Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mpm czy ogniwo bio 12 kw.?


Irek14

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.12.2022 o 11:48, Irek14 napisał(a):

Właśnie o jak naprostszy kocioł jeśli chodzi o palenie mi chodzi. Czasem jestem poza domem i wtedy żonka musi rozpalać. Myślałem także o Drewmet uni ds bw 9k lub 13kw. 

To powinieneś mieć zasypowca i jeszcze coś, są kotly zasypowe z  palnikiem pelletowym.

Mrzesz też  np. wsadzić grzałki do bufora, do zasypowca musisz mieć bufor, a grzałki są tanie i kilka dni takiego dogrzania nie puści ciebie z torbami.  

Do małego kotła wystarczy mały bufor.

 

Bez tytułu.png

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus namawiasz kolegę @Irek14 na grzanie prądem...?

Edytowane przez krzych13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na co dzień ale czasami są sytuacje losowe, że nie ma komu palić, albo jakiś wyjazd.

Grzanie przez pewien czas, czy podtrzymywanie temperatury dodatniej w domu nie jest kosztowne.

Chodzi bardziej o bezobsługowość  systemu ogrzewania.

Przy moim podajnikowcu w covidzie miałem takie przemyślenia, nawet włosy bolały na głowie, cala rodzina chora, a trzeba było tylko dosypać węgla do zasobnika, raz na tydzień,  chodziłem i było to trudne zadanie. takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif    

 

A covid jak termos trzymał prawe 4 tygodnie.

W dniu 4.12.2022 o 00:27, Irek14 napisał(a):

Dziękuję za opinie. Wybór chyba padnie na ogniwo. Krótki obieg lepszy jak w mpm bo z drewnem bywa różnie. Mpm lubi bardzo suche drewno... A może jakiś jeszcze inny kocioł byście mi doradzili do około 10 tyś zł? 🤔 

Krótki obieg to większa strata i grzanie komina, pewno Ogniwo ma mniejszą sprawność od MPM-a, trzeba sprawdzić certyfikat, za to MPM ma problem z niedopałem w komorze załadowczej, który trzeba wdychać w trakcie ładowania kotła, w dodatku co jakiś czas rozpada się w nim palnik wirowy bo jest częściowo ceramiczny.     

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus jak już to panele fv+pompa ciepła ....

To co nazywasz niedopałem to jest efekt zagazowania opału...i jest to normalne-prawidłowe zjawisko takim w kotle...

Palnik w Mpm rzeczywiście robią z dość słabych komponentów,mogliby się trochę lepiej postarać...

Edytowane przez krzych13
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Animus napisał(a):

Nie na co dzień ale czasami są sytuacje losowe, że nie ma komu palić, albo jakiś wyjazd.

Grzanie przez pewien czas, czy podtrzymywanie temperatury dodatniej w domu nie jest kosztowne.

Chodzi bardziej o bezobsługowość  systemu ogrzewania.

Przy moim podajnikowcu w covidzie miałem takie przemyślenia, nawet włosy bolały na głowie, cala rodzina chora, a trzeba było tylko dosypać węgla do zasobnika, raz na tydzień,  chodziłem i było to trudne zadanie. /cdn-cgi/mirage/525428dc7534c3078c2f7008a0e84dbe6cf44c73facd2f223a70c8e09f6bfab1/1280/https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2022_01/takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif    

 

A covid jak termos trzymał prawe 4 tygodnie.

Krótki obieg to większa strata i grzanie komina, pewno Ogniwo ma mniejszą sprawność od MPM-a, trzeba sprawdzić certyfikat, za to MPM ma problem z niedopałem w komorze załadowczej, który trzeba wdychać w trakcie ładowania kotła, w dodatku co jakiś czas rozpada się w nim palnik wirowy bo jest częściowo ceramiczny.     

Ogniwo bio ma sprawność użytkowa

 

10 godzin temu, Animus napisał(a):

Nie na co dzień ale czasami są sytuacje losowe, że nie ma komu palić, albo jakiś wyjazd.

Grzanie przez pewien czas, czy podtrzymywanie temperatury dodatniej w domu nie jest kosztowne.

Chodzi bardziej o bezobsługowość  systemu ogrzewania.

Przy moim podajnikowcu w covidzie miałem takie przemyślenia, nawet włosy bolały na głowie, cala rodzina chora, a trzeba było tylko dosypać węgla do zasobnika, raz na tydzień,  chodziłem i było to trudne zadanie. /cdn-cgi/mirage/525428dc7534c3078c2f7008a0e84dbe6cf44c73facd2f223a70c8e09f6bfab1/1280/https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2022_01/takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif    

 

A covid jak termos trzymał prawe 4 tygodnie.

Krótki obieg to większa strata i grzanie komina, pewno Ogniwo ma mniejszą sprawność od MPM-a, trzeba sprawdzić certyfikat, za to MPM ma problem z niedopałem w komorze załadowczej, który trzeba wdychać w trakcie ładowania kotła, w dodatku co jakiś czas rozpada się w nim palnik wirowy bo jest częściowo ceramiczny.     

powyżej 82-83 % a mpm 81 %🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krzych13 napisał(a):

@Animus jak już to panele fv+pompa ciepła ....

Panele owszem mam i powiem tak, zawsze zarobią na siebie, tylko nie można dać się naciągnąć tym firemkom, co do pompy to jeszcze temat rozkminiam.

 

2 godziny temu, krzych13 napisał(a):

To co nazywasz niedopałem to jest efekt zagazowania opału...i jest to normalne-prawidłowe zjawisko takim w kotle...

Nie dam się nabrać. Takie hasło głoszą fanatycy MPM-a, ale mogę przyznać, że to normalne zjawisko w źle zbudowanym kotle.

1 godzinę temu, Irek14 napisał(a):

Ogniwo bio ma sprawność użytkowa powyżej 82-83 % a mpm 81 %🤔

Czyli Ogniwo ma troszkę bardziej rozbudowany wymiennik. 

Pisałeś o krótkim obiegu, widocznie nie jest aż taki krótki, są krótsze.takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif  

Edytowane przez Animus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Irek14 twój aktualny kocioł też pewnie ma na tabliczce znamionowej napisane 80% sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus to powinieneś zauważyć jaki jest proces spalania i odkładania się oparów na zimnych ściankach w górnej partii komory zasypowej...w wyniku gazowania opału...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten problem da się  ograniczyć do minimum właśnie stosując ekrany.

Ja nie rozumiem jednej rzeczy, jeżeli ktoś sprzedaje kocioł niedokończony, czy niedopracowany, to tłumaczenie, że tak musi być mnie nie przekonuje.    

 

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus 

Oglądałem wiele kotłów w swoim życiu. Kocioł DS z  w komorze zasypowej ma gołe blachy.   Smoła na ściankach to normalka.  Ja nie rozumiem po co ta konkluzja z twojej strony - czy to ma służyć jedynie nabijaniu postów, bo jakoś informacji konstruktywnej nie mogłem się doszukać.

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam od miesiąca Ogniwo bio 18 z buforem 800 l i jestem zadowolony. Czytałem trochę o mpm i myślę że lepsze Ogniwo. Instrukcja dopuszcza każda grubość drzew i wrzucam wszystko co się zmieści.(20x24).Duża zaleta długość komory 42 cm (max.dlugosc drzewa).Komora nie zadymia kotłowni oczywiście gdy otworzymy krótki obieg. Zalecam zawór 3 drogowy min na 60 st.bo po odpaleniu parę godzin grzejemy tylko bufor i nie podskoczy dużo więcej .Z informacji na stronie Atmosa najlepsza sprawność jest powyżej 65 st.

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
W dniu 14.05.2023 o 17:28, FanBuk napisał(a):

Mam od miesiąca Ogniwo bio 18 z buforem 800 l i jestem zadowolony. Czytałem trochę o mpm i myślę że lepsze Ogniwo. Instrukcja dopuszcza każda grubość drzew i wrzucam wszystko co się zmieści.(20x24).Duża zaleta długość komory 42 cm (max.dlugosc drzewa).Komora nie zadymia kotłowni oczywiście gdy otworzymy krótki obieg. Zalecam zawór 3 drogowy min na 60 st.bo po odpaleniu parę godzin grzejemy tylko bufor i nie podskoczy dużo więcej .Z informacji na stronie Atmosa najlepsza sprawność jest powyżej 65 st.

 

A możesz podać metraż mieszkania użytkowego

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 14.05.2023 o 17:28, FanBuk napisał(a):

Mam od miesiąca Ogniwo bio 18 z buforem 800 l i jestem zadowolony. Czytałem trochę o mpm i myślę że lepsze Ogniwo. Instrukcja dopuszcza każda grubość drzew i wrzucam wszystko co się zmieści.(20x24).Duża zaleta długość komory 42 cm (max.dlugosc drzewa).Komora nie zadymia kotłowni oczywiście gdy otworzymy krótki obieg. Zalecam zawór 3 drogowy min na 60 st.bo po odpaleniu parę godzin grzejemy tylko bufor i nie podskoczy dużo więcej .Z informacji na stronie Atmosa najlepsza sprawność jest powyżej 65 st.

 

Już trochę minęło jak ten kocioł masz ,jak możesz to mam kilka pytań,masz komorę 65l ,ile kilo drewna jesteś w stanie do niej włożyć i ile spala się taki zasyp na pełnym gwizdku, i w poprzednim ds na węgiel przegroda szybko padała ta przednia jak u ciebie z tą przegrodą jest w miarę trwała,mam mpm-a ale szwagier chce kupić coś z papierami ale żeby był prosty w obsłudze ,no i ten ma ten krótki obieg co czyni z niego gs-em a to nie raz może pomóc w razie jakiś kłopotów z ciągiem itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ,ile kilo drewna jesteś w stanie do niej włożyć - nie ważyłem ,zależy od drzewa  z tym tematem jedna wada że jest trochę wąski i trzeba kombinować by dużo włożyć.

  ile spala się taki zasyp na pełnym gwizdku  - około 3-4 godzin  z tym że mówimy o twardym drzewie-buk,(olcha pójdzie w 2 godziny)

w poprzednim ds na węgiel przegroda szybko padała ta przednia jak u ciebie z tą przegrodą jest w miarę trwała - na razie nic się nie dzieje.(chociaż nie wiem o jakiej przegrodzie mowa (jeśli do krótkiego obiegu to piszą by nie zostawiać na skrócie bo właśnie ulega uszkodzeniu)

mam mpm-a ale szwagier chce kupić coś z papierami ale żeby był prosty w obsłudze ,no i ten ma ten krótki obieg co czyni z niego gs-em a to nie raz może pomóc w razie jakiś kłopotów z ciągiem itp

- mam dobry ciąg i do rozpalania nie potrzebuję włączać krótkiego obiegu , używam tylko do dokładania.

- na skrócie nie wolno długo palić -uwaga jak wyżej -chociaż wtedy ciągnie jak głupi i spaliny doszły mi do 350 st (raz zapomniałem)

- nadal jestem z niego zadowolony , ale wymiennik raz w tygodniu trzeba przeczyścić (5 min),  raz w miesiącu komorę spalania, czopuch z popiołu, komorę pod palnikiem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FanBukChodziło mi o przegrodę betonową z wlotem ognia,ale dobrze że piszesz o tej krótkiego obiegu bo szwagier chciał go używać jako gs-a i muszę mu powiedzieć że nie tędy droga,a czy w te 3-4 h na tym buku załadujesz bufor do 90 stopni i jeszcze jaką masz temp spalin na zamkniętym krótkim obiegu 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez otwarcie klapki krótkiego obiegu, mpm nie staje się górnikiem, tylko omija pół wymiennika.. Nasz zacny kocioł, staje się górnikiem, jak się opał zawiesi, wtedy właśnie zamienia się w kocioł górnego spalania, rozpalonego  od góry 😁

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp Maroka;

W instrukcji pisze że są to kształtki ceramiczne  - na razie bez uszkodzeń chociaż sznura już trochę jest mniej.

Myślę że aby załadować bufor to trzeba ze 2 razy do pełna bukiem, a jak paliłem olcha to około 3 razy.  Już nie sprawdzę bo nie mam. Została mi jabłoń, śliwa  i dokładam brykietu drzewnego. 

Chociaż nie wiem po co sprawdzać jak żadnego dymu z komina nie uświadczy można tylko zobaczyć ruch powietrza -przyjmuję ze spala idealnie .

Ogniwo z mojego rozeznania staje się piecem górnego spalania po otwarciu klapki -nie polecam.

Temperaturę spalin mam między 200 a 250. Chyba trochę dużo (w instrukcji 160) i pewnie straty są,chociaż przynajmniej mój stary ceglany komin jest zadowolony.

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.