Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura wody w kotle przy rozpalaniu


Irek14

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Oglądam filmiki z rozpalania w kotłach Ds z buforem ciepła. Zauważyłem na tychże filmach że bardzo często podczas rozpalania temperatura na kotle podczas rozpalania wynosi ok 30 st C. Chyba powinna być wyższa skoro jest bufor i ochrona powrotu przed zimną wodą?(układ antykondensacyjny itp.) U mnie w starym górniaku temp przy starcie nie jest niższa niż 30 st C. a nie mam ochrony powrotu ani też bufora.. Więc po co cała ta ochrona powrotu? 🤔 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że woda stygnie jak w kotle się nie pali tylko zastanawiam się po co ochrona powrotu skoro temperatura u mnie jest jak pisałem ok 30 stopni przy starcie, rozpalaniu czyli podobna jest u kolegów co mają ochronę powrotu? Czy taka ochrona ma sens? 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jak koledzy zauważyli - woda stygnie, 

po drugie zaw ochrony powrotu przy pewnej temp się zamyka i odcina kocioł od bufora, 

po trzecie w pewnej ustawionej temp kotła wyłączana jest pompa między kotłem a buforem

po czwarte kocioł szybciej stygnie niż bufor - mniejszy zład wody, słabsza izolacja, dodatkowo ciąg kominowy robi swoje i wychładza dod kocioł.

Podczas rozpalania pompa się załącza przy 36C na kotle i miele na krótkim obiegu do 58C , kiedy zaw ochrony powrotu zaczyna puszczać wodę na bufor.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.Teraz już wiem o co chodzi. Pozdrawiam jeszcze raz serdecznie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta cała ochrona powrotu jest po to by woda ze spalin nie kondensowała w kotle albo zaraz za czyli w czopuchu( w kotle może pojawić się "rosa")

Zjawisko kondensacji wody w kotle na paliwo stałe jest zjawiskiem nader szkodliwym z uwagi na zawartość siarki w paliwie, a co za tym idzie w tlenków siarki w spalinach może dojść do wykraplania się kwasu siarkawego co skutkuje atakiem "rudej"  i szybszej degradacji kotła a jak wiadomo ruda wychodzi z imprezy ostatnia.

W kotłach kondensacyjnych  np.: gazowych   "wspaniała wydajność" właśnie na tym polega by H2O kondensowało w kotle bo mamy zysk - dostajemy ciepło kondensacji - tyle że kotły na paliwo stałe są z innego materiału a i w węglu siarki jest więcej. 

A to że kocioł stygnie jak się w nim nie pali... a zanim się rozgrzeje też mija jakiś czas.

To tak  oględnie w skrócie w temacie ochrony powrotu. 

Ja ustawiłem start pompy na ~60stopni ochrona powrotu zawór nastawa stała 55 stopni i jakoś działa 🙂 

 

Edytowane przez login7
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.