Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka piętro - problem


Dawid5
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam dom z samą podłogówką (góra i dół). Ogrzewanie piec na pellet + bufor 1000l. Problem jest z podłogówką na piętrze, a mianowicie czy chodziła by pompa na 1 czy na 3 biegu nawet cały dzień nie podnosi temperatury do zadanej. Na parterze na 1 biegu pompa bez problemu podnosi temperaturę do ustawionej na pokrętle i ja utrzymuje cały czas i to na 5 pomieszczeniach. Odnośnie piętra to pompa odpowietrzona oraz rotametry widać że chodzą prawidłowo (1 czy 3 bieg zasysa więcej wody). Przy ustawieniu tylko np. 2 pomieszczeń do ogrzania na górze (np. Łazienka + grzejnik łazienkowy), pompa dobija do np. 40 stopni, wygrzewa fajnie pomieszczenia, ale jak odkręcę dodatkowe pokrętła na rotametrach inne pomieszczenia do wygrzania, to nagle spada bardzo szybko,lecz nawet po 1 czy 2dniach (na 3 biegu) nie jest w stanie dobić do wyższej temperatury. Strzałka czerwona zaznaczyłem pokrętła na rozdzielaczach, które służą do odpowietrzania. I tak na dole odkręcając pokrętło przy włączonej pompie nic nie kapie z wody. Na piętrze sączy się woda i nie przestaję kapać, dopóki nie zakręcę, syczenia powietrza nie słychać, tak jak pisałem wyżej pompe odpowietrzalem odkręcając śrubę i zlewając wodę i ponownie ja włączając. Szukam przyczyny lecz nie mogę jej znaleźć, czy pompa na górze jest zbyt słaba może, lecz to ten sam model co na dole, która świetnie sobie radzi. Żadnych dziwnych odłogsów przy pracy pompy nie słychać. 

Podłogówka dół

20221213_235533.thumb.jpg.495dfe1ff287fb23cec9bec9ee95006d.jpg

Podłogówka piętro

20221213_235722.thumb.jpg.2fe048300654e9dd25c3e2bc0dd4d75f.jpg

Edytowane przez Dawid5
Dodanie zdjęć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ja zlecałem wykonanie podłogówki tylko poprzedni właściciel, nie mam także schematu.

Z tego co piszesz i wymogi jakie są:

"Długość jednej pętli powinna mieć maksymalnie:
 

  • 80 metrów bieżących dla rur o średnicy 14x2 mm
  • 120 mb - dla rur o średnicy 16x2 mm
  • 150 mb - dla rur o średnicy 20x 2,25 mm"

Czy przyczyna zatem może być zbyt duża ilość mb rur? A jeśli tak to jak ewentualnie jestem w stanie to zweryfikowac bez schematu podłogówki, są jakieś urządzenia do tego?

Edit.

Parter tam gdzie jest podłogówka ma ok 100m2, a piętro ok 83m2 - patrzę na powierzchnię użytkowe pomieszczeń z projektu. Nie mam tak jak wyżej pisałem schematu położenia rur. Jednakże na dole jest większy metraż do ogrzewania i pompa daje rade na 1 biegu. A na górze nawet przy odkręconych nie wszystkich pomieszczeniach nie podnosi temperatury przy 3 biegu.

Edytowane przez Dawid5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie na które puszczam wodę czyli 6 z 8, na 3 biegu pompy są wszystkie rotametry w okolicach 3, jeden jest w okolicach 2. Ogólnie na pompie obecnie wskazuje 22-23 stopnie i minimalnie czuć ciepło w każdym z pomieszczeń ogrzewanych wzgledem pomieszczeń nieogrzewanych, lecz pompa nie chce ruszyć do wyższej temperatury. Tak jak pisałem wyżej pozostawiając 1 lub maksymalnie 2 pomieszczenia do wygrzania pompa daje wtedy radę i podnosi temperaturę do zadanej, przy większej ilości odkreconych rotametrow temperatura gwałtownie spada, słychać że chodzi szybciej pompa, doplyw wody do instalacji takze idzie i wg mnie praca jest prawidłowa.

Edytowane przez Dawid5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz układ rozdzielacza z pompą mieszającą , jak są przepływy to musisz podnieść temp na regulatorze przed rozdzielaczem, a jak spadają przepływy ( max akceptowalne to 2,5l) to trzeba zakręcić obejście bypassowe - to ta srebrna rurka na końcu rozdzielacza,

Odpowietrznik automatyczny na rozdzielaczu podczas pracy powinien być zakręcony. 

Całą regulację przepływów na rozdzielaczach robisz tylko rotametrami, a te białe pokrętła / siłowniki to zdejmij lub odkręć na max

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura na rozdzielaczu (białe pokrętło) jest ustawiona na 40stopni, pompa 3 bieg. Silowniki/białe pokrętła na dole odkręcone maksymalnie,leżą tylko nieruchomo. Odnośnie rotametrów to przekręciłem maksymalnie jak się dało w stronę od siebie --> . Przekręcając w stronę do siebie <-- poziom przepływu spadał z 3 na na 2 lub 1. Podsumowując przy odkręconych 6 rotametrach przepływ na 5 jest między 2,5-3, a na jednym jest poziom 2 - pompa działa na 3 biegu ciągle. Odpowietrznik automatyczny zakręcony maksymalnie nic nie kapie. Obejście baypassowe (srebna rurka) są dwa pokrętła góra i dół odkręciłem oba na maxa. Pozostaje rozumiem czekać aż temperatura zacznie wzrastać? 

Zdjęcie regulatora z ustawiona temperatura

20221214_135020.thumb.jpg.d66ac231888cdcdbc8f1f98d8a1e2654.jpg

Zdjęcie na żółto zabezpieczenia baypassowe odkręcone a na niebiesko zaznaczone pokrętło ma być zakręcone czy odkręcone?

20221213_235722.thumb.jpg.3976fe219d19f08e4667824c0423e7bf.jpg

Edytowane przez Dawid5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mogę albo na 3biegu na silownikach zmniejszyć doplyw na 1-2l lub zmniejszyć obroty pompy na 1bieg wtedy wszedzie poziom 1l. Co lepsze zatem? Od zmian w ciągu dnia żadnej różnicy nie ma, ciągle ta sama temperatura czyli 22stopnie. Jednakże na dole na 1 biegu (przeplyw 1l) niezależnie od temperatury na dworze i jak mocnych mrozów utrzymuje zadana wartość na o wiele większej powierzchni podłogówki, nawet zwiększając wartość z domyślnych 25stopni do 30stopni na 100m2 na 1 biegu pompa daje rade wygrzać pomieszczenia i podbic temperature w ciagu 24h(nawet zinny garaż w którym mam podlogowke). Moim zdaniem coś innego jest przyczyna, bo odkręcając tylko grzejnik łazienkowy + łazienkę dogrzewa bardzo szybko w ciągu całego dnia do wysokiej temperatury, lecz przy większej ilości pomieszczeń ma problem. Skoro pompa podbija temperaturę na wybranych pojedynczych pomieszczeniach, to winowajcą chyba jest sama podłogówka (gdzieś najwidoczniej ta woda się zatrzymuje i ma problem)

Edytowane przez Dawid5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze ustaw wreszcie te przepływy na 1,5- 2l, te większe w łazience i tam gdzie jest najzimniej, bieg pompy na 2 a wyższą temp na termometrze belki ustaw na 30-35C i dopiero wtedy czekaj, nagrzanie może trwać 3-5h.

Błędów może być jeszcze kilka- np zamienione zasilanie rozdzielacza z powrotem, zły zestyk czujnika termopary na belce, za słaba pompa na zasilaniu rozdzielacza- ona odpowiada za podanie gorącej wody na rozdzielacz.

To trzeba wszystko sprawdzić, ale nie na raz, gdyż będzie "sajgon"

Daj fot z bliska tego bypassu na rozdzielaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ustawić tak aby było 35C na rozdzielaczu, pokręć pokrętłem od regulacji temp.

Teoretycznie bypass powinien mieć od góry wejście na klucz 6kt, tzw ampulowy, masz coś takiego?

Instrukcję to podobnego rozdzielacza masz np tu https://www.tece.com/pl/do-pobrania-tece/instrukcje-montazu/tecefloor-zmodernizowany-rozdzielacz-ogrzewania-podlogowego-z-mieszaczem-pompowym

Sprawdź kierunki pompy, i przepływów w belkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W tym przypadku średnica rur zasilających ma mniejsze znaczenie - ten rozdzielacz musi być zasilany wysokim parametrem - min 20C wyższym niż temp wody w podłodze, czyli dla tego przypadku temp na  zasilaniu musi być ponad 55C.

Ważne jest aby pompa na wyjściu z kotłowni  ta za buforem) prawidłowo podawała wodę na instalację i tam nie powinno być zaw 3-D obniżających temp, a  nic nie wiemy o instalacji w kotłowni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Bypass nie ma wejścia na klucz tzw ampułowy - jest odkręcany na dole  na górze, sama ręką.

2) Temperatura od 22:00-13:00 dziś wzrosła z 22stopni do 24stopni (wszystkie powyższe ustawienia bez zmian)

3)Kierunek pompy i przepływów jest tak jak na tej instrukcji wysłałeś od góry w tą stronę--> (słychać ta wodę)

4) Bufor 1000l jest zasialny kotłem na pellet do temperatury 70stopni po czym wygaszany. Jak histeryza spadnie do 40stopni wtedy załącza się ponownie.

5) Pompa na dole przy piecu załącza się przy 55stopniach dopiero i wtedy zaczyna pompować wodę do bufora. Po wygaszeniu bufora wyłącza się.

6) Schemat instalacji w kotłowni

20221216_132219.thumb.jpg.82b5327744ddbcd44ae88a023b3866f5.jpg20221216_132023.thumb.jpg.670edd06e16fe42638b50ea5157bc501.jpg20221216_131956.thumb.jpg.572f5c7a183d0bfde44836828c3892ef.jpg20221216_132958.thumb.jpg.7958f1e545db5d5547b177c9e398dbcc.jpg20221216_132335.thumb.jpg.4713499a712cdfa538e2eda3f31ea77b.jpg

Edytowane przez Dawid5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pompy są trzy przy każdej z podłogówek (góra i dół) + trzecia na zdjęciu nr 3 która jest umieszczony miedzy piecem na pellet a buforem( zalaczajaca sie przy 55stopniach pieca), innych nie mam.

2. Tak jest to esbe vta 322 - odkręcałem go jeszcze nawet dziś i zgodnie z instrukcja skręcałem maksymalnie w tą stronę--> służy do tego jak mocno ciepla woda jest w kranach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie masz pompy dostarczającej wodę z bufora do rozdzielaczy, ta pompa musi być na zasilaniu z bufora na piony.

Rozdzielacz na parterze działa na zasadzie grawitacji i mniejszej odległości od bufora, dlatego piętro jest zimne!

Ten VTA zostaw jak był, on niczemu nie jest winien.

Jesteś mi kolego winien skrzynkę lub 2 flaszki!

Edytowane przez sambor
ort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznacz mi na zdjęciu w którym miejscu powinna być ta pompa zamontowana + jaki model dobry wybrać? Nie rozumiem tylko dlaczego na wejściu podłogówki u góry jest bardzo gorąca woda ( skoro nie ma pompy która do góry by pompowała wode) zdjęcie poniżej

20221214_135020.thumb.jpg.e74f30322d1da6431abc49da4a514bc3.jpg

Dodatkowo wygrzewa pojedyncze pomieszczenia?

Odnośnie 2flaszek nie ma problemu, muszę znaleźć teraz fachowca do zrobienia tego. Chyba, że jesteś gdzieś z moich okolic to wtedy się dogadamy (Priv)

Edytowane przez Dawid5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.