Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie instalacją. Jaki sterownik wybrac


Mafialoso

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was wszystkich. Do swojej instalacji co chce dołożyć sterowanie pogodowe. Mam jeden dylemat a mianowicie ze sterownikiem jaki wybrac. Czy tech i1 czy i2? Różnica cenowa jest spora i pytanie czy jest sens przeplacac. Posiadam tylko jeden mieszalnik i pompe. I1 jest napewno bardziej okrojony i2. Bardziej zaawansowany. Czy np w i1 jest latwa edycja krzywej grzewczej lub aktualizacja oprogramowania? Co mi polecacie? Jedna grupa pompowa u mnie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz, I-1 tylko do regulacji zaworu 3D. Krzywą ustawiasz tak samo jak w I-2

Sterownik I-2 zrobi tą samą robotę co I-1. Dodatkowo możesz sterować kotłem gazowym. Możliwość podłączenia dwóch regulatorów. Inne przyłącza można wykorzystać nie koniecznie do ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o koszty to I-1. Tak jak napisałem I-1 na to co masz w zupełności wystarczy i będzie bardzo dobrze działał. Ale jakbyś chciał kiedyś rozbudować instalacje ??? Tutaj musisz sam podjąć decyzję.

Przy obecnej instalacji, kupując I-2, nic więcej nie osiągniesz co przy I-1. Będziesz miał kolorowy wyświetlacz i ładniejsze ikonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Mafialoso napisał(a):

A ma ktos moze doswiadcenie przy graniu krzywa grzewczą?

Wcześniej grzałem temperaturą zadaną. Teraz grzeję krzywą grzewczą i wydaje się to lepsze rozwiązanie. Nie mam jeszcze statystyk, ale chyba jest bardziej ekonomiczne. Myślałem że będzie się to kłócić z pracą grzałek, ale jest odwrotnie. W dzień jak jest cieplej, to mam mniejsze zapotrzebowanie na ciepło (zawór się przymyka), to grzałki mają mniej roboty (droga taryfa). Na wieczór temperatura spada (zawór się otwiera), to grzałki nadrabiają straty z dnia (tania taryfa). Na sterowniku 3d ustawiłem minimalne otwarcie na 15 %, tak aby utrzymać ciepło w podłodze. W dzień wspomagam się kotłem gazowym.

To widok z dzisiaj jak 3d współpracuje ze sterownikiem Tech

image.thumb.png.8473dc50ff92e8cc0c74a90eab75ed89.png

 

Tak jak Ci się wydaje. Dla Afriso sterowniki robi Tech, tylko nie zawsze Afriso się do tego przyznaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowanie. U mnie chyba taki sam system jest. Bufor 1000l i 12kw grzałek i nocna taryfa plus PV. Mam teraz wszystko podlaczone pod termostat zalącz/wyłącz i dowiedzialem się że przez pogodowke moge zaoszczedzic. O co kolego chodzi z tym minimalnym otwarciem zaworu?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzień jak jest cieplej, to zawór się zamyka. Jak się zamknie całkowicie, to woda będzie krążyć w pętli zamkniętej (nie będzie pobierać ciepła z bufora). W ten sposób wychłodzi się podłoga. Ty to wychłodzenie zauważysz po kilku godzinach. Zbiegnie się to w czasie z otwarciem zaworu, przy spadku temperatury na noc. Nagle zacznie się wychładzać woda w buforze. Grzałka będzie gonić, aby nadrobić straty.

To minimalne otwarcie sprawdza się przy otwartych pętlach na stałe. Ja mam w ten sposób, że każde pomieszczenie ma swój czujnik i może zamknąć pętle jak będzie nagrzane. Ale starałem się tak wyregulować cały system przepływami na rotametrach, aby uzyskać zadowalającą temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Jakoś to wyszło. Tam gdzie mam mieć chłodniej, to co kilka godzin włącza się pętla. Zrobiłem to na zasadzie, żeby pomieszczenia na przemian się wychładzały, aby w jednej chwili nie otwarły się wszystkie chłodne pętle, bo bufor wydoiłoby w ciągu 30 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sterowni L-7 + I-1M + WiFi RS.

L-7 jest odpowiedzialny za temperaturę w pomieszczeniach, współpracę ze sterownikiem I-1M i połaczenie z siecią przez WiFi RS.

Sterownik I-1M robi to samo co I-1, ale do pracy potrzebuje sterownik nadrzędny.

I-1 nie potrzebuje nic do współpracy

Sterownik zaworu 3D nie ma nic wspólnego z temperaturą w pomieszczeniu. Działa na zasadzie pomiaru temperatury na zaworze 3D, a jak chcesz według krzywej, to dodatkowo na podstawie temperatury zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. W pompach ciepła, krzywa grzewcza jest troche inaczej rozwiazana. Jest czujnik zewnetrzny i wewnetrzny zewnetrzny współpracuje z zaworem 3D a wewnetrzny pilnuje zeby pomieszczenia nie przegrzał. Jak  tak zawor bedzie podawal cały czas 30stopni w zimniejszy dzień to w koncu przegrzeje pomieszcenie i wtedy główny termostat tego pilnuje zeby wyłączyl pompe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterownikach Tech czy I-1 czy I-2 ustala się krzywą grzewczą dobierając temperaturę czynnika grzewczego za zaworem dla kolejno temperatur zewnętrznych -20, -10, 0, 10 stopni. Sterownik przelicza temperatury pośrednie. Tak ustawiamy krzywą aby przy danej temperaturze zewnętrznej nie przegrzewać pomieszczeń. Można dodatkowo podłączyć termostat pokojowy, który kiedy wykryje dogrzanie pomieszczenia do zadanej wartości, to np, zmniejsza temperaturą za zaworem o daną wartość, przykładowo 2 stopnie. Sam niedawno montowałem u siostry Techa I-1 do sterowania zaworem 3D podłogówki i ustawiłem tak jak opisałem. Jak się nie mylę to Bwc310 nie steruje pompą zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem wczesniej tego techa i wspolpraca pogodowki i termostatu do obnižania o 2° dziala perfekcyjnie.Na nowym sterowniku kotla mam tež tak ustawione.Po dobrym dosterowaniu pogodowki dziala wlasnie odwrotnie-grzeje na obnižaniu i przy wiatrach,sniegach doda 2° do grzejnikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc już chyba masz odpowiedzi. Nie zastanawiać się, tylko brać I-3.

Dodam jeszcze że mają dobry serwis. Raz korzystałem po gwarancji (moja wina, zrobiłem zwarcie przy demontażu sterownika do malowania), wszystko poszło bezproblemowo i szybko. Cena około 100 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz ustawić metodą prób i błędów. Jak będzie za zimno to trochę dźwigniesz i odwrotnie. Ja mam tak przy temperaturze w domu około 20-22 stopni.

image.png.8eeb796e44ddc4f7251b139ab2c17b5a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem. Zamontowałem i chyba dobrze skonfigurowałem. Pompa obiegowa chodzi cały czas. Tak ma byc? Jak stwrownik mierzy czy w srodku domu jest temperatura jaka mi odpowiada?

Prosił bym o pomos w ustawieniach skoku jednostkowym i wspolcYnnik proporcji. Noe rozumiem z tego nic. Steruje pogodowo.

Mam taki problem ze na zaworze pokazuje otwarcie 7 a na sterowniku 57%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, lepiej żeby pompa działała cały czas. Do mierzenia temperatury w domu potrzebujesz dodatkowego termostatu np. https://allegro.pl/oferta/sterownik-regulator-termostat-pokojowy-tygodniowy-12653500026 w wersji przewodowej albo także są dostępne bezprzewodowe. Podłączasz pod zaciski "regulator pokojowy". Co do skoku to chyba fabryczne wartości są wystarczające. Po prostu chodzi o jaką wartość otwiera lub zamyka się zawór przy ustawianiu temperatury. Im mniejsza tym mniejsze ruchy, dłużej dochodzi do zadanej bo np. otwiera się tylko o 1% i nie będzie przebijać zadanej i w rezultacie "falować". Co do pokazywania wartości otwarcia, to najpierw w ustawieniach zaworu trzeba podać czas otwarcia siłownika, np. 120s, wartość powinna być do odczytania na siłowniku lub w jego instrukcji. Następnie przeprowadzić kalibrację zaworu. W instrukcji punkt 4.5.3.6 https://www.techsterowniki.pl/!uploads/products/i-1_pl_2017-10-12.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I poległem. Ustawiłem sterownik na prace pogodową i do tego chciałem ustawić zeby pompa sie wylaczyła po osiągnięciu 21c. Nie poradziłem sobie z tym żeby to bylo wszystko w jednym sterowniku i pompa chodzi cały czas i pobiera ciepło z bufora niestety. Ale wpadłem na pewną myśl żeby pompe podłączyć pod regulator pokojowy z mała histerezą zeby pilnował temperatury zadanej a pod Techa mam siłownik który miesza wode zależnie od temperatury zewnetrznej. Próbowałem jakos to wszystko zrobić zeby wszystko było w techu ale niestety albo sie nie da albo jestem za głupi. Wesołych świąt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się da, tylko trzeba zrozumieć logikę działania.

  1. Sterownik "pilnuje" temperatury, jaka ma być na zasilaniu ogrzewania.
  2. W tej chwili działa według krzywej grzewczej, czyli dostosowuje temperaturę zasilania, do temperatury na zewnątrz (nie interesuje go temperatura jaką masz w pomieszczeniu. Możesz się gotować, a on i tak będzie grzał)
  3. Pompa działa tak długo aż sterownik nie zamknie zaworu (jak zamknie zawór, to znak że temperatura w ogrzewaniu jest taka sama, lub wyższa niż w źródle zasilania). Po prostu, w domu jest na tyle ciepło, że nie ma strat.
  4. Ustawienie krzywej grzewczej zajmuje trochę czasu. Teraz pogoda się zmieniła, jest cieplej. Jak masz za ciepło, to obniż temperaturę na krzywej grzewczej o dwa stopnie w odpowiednim miejscu.

Przykład: Na placu jest 8*C. Na krzywej masz ustawione przy temperaturze zewnętrznej 0*C / 32*C, a przy +10*C / 30*C

Obniżasz temperaturę przy +10*C / 28*C i czekasz kilka godzin na efekty

Co do sterownika pokojowego, to w ustawieniach powinien być wybór, albo regulator pogodowy, albo regulator pokojowy.

Ja mam oba regulatory i pompą steruje regulator pokojowy, a właściwie listwa L-7. Jak wszystkie pomieszczenia są dogrzane, to wyłącz pompę. Sam zawór 3D leci według krzywej i żyje własnym życiem. Z tym że jak pompa stanie, to i tak po chwili się zamyka , bo zaczyna mu się robić ciepło od źródła i również się wyłącza. Jak pompa ruszy i zawór będzie miał za niską temperaturę, to sterownik "budzi" siłownik na zaworze i zaczyna się grzanie.

PS. Jest to trochę zakręcone, ale jak zaskoczysz to będzie dziecinnie proste. Też się z tym trochę bujałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.