Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Mam problem z instalacją. Nie grzeją mi kaloryfery , podlogówka chodzi, woda w boilerze normalnie sie grzeje. Wyłączam pompe na rozdzielaczu (nr 2) kaloryfery pieknię grzeją, niezależnie od ilości wlączonych pętli podłogówki i trybu pracy pompy. W momencie właczania pompy nr 2 zaczyna być słychać delikatne szumy na pompie nr 1 i kaloryfery nie grzeją. Instalacja odpowietrzona. Do tej pory instalacja bardzo ładnie pracowała,brak mi już pomysłów co może być. Prosiłbym o pomoc

schemat.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Opublikowano

Podniesienie temperatury zasilania.

Regulacja zaworu mieszającego termostatycznego nad pompą 2.

Regulacja  biegami na pompach nr 1 lub 2.

 

Opublikowano (edytowane)

Co to jest za rozdzielacz typ /producent i jaki kocioł to zasila .

Pompa od podłogówki ta przy rozdzielaczu na 1 bieg a pompa nr 1 za 3d minimum na 2 bieg. Jeśli 2-ka ma większy wydatek od pompy 1 to grzejniki nie będą grzały bo odwróci się w nich przepływ . Jeśli do tej pory było ok to sprawdź filtry .

Edytowane przez mac65
Opublikowano

Rozdzielacz dokładnie taki jak na foto z Grundfosem UM3 tylko mam po 4 wyjscia za podlogówke i kaloryfery. Kocioł to zwykły kopciuch SASA 12kW SASa-a. Dokładnie tak pompy zawsze były ustawione i było ok. Z ustawieniami pomp też obleciałem wszystkie możliwości ustawień. Filtry ok

 

rozdziekacz.jpg

Opublikowano

To rozdzielacz z podmieszaniem . Jedyne co mi przychodzi do głowy to wygrzać podłogówke i zobaczyć czy pójdzie ciepło na grzejniki a jak nie to jakiś problem z wydajnością pomp (one praktycznie pracują szeregowo więc grundfos obsługuje tylko podłogówkę ale 1-ka musi obsłużyć oba obwody .stąd musi mieć większą wydajność . Spróbuj jeszcze 3d ustawić na pełny przepływ bez podmieszania z kotła to może chociaż na próbę pomoże .

Opublikowano
2 godziny temu, Marcelus napisał(a):

Próbowałem, nic to nie dało

A le czego, bo podałem 3 opcje

Opublikowano

Pompka nr2 przy rozdzielaczu na poziom 1 przy ciśnieniu stałym, zmniejszone przepływy na pętlach, pompka nr1 stała prędkość obrotowa z pełną mocą i coś grzejniki grzeją, ale układ nie jest wydajny bo temperatura na piecu mi nie spada. Czyżby pompa nr1 nie miała wydajności? tylko dlaczego po wyłączniu pompy nr 2 od podlogówki kaloryfery świetnie grzeją🤔 Ustawienie 3d nic nie pomaga

Wszystkie 3 opcje sprawdziłem

8 minut temu, Animus napisał(a):

A le czego, bo podałem 3 opcje

wszystkie 3 sprawdziłem

Opublikowano (edytowane)

A filtry masz jakieś?

Wyczyść.

https://i.imgur.com/MLfCkbD.jpeg

Podnieś temperaturę na 70-80*C to częściej  się zamknie ten zawór termostatyczny nad pompką, wtedy obiegi się rozdzielają.

https://i.imgur.com/GmHB8oU.jpeg

Edytowane przez Animus
Opublikowano

Filtry mam, przeczyściłem. To w pierwszej kolejności zrobiłem.

Normalnie piec mi chodził na 65*C, wczoraj podniosłem na 70*C i bez efektu. Dziś wieczorem będę próbował więcej podnosić

Opublikowano

A tą podłogówkę masz wygrzaną, chodziła cały czas przed problemem?

Może zawór termostatyczny szwankuje, zawiesił się albo przepchał. 

Opublikowano

Ja bym podmienil lub sprawdził pompę 1.

To ona odpowiada za wodę do grzejników 

Ma za małą wydajność lub za małe ciśnienie dyspozycyjne 

Mógł się też przyciąć zaw 3-D przed tą pompą 

Opublikowano (edytowane)
21 godzin temu, sambor napisał(a):

Ja bym podmienil lub sprawdził pompę 1.

To ona odpowiada za wodę do grzejników 

Ma za małą wydajność lub za małe ciśnienie dyspozycyjne 

Mógł się też przyciąć zaw 3-D przed tą pompą 

I ja też tak myśle, czekam już na pompe.

Zaw 3-D sprawdzony jest ok

Pompę 1 ustawiałem zawsze na mocniejszy bieg w charakterystyce ciśnienia proporcjonalnego. Jest to poprawne? Czy lepsze by było ciśnienie stałe?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Opublikowano
11 godzin temu, Marcelus napisał(a):

I ja też tak myśle, czekam już na pompe.

Jak zamęczyłeś pompę to może powinieneś mieć bypass. 

Opublikowano

Zamontowałem nową pompę nr 1 widać że na układ wróciło ciśnienie, kaloryfery zaczeły grzać (choć nie jest to co było  wcześniej) ale słychać w niej zbierające się powietrze. W układzie też zaczyna być słychać delikatne bulgotanie. Im mocniejszy bieg tym bardziej to słychać.  Podejrzewam że właśnie to wykończyło starą pompę. Tylko teraz pytanie, skąd to powietrze się bierze? Dodam że jak chodzi sama pompa CW i pompa w rozdzielaczu nawet na najwyższych obrotach nic się nie dzieje.

 

Opublikowano

Odpowietrzałem wszystkie, pętle podłogówki i kaloryfery też. Pompa ładnie się odpowietrza i na nizszej mocy jest ok, załaczam mocniejszy bieg i zaczyna byc slychac w niej powietrze i im dluzej pracuje tym to sie nasila. Mam odpowietrznik w najwyższym punkcie instalacji na zasilaniu boilera, na rozdzielaczu i trzeci zamontowany faktycznie w złym miejscu bo przed pompą nr 1 a za zaworem 3-D ale jest zamykany zaworem bo używam go tylko do odpowietrzania w momencie z zmiany pompy itp. a normalnie jest zamknięty. Gdy woda ma 40*C wlaczam wszystko na max jest ok.

Opublikowano

Jak pompa na niższych biegach pracuje cicho, to jest OK,

Zwiększenie mocy to większe przepływy i głośna instalacja.

Ustaw pompę tak abyś nie słyszał pracy pompy , a grzejniki były ciepłe wg potrzeb.

Opublikowano

A możliwe jest że na którymś połączeniu rur czy śrubunku w momencie powstania dużego ciśnienia zaciąga powietrze do instalacji? ale na tyle ta nieszczelność jest niewielka że przy małym ciśnieniu tego nie ma ani nie widać wycieków przy wyłączonej pompie. Bo dzwięk większego przepływu słychać przy większym ciśnieniu oczywiście ale prócz tego ewidentnie w pompie zbiera się powietrze a odpowietrznik "puści bąka" czasem. 

Opublikowano

To powietrze może powodować kawitacja, która dodatkowo może niszczyć pompę, więc może nie próbuj za ostro puszczać tej nowej pompy, gdyż znowu będzie do wymiany,.

Dodatkowo może warto wstawić za pompą nr 1  separator powietrza.

Opublikowano

Pompa już tylko delikatnie chodzi, szkoda mi znowu wydać na nowa😄 Też myślałem o kawitacji, tylko nie daje mi spokoju że w tamtym sezonie grzewczym nie miałem tego problemu. Przymierzam się do zamontowania zaworu 4-D to i rzeczywiście chyba pokusze się wtedy o separator. No nic, jutro mam dzień wolny to sobie jutro pokombinuje przy instalacji jeszcze, może coś wymyśle. Póki co bardzo dziękuje za rady i pomoc

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.