Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie instalacją. Jaki sterownik wybrac


Mafialoso

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdzi się w 100%. Pamiętaj o jednej rzeczy. Ten sterownik musisz mieć w najcieplejszym pomieszczeniu, żeby Ci nie wyłączył pompy jak pomieszczenie nie będzie dogrzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz zmieniał krzywą, to rób to tylko no jeden stopień. Ja u siebie przy +10 zjechałem o dwa stopnie, bo tak mi się wydawało że będzie dobrze. Okazało się, że byłem w błędzie. 🙂 Dźwignąłem dzisiaj przed 18:00 o 1 stopień i gonię temperaturę w podłodze. Za to grzałka offgrid dała radę od wczoraj od 13:00 do dzisiaj 18:00. W tym czasie nie włączyła się grzałka główna i nie odpalił kocioł gazowy.

image.thumb.png.817b8d235724e61f9c1da7966277dbb4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie grzałki i kocioł gazowy.

Pierwsza grzałka, to 2kW offgrid. Grzeje cały czas. Temperatura maksymalna 90*. Nigdy nie osiągnąłem takiej temperatury.

Druga grzałka 3x2kW ongrid. Grzeje w taniej taryfie do 38,5*. W ciągu dnia, jak PV dadzą powyżej 2,5 kWp to się włączy i grzeje do 50*

Kocioł gazowy. Włącza się jak spadnie temperatura bufora poniżej 38*. W nocy się nie włącza. W dzień dwa, trzy razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiejszym wykresie wszystko dokładnie widać.

Grzałka z PV, to grzałka która się włączyła, bo produkcja z PV na dachu przekracza 2,5kWp. W ten sposób nie oddaję energii do Taurona (tracąc 20%), tylko pakuję w magazyn energii (bufor ciepła).

Poniżej w tabelce z miesięcznym zużyciem, jest pokazane zużycie grzałki, ale część tych kWh jest bezpośrednio z inwertera. Tutaj też nie wiem ile dokładnie jest z Taurona, a ile z pominięciem Taurona.

Energia pobrana z Taurona na teraz, to około 5 kWh, w tym jest grzałka w nocy + reszta energii dla domu.

Grzałki offgrid niestety nie widać na wykresie, bo nie jest opomiarowana.

image.thumb.png.b115df826ef024e43e501fed38d46d57.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do każdej instalacji trzeba podchodzić indywidualnie. Ja mam mały bufor (160 litrów).

W ciągu trzech godzin z temperatury 40* schładza się do 34*. Było to w dniu 01.01.2023 między 5:00, a 8:00. Na zewnątrz było około 12*. Delta 6*

Po godzinie 8:00 włączył się kociołek gazowy, a o 10:00 grzałka z PV. Po godzinie 14:00 temperatura BC osiągnęła 60*, czyli o 20* więcej niż z rana. Temperatura zewnętrzna była około 16*.

Po godzinie 14:00 BC zaczął się schładzać. W ciągu trzech godzin schłodził się do 43*. Delta 17*. Przez następne cztery godziny schłodził się do 38,5*. Delta 4,5*. 

I teraz nasuwa się pytanie. Czy jest sens grzać bufor do tak wysokiej temperatury? Im wyższa temperatura, tym większe straty ciepła. Każdy to musi sam u siebie sprawdzić. Poniżej wykres na którym to idealnie jest pokazane.

image.png.17b0e24b445e38991183ec27bde00675.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdym buforze są straty. Różnica jest taka, że jak masz duże bufory, to tych strat tak nie widzisz.

W moim (160l) zgromadzisz około 10kWh energii, a zapotrzebowanie mam na przykład 2kWh, to bufor straci ciepło po pięciu godzinach. Bufor 500 litrów wytrzymałby już około 15 godzin. Dlatego zauważyłem, że małe bufory nie opłaca się ładować na maxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jestem.  U mnie sterowanie wygląda że osiągnąłem cel. Ale przyszlo mi na mysl jeszcze jeden pomysł. Zamiast grzać w taryfie nocnej do 60c to grzać normalnie bufor ale do 40c. Z tego co widze to na zaworze jest ustawione od 30-35c zasilanie. Zastanawiam sie czy był by mniejszy pobór prądu jak by tak to zrobić. Moj bufor to 1000l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kwestia testów. Jakby się okazało, że takie obniżenie temperatury spowodowałoby sumarycznie niższy koszt, to postawiłoby na głowie wszystkie dotychczasowe dyskusje. Ja jestem za tym abyś spróbował. Jak się nie uda, to trudno, a jak uda, to trzeba będzie bardziej przyjrzeć się dokładnemu sterowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej temperaturze ustaw w taniej taryfie o 5* wyższą niż na zasilaniu, a w drogiej równą z zasilaniem.

Tylko temperaturę byś musiał mierzyć przy wyjściu z bufora na instalację. Koło samej grzałki zawsze jest trochę wyższa.

U mnie dzisiaj tak to się rozłożyło. Te wyższe piki temperatury to kocioł gazowy, który włącza się w drogiej taryfie prądu, jak brakuje energii w buforze. Dzisiaj poszło mi 7kWh prądu i 1m3 gazu na CO i CWU.

 

image.thumb.png.80b5148d1fad5ad1c7aa16e4d471bad5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo dużą deltę na buforze. Wygląda na to, że grzałka jest dość wysoko zamontowana i nie jest wstanie zagrzać całego bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak do końca jak piszesz. Jak w okresie przejściowym korzystasz tylko z PV, to koszty są zerowe. Miałem takie dni że PV się wyłączało, bo mam tylko 160 litrów. Ty, przy 1000 litrów mógłbyś więcej zmagazynować i rzadziej grzać w taniej taryfie. Później do takiego sposobu ogrzewania w okresie gdzie słońca jest już coraz mniej, to wielkość bufora zaczyna się "mścić" i musisz używać taniej taryfy. W tym roku to tylko na dystrybucji będzie można zaoszczędzić, bo tania taryfa zrówna się z drogą. Nie zmienia to faktu że do OP lepiej podtrzymać niską temperaturę, niż gonić straty z dnia w taniej taryfie i ładować bufor na maksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku jest trochę inaczej. Pv nigdy mi nie da calego zapotrzebowania przy grzałkach 12kw i 1000l zbiorniku.  Grzanie do 40c caly czas a grzanie w nocy do 70c wychodzi prawie tak samo. Różnica jakas 5%. Mam licznik osobny na bufor i spisywalem codziennie. Cena grzania w nocy i tak jest tańsza niż w dzień. Nawet po przekroczeniu 2MW i tak jest taniej w tańszej. Bufor nagrzany do 70c wystarczy mi na około 40h aż spadnie do 27c. Poniżej 27 juz ciepła wiele podłoga nie daje. W tym tygodniu brakło pradu na 48h. Bufor byl nagrzany i dzięki agregatowi bylo ciepło w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.