Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek z pw i kocioł 1f


kkusmierski01

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, poszukuję kogoś kto narysuje mi schemat podłączenia kominka z płaszczem wodnym Lava Trend 17kw w układzie zamkniętym,  sterownik Tech ST-392 ZPID + bufor 500 litrów, kocioł gazowy Termet jednofunkcyjny ecocondens gold PLUS + zasobnik CWU 120l, z uwzględnieniem grzania CWU, ogrzewanie podłogowe 100% powierzchnia 110m2
Termostat w każdym pomieszczeniu + siłownik na każdej pętli + listwa sterującą SALUS KL08NSB
Kocioł przy otwartej jednej, a nawet dwóch pętlach natychmiast łapie przegrzew, zastanawiam się czy dać malutki bufor do kotła jako sprzęgło 40l (zwykłe sprzęgło nie wyrabia) czy puścić go przez duży bufor razem z kominkiem oczywiście w najwyższym punkcie. 

Edytowane przez kkusmierski01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, kkusmierski01 napisał(a):

natychmiast łapie przegrzew

Brakuje Ci zaworu termostatycznego, lub zaworu z siłownikiem podłączonym do sterownika, który to ogarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz mieć za mały odbiór przy BC 500 litrów? Ja mam kocioł 24kW podłączony do BC 160 litrów i działa. Fakt, mam moc na minimum i to chyba jest około 18kW.

Czy połączenie kotła gazowego z BC 500 litrów na pewno jest prawidłowo zrobiony?

Otwieranie pętli nie powinno mieć wpływu na pracę kotła z BC. BC jest bardzo dużym i sprawnym sprzęgłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor mam nie podłączony, szukam kogoś kto narysuje mi schemat bo jestem laikiem w tym temacie. 

W tej chwili mam podłączone sprzęgło które nie wyrabia. 

Przepraszam źle to ująłem w pierwszym poście. 

Edytowane przez kkusmierski01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2022 o 14:41, kkusmierski01 napisał(a):

Kocioł przy otwartej jednej, a nawet dwóch pętlach natychmiast łapie przegrzew,

Po pierwsze źle dobrana i niewłaściwie wyregulowana instalacja - nawet nie pytam czy był projekt na tą podłogówkę.

Po drugie za duży i źle ustawiony kocioł gazowy. 

Po trzecie inwestor ma za dużo kasy i pcha ją nie tam gdzie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kkusmierski01 napisał(a):

W tej chwili mam podłączone sprzęgło które nie wyrabia. 

A co te sprzęgło ma wyrobić ?

Opisz dokładnie co tam masz i jak jest podłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał(a):

Po drugie za duży i źle ustawiony kocioł gazowy.

To pokaż mi kocioł, który na starcie ma 300W bo taki mniej więcej pobór ma mój wiatrołap... Bo najmniejszy który znalazłem 9kw przy starcie ma 1,8kw.

Zdaje sobie sprawę, że mój kocioł jest przewymiarowany (25kw na 1000mb podłogówki to dużo za dużo), ale nawet najmniejszy przy tym rozwiązaniu (termostat w każdym pomieszczeniu) za duża moc startowa, a za mały odbiór.. 

A jeżeli chodzi o projekt co. to niestety pluje sobie w brodę do dzisiaj i na pewno nie wchodził bym w termeta, jest to mój pierwszy dom, a przez 40lat mieszkałem w bloku. Więc proszę daruj sobie takie głupie komentarze. 

 

2 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

Opisz dokładnie co tam masz i jak jest podłączone.

Opisałem wszystko co mam w pierwszym poście i na bazie tego chcę zrobić to od początku zgodnie ze sztuką. 

Najlepiej opisuje mój problem autor filmu. Tylko nie wiem jak spiąć to z kominkiem i buforem od kominka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego mam wrażenie, że wskazanie błędów odbierasz jako atak na swoją osobę i głupie komentarze.

Żeby komuś pomóc, to trzeba pokazać błędy do poprawy.

Z pierwszego postu wnioskuję że masz całą automatykę która obsługuje OP.

Napędza to kocioł gazowy (w jakiś sposób podłączony). Do tego bufor 500 litrów zasilany bezprzewodowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kkusmierski01 napisał(a):

Więc proszę daruj sobie takie głupie komentarze. 

Jeżeli moje komentarze są dla ciebie głupie to nie jesteś wart dalszego mojego pisania.

Choć twierdzę, że sytuację można by naprawić i to nie buforami czy innymi bzdurami, tylko wysłuchaniem tego co mają inni do powiedzenia, choć YT jest przeważnie złym doradcą.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy Panowie, ale szukam krótkiej i szybkiej odpowiedzi zrobię projekt za tyle i tyle, krótka piłka. 

49 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Żeby komuś pomóc, to trzeba pokazać błędy do poprawy.

Jednym wielkim błędem jest moja kotlownia, którą muszę zrobić niemalże od początku z wykozystaniem podzespołów które posiadam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wspaniała😉 kotlownia jest w mazowieckim koło Warszawy Chotomów 

Robił mi ją znajomy w którym pokładałem jak się okazuje za duże nadzieję. 

Edytowane przez kkusmierski01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz jakis schemat tej aktualnej sytuacji w kotlowni? Zrob rysunek i wklej to pomyslimy co dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączyć na nowo można na 102 sposoby, ale potrzebna jest informacja jak jak to ma działać aby było dobrze.

Proponuję aby autor tego tematu podał co ma być źródłem podstawowym grzania a co rezerwowym, jak ma być grzana CWU, jak to ma być (wg niego ) sterowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, sambor napisał(a):

Robił kolega, ale kocioł to ci serwis uruchamiał, czy też "kolega".

Kocioł odpalał serwisant. Nawet nie wiedział, że kocioł można przestawić w funkcjach serwisowych na podłogówkę czyli zakres temperatury od 25 do 55st.C🤦‍♂️, niestety takich informacji w instrukcji nie ma, więc może stąd jego niewiedza... 

 

17 godzin temu, sambor napisał(a):

Samą instalację podłogówki to jak masz zrobioną?

Tzn. Co masz na myśli? 

Jest 13 pętli z czego najdłuższa ma 115mb. 

Rury w odstępach co 10cm.

15 godzin temu, sambor napisał(a):

Proponuję aby autor tego tematu podał co ma być źródłem podstawowym grzania a co rezerwowym

Podstawowym źródłem ciepła ma być kocioł gazowy, w kominku palę raczej tylko w okresach przejściowych, ale myślę, że jak będę miał podłączony bufor to będzie palone częściej. 

Zaraz zrobię kilka fotek obecnej instalacji. (tylko proszę się nie śmiać za glosno😉

16 godzin temu, sambor napisał(a):

jak ma być grzana CWU, jak to ma być (wg niego ) sterowane.

Głównie przez kocioł, ale jeżeli palę w kominku to chciałbym żeby też była grzana CWU (w zasobniku 120l) przez kominek. 

A jak ma być to sterowane...? To nie mam pojęcia. 

Po rozmowie w zaprzyjaźnionej hurtowni hydraulicznej zaproponowali takie rozwiazanie:

Bufor 40l do kotła gazowego i oddzielny bufor 500l(wiekszy mi nie wejdzie) do kominka więc zakupiłem, tylko nikt nie ma pojęcia jak teraz to spiąć żeby miało ręce i nogi. 

Po tych wszystkich doświadczeniach postanowiłem zrobić to sam wedle jakiegoś sensownego projektu. 

  IMG_20221230_171925.thumb.jpg.ddb7f45dfee822d08c0246af91626da8.jpgIMG_20221230_171727.thumb.jpg.7fd0841c3113febda93899932d05c74a.jpgIMG_20221230_171351.thumb.jpg.5f606f69cc41d01b7eb4206d38a6a864.jpgIMG_20221119_131152.thumb.jpg.0d94232dfb434951616f18c93328d04b.jpgIMG_20221230_171351.thumb.jpg.a2edf4ceb01582205237fdaec92043dc.jpg 

16724180104767574240752970550475.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci zaprzyjaźniona hurtownia zaproponowała zakup, to dlaczego nie zaproponowała ci dodatkowo schematu jak te zakupy podłączyć?

To niestety taka przyjaźń - hurtownia i YT to wróg większości inwestorów, dających się nabierać na różne "potrzebne " gadżety.

A na poważnie : potrzeba info o bojlerze - jest z 1 wężownicą czy z dwoma?

  dod zdjęcie rozdzielacza(y) podłogówki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pomysł jest taki, aby kominek był głównym źródłem. Kocioł odpalałby się jak w buforze brakowałoby ciepła. Wszystko podłączone pod bufor 500 litrów. Bufor CWU również podłączony pod bufor 500 litrów. Na lato do CWU grzałka napędzana z PV. Powinno zaskoczyć, tylko trochę pomp by tam było, które i tak już są. Wszystko ogarnąć sterownikiem TECH i-2+. Wywaliłbym zawór termostatyczny z rozdzielacza, tylko zastosował 3D, który ogarniałby TECH i-2+.

Byłaby pogodówka, lub stała. Do wyboru.

Z tym że to są koszty przeróbki.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał(a):

Jaka rura jest do tego rozdzielacza - najlepiej oznaczenie, albo przynajmniej średnica, jaka jest jej długość - od sprzęgła do rozdzielacza?

PP 32

ok 3m

Afriso ATM 561

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.