Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Średnica Rury Wzbiorczej


Fazi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mój szanowny instalator zamontował rurę 18ke do naczynia wzbiorczego - twierdzi że to spokojnie wystarczy - a ja wszędzie , w normach itp czytam że powinno być min. 25mm śr. wew. I teraz kwestia czy znów się uprzeć na swoim czy też 18 faktycznie starcza? Wiem że to ciężko ocenić, bo tylko w momencie gotowania się pieca, ale może ktoś miał takie doświadczenia? Poza tym - przy większej średnicy chyba skuteczniej się odpowietrza? W tej chwili konfiguracja jest następująca - rura 18ka od góry pieca do dna zbiornika, i przelew też 18ka z góry zbiornika do kanalizy. Możnaby z tej 18ki wzbiorczej zrobić powrotną, a pociągnąć nową 28ke wzbiorczą do góry zbiornika, według powszechnie na forum polecanego schematu. Tyle że zbiornik ma 3 wyjścia - na dnie, niewiele nad dnem z boku oraz prawie u samej góry z boku - no chyba żeby go obrócić, ale wtedy nie będzie miał w dnie odpływu do powrotu co tylko lekko nad dnem, z boku, więc może tam stać woda. Może lepiej wymienić ten zbiornik? Czy też może zostawić tak jak jest? Piec Taurus Gaur 18kw, dom 150m2, 70m2 podłogówki, i z 10 grzejników, instalacja nowa.

post-9711-1258356345_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bezwarunkowo nalegać na dołożenie rury 28? Instalator twierdzi że szkoda na to kasy...

Tu chodzi o bezpieczeństwo układu ogrzewania i przedewszystkim bezpieczeństwo użytkownika. Na czym można zaoszczędzić to trzeba to robić, oszczędzanie na bezpieczeństwie to głupota!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dokładnie ten sam problem :) Mam jak ty teraz, taki baniak jak na rysunku po lewej, tylko ze średnica rur jest w środku 20mm bo mierzyłem suwmiarka. Piec mam 15KW i chce to w sumie zostawić na tych rurkach 20mm jak na rysunku nr 1, bo wydaje ale tylko wydaje mi się ze małe prawdopodobieństwo jest jak pompę mam na powrocie żeby coś się miało stać. 30lat temu tez tak był piec podłączony i się nic nie działo, jak wy sadzicie wsadzić rurę 1" zamiast tej 20mm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a jeśli zrealizuję schemat przedstawiony po prawej stronie, czyli wzbiorcza 28mm, powrót i przelew 18 czy to będzie ok? Wolałbym zostawić istniejące rury 18ki, i wydaje mi się że nawet jakby się gotowało to wodę będzie wyrzucać 28ką, a ze zbiornika woda będzie wracać do obiegu 18ka, a jakby nie dawało rady to zostanie wyrzucona 18ka przelewem... Tak chyba nic nie wybuchnie, tyle że jest większa szansa że pozbędę się wody z układu, prawda? ( w porównaniu do tego jeślibym miał również powrót 28ke)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a jeśli zrealizuję schemat przedstawiony po prawej stronie, czyli wzbiorcza 28mm, powrót i przelew 18 czy to będzie ok? Wolałbym zostawić istniejące rury 18ki, i wydaje mi się że nawet jakby się gotowało to wodę będzie wyrzucać 28ką, a ze zbiornika woda będzie wracać do obiegu 18ka, a jakby nie dawało rady to zostanie wyrzucona 18ka przelewem... Tak chyba nic nie wybuchnie, tyle że jest większa szansa że pozbędę się wody z układu, prawda? ( w porównaniu do tego jeślibym miał również powrót 28ke)

Wybuchnąć nie wybuchnie, tylko to co nie zmieści się w 18 od przelewu, rozleje się po stropie!

" czego to ludzie nie zrobią dla tych paru groszy?!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.