Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł wybrac?


jawaz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

 Potrzebuje dobrac optymalny piec dla takiego rozwiazania.

Budynek nowo wybudowany pow. uzytkowa 214 / pow podlogi 230m2 docieplenie styropian 15mm grafit okna 3 szyby sciana beton komórkowy.

I teraz : Budynek to dom dwulokalowy ( osobne dwa lokale w jednej bryle budynku, taki trochę blizniak) parter z pietrem .

Budynek podzielony jest na "prawą " strone 120m2 (parter i pietro) i  "lewa"  strone parter + pietro.

Punktem centralnym jest kotlownia i tu moje pytanie jaki piec wybrac , ktory ogrzeje mi te metry na ogrzewaniu podlogowym i zasili 2 osobne bojlery po ok 100 i 120 litrow kazdy.

Dodam jeszcze ze interesuje mnie cos na pellet.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

Kolego jeżeli masz wszystko w m2 po podłodze i mierzysz w kocioł pelletowy to musisz postawić na kocioł + bufor min 800 litrów byś miał komfort cieplny. Innej drogi nie ma.

Sam kocioł na pellet nawet przy dużej poj. wodnej będzie nie efektywny. Ja na Twym miejscu rozważył bym jeszcze pompę ciepła. Ale ona w stosunku do kotła i bufora wyjdzie drożej z osprzętem do niej tj, zasobnikami CWU itd. Obejrzyj sobie dwa filmy i się dobrze zastanów.

Jeżeli kocioł i bufor to Kołton Biopelkompakt 20 kw oraz profesjonalna instalacja w kotłowni wraz z laddomatem a nie zamiennikami typu zawór 3 D itd. bo to Ci się zemści. Grupy pompowe itd, itp. Jak mieszkasz w podlaskim to jest szansa , na bliższy kontakt.

Zobacz i pooglądaj sobie załączone linki. Klimatyzacja Katowice. oraz Stanisława Migasa https://www.youtube.com/user/1980staszek/videos

Miłego oglądania i wyciągnięcia właściwych wniosków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale polecasz bo używasz czy zmieniłeś dostawcę? Ja bym prosił o uczciwe podejście, nie ogłoszenia handlarzy jeśli chcecie faktycznie pomagać. Najpierw "siedziałeś" głównie w jednej firmie z Kipim, potem próba szwedzka, teraz Kołton z Techem na którego tak plules, no i laddomat, przestały Ci się nagle siłowniki podobać?

Nie zrozum mnie źle, ale jesli mamy komuś pomóc to róbmy to uczciwie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

Jak zwykle kółko różańcowe wzajemnej adoracji i pasjonatów włoskich modeli wraz z nowym uczestnikiem  Outsider  dawniej Visitor1230.  Wstyd Panowie. Chłopie @eliks  żal , mi Ciebie.

A tak na marginesie to z KIPIM jestem i pozostanę oraz z jego produktami w których on jest montowany. A tech już poznałem i nawet fajnie on pracuje z kipim. Wiec jak już jest to trzeba mu sprostać i pomagać jego użytkownikom, którzy mogą mieć problemy. A Wy dalej wklepujcie ludziom do głów , że kotły jedynie tylko Wam słuszne są najlepsze i żadne inne. To tyle Panie moderatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz, nikt tu Cię nie obraża więc bez wywodów personalnych proszę. Ja w przeciwieństwie do Ciebie jestem stały w uczuciach i polecam to co znam i z czym mam do czynienia, to właśnie czyni mnie wiarygodnym. Mało tego, nie pisze że moje jest hiper a reszta jest be, jak ty to robisz ostatnio. Chcesz pomóc w temacie, traktuj sprawę uczciwie. Tyle ode mnie Panie serwisancie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do autora tematu:

Można zastosować PC , można jakiś polski kocioł z buforem, ale najtaniej i tak wyjdzie duński Blackstar, jeśli ten dom jest "dwulokalowy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rtb lub Blackstar 16 kw który obsłuży 2 mieszacze i dwa czujniki temperatury pokojowej zasteruje osobno dwoma obwodami i odpali kocioł kiedy trzeba. Bez dodatkowych modułów, buforów, dodatkowych sond lambda za jedyne tysiąc z hakiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie tylko działa bez invertera czyli start stop, konieczny bufor plus dodatkowe sterowanie na dom czyli zawory mieszające, siłowniki i sterowniki zaworów. Słodko nie jest przy tej cenie jedyny plus to czynnik chłodniczy propan R290 oraz opomiarowanie produkcji ciepła oraz poboru prądu i sterowanie przez aplikację. 

Screenshot_20200514_151429.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2020 o 12:42, jawaz napisał:

Witam forumowiczów.

 Potrzebuje dobrac optymalny piec dla takiego rozwiazania.

Budynek nowo wybudowany pow. uzytkowa 214 / pow podlogi 230m2 docieplenie styropian 15mm grafit okna 3 szyby sciana beton komórkowy.

I teraz : Budynek to dom dwulokalowy ( osobne dwa lokale w jednej bryle budynku, taki trochę blizniak) parter z pietrem .

Budynek podzielony jest na "prawą " strone 120m2 (parter i pietro) i  "lewa"  strone parter + pietro.

Punktem centralnym jest kotlownia i tu moje pytanie jaki piec wybrac , ktory ogrzeje mi te metry na ogrzewaniu podlogowym i zasili 2 osobne bojlery po ok 100 i 120 litrow kazdy.

Dodam jeszcze ze interesuje mnie cos na pellet.

Pozdrawiam

Ważne to ile planujesz wydać bo można taniej np. kocioł Skam Technix BIO 15 lub drożej Blackstar, Ferroli, żaden z nich bufora nie potrzebuje.

Ważne też jak chcesz sterować tym wszystkim - czy np. podłogówki w pomieszczeniach będą na osobnych sterownikach i wystarczy wszystkie zasilać z kotła wodą o tej samej temperaturze np. 30 C czy chcesz tym już przy kotle osobno sterować na obie części domu osobno.

Bojlery to wiadomo, że osobno każdy.

Napisz skąd jesteś bo podając 15 kW zakładam, że nie z Zakopanego czy Suwałk, ale może być inaczej.

28 minut temu, pospisz napisał:

Wszystko fajnie tylko działa bez invertera czyli start stop, konieczny bufor plus dodatkowe sterowanie na dom czyli zawory mieszające, siłowniki i sterowniki zaworów. Słodko nie jest przy tej cenie jedyny plus to czynnik chłodniczy propan R290 oraz opomiarowanie produkcji ciepła oraz poboru prądu i sterowanie przez aplikację. 

 

Dodam jeszcze, że poza wysoką ceną to jednak propan i sam producent Lazar odstawił sobie tą pompę sporo od domu na wszelki wypadek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2020 o 15:49, SUSPENSER napisał:

 

Napisz skąd jesteś bo podając 15 kW zakładam, że nie z Zakopanego czy Suwałk, ale może być inaczej.

 

 

Nic o 15KW nie pisalem ale ok..:)

Jestem z dolnosląskiego jesli to takie istotne przy instalacji...

Napisane zostalo ,ze potrzebny bedzie dobry instalator, czy ktos z forumowiczow podejmie sie graficznego przedstawienia takiej instalacji (zawsze warto porownac z zaproponowana przes swojego instalatora), a co do kotla to wiadomo jak to jest ; dobry i tani by sie przydał.

Na chwile  obecna decyzja nie zapadla ... kociol nie wybrany .... czekam na podpowiedzi i opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2020 o 08:47, jawaz napisał:

Nic o 15KW nie pisalem ale ok..:)

Jestem z dolnosląskiego jesli to takie istotne przy instalacji...

Napisane zostalo ,ze potrzebny bedzie dobry instalator, czy ktos z forumowiczow podejmie sie graficznego przedstawienia takiej instalacji (zawsze warto porownac z zaproponowana przes swojego instalatora), a co do kotla to wiadomo jak to jest ; dobry i tani by sie przydał.

Na chwile  obecna decyzja nie zapadla ... kociol nie wybrany .... czekam na podpowiedzi i opinie.

Chodziło mi o to, że zaproponowałem 15 kW nie wiedząc jaki to region, ale jak dolnośląskie to będzie w porządku.

Trochę kotłów ode mnie trafiło do Suwałk czy Zakopanego a tam trzeba już brać poprawkę na warunki.

Co do instalacji według mnie prosto i skutecznie będzie zasilać wszystkie podłogówki przez jeden mieszacz a potem zrobić sterowanie temperaturą w każdym pokoju, tak będzie najbardziej komfortowo.

Bojlery - może zamiast dwóch dać jeden duży 300 litrowy to wystarczy dla wszystkich spokojnie, chyba, że tu chodzi o osobne rozliczanie się za wodę i ogrzewanie to trzeba będzie nieco układ skomplikować i dołożyć ciepłomierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam Panie i Panowie!

Jako, że jestem tu poraz pierwszy, chciałbym wszystkich oraz każdego z osobna powitać.

Zajmując się dsprawami technicznymi:

-Dom 64mkw z poddaszem o tym samym rozmiarze

- podpiwniczony(kotłownia)

-nieocieplony, 

Zanjduje się w nim obecnie stary piec bodajże 16kW  na "eko"groszek  (roczne zużycie ok 6T )- wiem źle dobrany bo wszędzie w cholerę sadzy, groszek niedopalony itp taki już był ten dom kupiony
Chcę zamontować Kocioł na Pellet, czytałem trochę i padł wybór pomiędzy KIPI i PellasX boję się że te 16kW było za dużo więc szukam czegoś mniejszego 12kW ale pellet jest mniej kaloryczny więc nie wiem czy nie powinienem wybrać 16kW?

12kW co sądziecie o Galmet GENESIS 2 KPP? a jeśli uważacie że za mały to może 

15kW ENKA NATURA REV?

Po lekturach to ja mam sieczkę w głowie, KIPI nie chcę bo podobno lepszy PellasX REVO.

Pomocy!!!!

Dodam, że zależy mi na automatyzacji kotłowni bo obsługiwać ma ją osoba starsza i lepiej jest zminimalizować obsługę, dochodzi do tergo cena, mogę się zgodzić na 12k zł max.

Proszę was o pomoc i wyrozumiałość.

Pozdrawiam serdecznie!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy wyrozumiali, ale proszę trochę poczytać. Tematy na temat "jaki kocioł wybrać" rosną jak grzyby pod deszczu.

 

 

12KW ekogroszek czy pellet, nieważne, moc to moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.