Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym grzać wodę przy kotle z podajnikiem - bufor 1200l


Cjapek

Rekomendowane odpowiedzi

PO pierwszym sezonie lato zima zacząłem analizować możliwości redukcji kosztów ogrzewania CWU. Mam zainstalowany bufor 1200l z wężownica miedzianą. Woda ogrzewa się przepływowo. Przy 4 osobach wychodziło mi zucyei miesięczne na poziomie 200kg pelletu, co przy obecnych cenach jest lekko nieekonomiczne a wydaje się nawet, że absurdalnie drogie.

Zastanawiam się jak rozwiązać temat, czy zainstalować dodatkowy zbiornik 200l z wężownica i grzałką? Czy może lepiej PPC? A może w ogóle wywalić pellet do muzeum i założyć pompę ciepła?

W ogóle ciekawa sprawa, bufor ciepla 1200l nagrzewam latem do 55 (więcej nie ma sensu bo za dużo pali a na CWU wystarcza) wychładza mi się w 10-12h przy 3 osobach 0.o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze zrozumiałem to używasz do CWU wody "kotłowej"? Bufor to do ogrzewania. Do CWU zbiornik cwu (ja bym dał 200l)

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mikus39 napisał(a):

Jeżeli dobrze zrozumiałem to używasz do CWU wody "kotłowej"? Bufor to do ogrzewania. Do CWU zbiornik cwu (ja bym dał 200l)

Tak można powiedzieć. Woda w wężownicy nagrzewa się na bieżąco.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie gdzie ta wężownica jest w tym buforze. Czy to typowa wężownica do CWU znajdująca się na samej gorzej czy może używasz bocznej do np ładowania zbiornika z innych źródeł ciepła np solarów.

Moim zdaniem zbiornik 1200L powinien Ci starczyć na co najmniej 4-5 dni jak nie dłużej. Ale skoro starcza na 10-12 godzin to albo
1. kąpiel trwa u Ciebie godzinami w 3x po pełnej wannie,
2. masz włączoną cyrkulację z dużymi stratami ciepła + pkt1
3.ten bufor nie ma żadnego ocieplenia do tego stoi w szałasie + pkt 1 i 2.

U mnie zbiornik 210L starcza na 5 osób (tylko prysznic) gdzie dobowe zużycie energii na jego ładowania to ok 5kWh.

Edytowane przez Przemyslaw85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nic z tych rzeczy...

Bufor Noel, znany i bardzo konkretny. Wężownica jest na samej górze. Wydajność 90l/min przy temp 45 stopni.

Kąpiel to prysznic, góra 10 minut. Cyrkulacja załączona,owszem ale uwaga- 6 razy dziennie po 1 minucie. Nie ma zatem o czym mówić w kwestii strat związanych z cyrkulacją. Bufor dobrze ocieplony,stoi w kotlowni obok pieca, więc jest ciepło . Jak włączę podlogowkę, to piec załączam co 8h. Dramat. Albo cos kopnięte mam w tej instalacji albo w sterowaniu piecem?....

Tak naprawdę to wychodzi strata na poziomie ok 30kW na dobę...

Nie wiem czy ktoś to zrozumie,bo ja nie ogarniam hydrauliki, próbuję to rozgryźć, ale załączam odręczny szkic części instalacji. Być może cos pokonałem, będę uzupełniał jeśli potrzeba. Ewentualnie fotkami wyprostuje 

IMG_20221115_193607.jpg

Kompletnie nie rozumiem idei tego bajpasu do naczynia wzbiorczego, które defacto stoi na podłodze. Jeśli ktoś ma pomysły, chętnie się doedukuję

IMG_20221115_194040.thumb.jpg.1f44e8e7a3194986c05867f5e8868f7e.jpgIMG_20221115_194013_BURST1.thumb.jpg.d72116db799c877530136a594a4fafd8.jpgIMG_20221115_194000.thumb.jpg.930b72ada281b688913155d38e982770.jpgIMG_20221115_193953.thumb.jpg.3ada1f4a48145f512b83207e23d6a353.jpgIMG_20221115_193929.thumb.jpg.b28d8f693d60bdf2aac36367c3cfb377.jpg

 

Naczynia są 2. Mniejsze nad buforem jest do cwu

Edytowane przez Cjapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda rozszerza swoją objętość pod wpływem ciepła dlatego ten zbiornik przeponowy jest konieczny. One są Twoim bezpieczeństwem. Bywały już w kraju przypadki kiedy brak takiego naczynia i duży wzrost ciśnienia spowodował przestawienie ścian.

Co do Ciepła. Czy w czasie tych 10-12h pracuje ogrzewanie na budynek?
Jeśli nie to czy za pompą na CO/podłogowkę jest zainstalowany zawór zwrotny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, rozumiem koniecznośc stosowania naczynia przeponowego,bardziej chodziło mi o ten dziwny bajpas. Dlaczegóż to jest tak podłączone?

Za pompa podlogowki i za pompą CO jest zawór zwrotny.

Ogrzewanie wtedy nie pracuje. Mówię o okresie letnim. 

Jeżeli chodzi o okres z grzaniem,to przykład z wczoraj/dzisiaj .

Piec wyłączył sie o 22 we Wtorek. Gora bufora 63, dół 58. Załączona tylko pętla na podłogę łazienki.

Dzisiaj rano góra bufora 55, dół 32. Załączenie następuje przy 45 u góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak nie do końca w jednym

image.png.d99232aefb37f1ea5dc1d6b1c507046a.png

Odwróciło sie. Sorki.

Woda do wężownicy płynie z sieci. Woda z kotła do bufora i podlogowki jest w obiegu zamkniętym. Woda przypływa przez wężownicę zanurzoną w wodzie "kotlowej" i odbiera ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że ten bypass do zbiornika przeponowego powoduje obieg grawitacyjny. Kocioł po naładowaniu bufora zapewne się wyłącza. I w przeciągu tych 10-12h jego temp winna spać do ok 40-35*. Jak grawitacja działa przez ten bypass to wychładza ci cały bufor. Sprawdź temperaturę tego obejścia ok 2-4h po naładowaniu bufora. Jak jest gorący to masz odpowiedz. Moim zdaniem u Ciebie winien być drugi mniejszy zbiornik przeponowy podłączony pomiędzy zaworem termostatycznym a kotłem. A drugi duży do bufora.

U siebie bufor z kotłem mam połączony jak ciebie z tą różnicą że nie mam tego bypassu a zbiornik przeponowy podłączony jest jedynie do bufora.

ps. Nad kotłem masz zbiorki wyrównawczy?

ps2. Dołóż min 10cm wełny na ten bufor. To fabryczne pewnie 10cm ocieplenie jest zdecydowanie za słabe.

 

Edytowane przez Przemyslaw85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, sprawdzę dzisiaj temperatury i czy ewentualnie są na bajpasiw zawory zwrotne .

właśnie NAD kotłem nie mam zbiornika wyrównawczego. Jest jeden na poziomie posadzki,ten którego zdjęcie wrzuciłem z tabliczką znamionową i jeden wiszący (faktycznie znajduje sie ponad kotłem) ale do CWU.

Zamówiłem już dodatkową izolację zbiornika. 

Czy na powrocie z instalacji grzewczej przy samym buforze powinny byc zawory zwrotne, żeby woda nie wracala do ukladu? Wydaje mi się,ze tu może być klapa. Nie widzę takich 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak są zawory zwrotne za pompą na CO to nie ma potrzeby stosowania kolejnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pozostają 2-3 kwestie dlaczego 1200L starcza na tak krótko.
- izolacja bufora i rur ciepłej wody;
- cyrkulacja działa grawitacyjnie (brak zaworków) (najlepiej wyłączyć i zakręcić zaworki by nie działała, a jak już musi być to zmienić sterowanie cyrkulacji i dołożyć zaworki zwrotne by nie krążyło grawitacyjnie);
- dużo zużywasz wody.

ps. swego czasu miałem włączoną cyrkulację z bojlera 210L który był ładowany z kotła na groszek. Gdy cyrkulacja działała nawet w określonych porach to bojler musiał być ładowany 4-5 razy dziennie. Zakręciłem cyrkulację ilość ładowań spadła do 2. Później zakupiłem prosty sterownik inseltom który to włączał cyrkulację gdy wykrył pobór wody i cyrkulacja działa ok do 30min. Aktualnie cyrkulacja wyłączona i zakręcona bo koszt dogrzania jest znacznie większy niż spuszczenie w kanał nawet 1m3 wody w skali miesiąca.

Edytowane przez Przemyslaw85
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem.

Sterownik od cyrkulacji działa jak chce. Przy spadku napięcia, które u mnie zdarza się dosyć często sterownik załącza się i działa nie mam pojęcia jak długo. Wczoraj akurat byłem w kotłowni i izolowałem rury kiedy sytuacja sie wydarzyła. Na noc nagrzalem bufor, wyłączyłem wszystkie pompy z zasilania i po 10h temperatura spadla o 2 stopnie.

Dokończę izolację i myślę, że ten temat będzie opanowany. Czy to na lato dobry system? Uważam, że nie. Przemyślę inne rozwiązanie.

 

Dzięki za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pompą jest sterowana przez sterownik kotła to większość z nich włącza jej pracę w trybie przerywanym np 10 min pracy 5min przerwy.

Jak już musisz mieć cyrkulację to zakup sobie sterownik od  inseltom.pl który włącza pompę dopiero gdy wykryje pobór. Jak potrzebujesz ciepłej to włączasz na ok 2-5s zakręcasz i ciepła woda pojawi się po chwili. Czas dopływu jest zależny od wielkości instalacji. U mnie to ok 20s czekania w najdalszym punkcie. Największą zaletą takiego sterownika jest to że nie włączy ci pompy gdy nikogo nie ma w domu, albo gdy nie używasz wody od rana do wieczora. Dodatkowy programator czasowy można zastosować by dopłynęło zasilanie do pompy tylko w wyznaczonych godzinach o ile ten inteligentny sterownik wykryje pobór.

Edytowane przez Przemyslaw85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.