Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik nie załącza pompy c.o.


Sobolxx

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie mam problem z piecem Rakoczy że sterownikiem tech. Otóż sterownik nie załącza pompy po osiągnięciu temperatury a co za tym idzie ciepło nie idzie na dom (100m2 wszędzie podłogówka + drabinka w łazience) i powrót jest zimny. Po przestawieniu w tryb pracy ręcznej pompa startuje i w momencie drabinka w łazience jest ciepła i cała listwa na rozdzielni. Próbowałem już różnorakich ustawień na sterowniku i za cholere nie wiem o co chodzi. 

Ta po lewej jest od CWU a po prawej od c.o.

IMG_20221217_132733.jpg

IMG_20221217_132708.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek odepnij pompę od sterownika i włącz do gniazda 230V bezpośrednio niech tak chodzi na 2-4 biegu. Taki myk zrób jak nie masz czasu zajmować się kotłem i centralnym.

Jak sterownik ma już swoje lata  to może być najpewniej wyczerpany  kondensator,  który jest za triakiem albo też sam triak już zaczyna szwankować.

Jak masz w sterowniku drugi obieg CO  to przepnij przewody do niego i przestrój sterownik do drugiego obiegu, a pierwszy  uśpij.

 

Powodem tego, że pompka do pieca nie działa, może być:

niewłaściwy tryb pracy pomp (załączony tryb letni);

włączony regulator pokojowy;

próg załączania pompy na czujniku CO nie został osiągnięty. Dokładne informacje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi sterownika.

Inną przyczyną tego, że pompa centralnego ogrzewania nie pompuje może być także nieprawidłowa konfiguracja sterownika. Aby sprawdzić, czy przyczyną tego, że nie załącza się pompa CO jest złe ustawienie parametrów pracy jest przywrócenie urządzeniu ustawień fabrycznych.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milion razy ustawienia zostawały przywracane do fabrycznych. Ogólnie cała instalacja jak i dom mają 2 lata dopiero.. Tryb letni nie jest załączony. Pompę ustawiłem na max bief i w trybie ręcznymi działa. Teraz przypadkowo zrobiłem zwarcia i wybili bezpieczniki, po włączeniu pieca pompa działa ale pięć znowu się czyści itp itd. Zobaczymy za jakiś czas. Po prostu wygląda to tak jakby sterownik nie mógł wymusić uruchomienia pompy z jakiegoś powodu 

 

Sterownik pokojowy mam i on teoretycznie działa. Temp ustawiona na 23st np spadnie do 22st to pięć się uruchomia

Tryb pracy ma być pid czy modulacja? Z ciekawości pytam bo i tak na tym czy na tym nie ma różnicy 

Edytowane przez Sobolxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wykluczyć sporą cześć pomyłek to powinieneś wyłączać sterownik pokojowy, włączyć pompę  do gniazda 230V bezpośrednio niech tak chodzi-przecież jest zimno i ogrzewanie musi działać.

Do sterownika w miejsce pompy podłączyć żarówkę do testowania.     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw poszukaj w sterowniku opcji sterowanie kotłem , lub sterowanie pompą c.o. To powinno być w ustawieniach tam gdzie ustawiasz sterownik pokojowy. W przypadku załączonego sterowania pompą c.o. po nagrzaniu pomieszczenia sterownik pokojowy wyłącza pompę c.o. załączy się dopiero po spadku temperatury pomieszczenia powiększonego o histerezę ustawiona na sterowniku pokojowym. Aby to sprawdzić wystarczy na sterowniku pokojowym podnieść o kilka stopni temperaturę żądaną i zobaczysz czy pompa ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobea chyba się udało ogarnąć. Na noc włączyłem pięć, pompka zaczęła ale zagrzało w domu do 28st a to dlatego, że wygaszanie pieca było wyłączone i piec cały czas grzał. Podłogi wszędzie gorące i ogólnie sauna. Udało się ustawić, że pompka ma się włączać przy 35st i tak jest. Po włączeniu się pompki elegancko szybko obieg jest gorący i powrót też (a był zimny a teraz różnica 5-10st). Zastanawiam się tylko, czy można ustawić automatyczna prędkość pompy? Teraz ustawiłem na max obroty i się zastanawiam czy można ją ustawić na auto czy ma chodzić na max? 

Teraz po osiągnięciu temp ustawionej na sterowniku w pokoju, piec się wygasza i czuwa a pompka działa póki nie spadnie poniżej 35st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi ale jeszcze jedna kwestia. 

Mieszkam na takim wygwizdowie, że przez dzisiejsze wiatry nie miałem prądy od 23 wczoraj do 16 dzisiaj i po powrocie prądu regulator pokojówki nie ma połączenia z piecem. Wyskakuje caly czas brak transmisji ze sterownikiem pokojowym i piec nie reaguje na zmianę temperatur na regulatorze. Sygnał z regulatora dochodzi do tego zasilacza w gniazdku ale tak jakby z gniazdka do pieca już nie. Czy jest możliwość, że przez ten brak prądu mógł się zepsuć ten sterownik? 

Sterownik to tech st-294v2. Mam zamiar kupić inny na podmiankę i zobaczyć czy faktycznie padł czy problem leży gdzie indziej. Wtedy nowy bym oddał.. 

 

Dobra po kilku resetach STEROWNIK zaczął współpracować. 

A co to znaczy (na zdjęciu) pid praca 0%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam jeszcze raz. 

Problem teraz dotyczy czegos innego niż pompy. Mianowicie nie mam opcji w ustawieniach, żeby ustawić czas podawania itp pellet. Mianowicie pellet nie spala się do końca i zamiast popiołu czystego wywala jeszcze pellet. Jak ustawić to ustawić żeby było dobrze? Zmniejszyłem siłę nadmuchu bo tyle mogłem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.