie musi być powyżej tej wartości

Nie patrz na to że to mała różnica, w buforze się woda nie miesza tylko na dół napływa woda o temp powrotu z instalacji i będziesz miał u góry 60 a na dole 30


Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, krisb napisał:

Ciut mały ten bufor jak na te moc kotla....

To raczej sprzęgło.

A po co dobierac wielkosc (wiekszy) bufor do mocy kotla pelletowego? To mie zasypowiec gdzie ile zaladujesz tyle wytworzysz ciepla.

Pelletowiec Rozpali sie i zaladuje bufor w np. 30minut i wygasi. Dom pociagnie cieplo z bufora - i tu jest sens dobrac taki aby rozpalen nie bylo np. 10 a 1-2-3 na dobe. Wiekszy bufor z kolei zwiekszy strate postojowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się co do zasady, ale nie ma info, jak będzie zachowywał się ten układ, bo nie ma info o zapotrzebowaniu na ciepło, można szacować. Inaczej będzie w okresach przejściowych, inaczej zimą!

Straty postojowe przy dobrze zaizolowanym buforze są małe, a kocioł może pracować z mocą nominalną i nie taktować co dwie godziny. Peleciskiem nie opłaca się ganiać do 80 st. 60, to zdrowy kompromis.

Czas pokaże. Jak kocioł nie jest przewymiarowany, to będzie ok.

Na forum była podawana wielkość bufora dla kotla peletowego, w przeliczeniu to chyba 30 l/kW.

Ale to temat do przeliczenia i przemyślenia. Koszty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, krisb napisał:

Inaczej będzie w okresach przejściowych, inaczej zimą!

Bufor na okresy przejsciowe OK!

Pelna zima najlepiej ominac bufor jesli moc kotla pozwala na uzupelnianie strat ciepla w domu bez odstawiania. Mozna co prawda jechac tak samo jak w przejsciowych. Mozna tez ladoeac bufor pogodowo - im zimniej tym wieksza temperatura (pohemnosc cueplna).

60C +\- 10C tez tak uwazam.

Sprawnosc (ta z certyfikatu) jest prawie taka sama dla mocy minimalnej i nominalnej - roznice pomijalne a niekiedy na plus dla minimalnej.

30l na 1 kW kotla? Po co to przy pelecie? Jaki jest cel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na forum przeczytalem takie zestawienie, ale nie pamiętam kontekstu.

Chyba Sambor pisał w odpowiedzi na jakiś temat, albo się mylę.

Jak tak, to z góry przepraszam kol. Sambora.

Generalnie, są dwie szkoły, peleciak z buforem i bez.

Przy zasypowym nie ma dyskusji. Druga sprawa, ile wody jest w instalacji. Ja mam 170 l z kotłem, jest troszkę, ale kaloryfery żeliwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.