Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zasypowy + kominek + cwu


Kris0981

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jeśli nieodpowiedni dział to z góry przepraszam. Chciałbym prosić o pomoc w ogarnięciu tego bajzlu. Kupiłem dom w którym zamontowany jest piec zasypowy i kominek z płaszczem wodnym, do tego jest bojler 140l poziomy. Wszystko układ otwarty. Po dochodzeniu która rura od czego jest narysowałem schemat. ( Bez zaworów kulowych z filtrem, spustowych, naczynia przeponowego przy bojlerze). Piec jest w piwnicy i jest wpięty do kominka na parterze do tego bojler który jest na strychu. Zastosowane jest ogrzewanie podłogowe ( rozdzielacz z grupą pompowa i mieszaczem). Problem polega na tym, że czy palę w kominku czy w piecu CO to nie grzeje wody w bojlerze. Niby zawór zwrotny jest ciepły a rura którą ma iść ciepła woda jest zimna cały czas. Bardzo proszę kogoś o pomoc jak to poprawić na szybko żeby do wiosny jakoś ogarnąć. Dodam, że podłogę fajnie grzeje i nie ma z nią problemu. Wklejam schemat który udało się mi narysować po rozszyfrowaniu tego wszystkiego. Nie dorysowalem rury powrotu która idzie z podlogowki do kominka

Bez tytułu.png

Edytowane przez Kris0981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.10.2022 o 13:20, Silton napisał(a):

Rozgrzej w instalację i puknij kilka razy w zawór zwrotny bojlera bo może się skleił.

Pompa od bojlera działa tzn. kręci się?

Robiłem już tak. Dzisiaj napalilem w kominku i ruszyło niby ale bije gorąca woda do pieca co do piwnicy. Czytałem trochę na necie, może jak wywalę zawór czterodrozny i założę zawór różnicowy na kotle C O to poprawi się coś?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś czy pompa od bojlera na pewno pracuje bo to ważne. Zawór bez pompy się nieotworzy.

Patrząc po rysunku to instalacja nie jest dobrze wykonana. Brakuje zaworów zwrotnych na wyjściu z  kominka i kotla.

Dodatkowo droga do naczynia wzbiorczego od źródła ciepła nie powinna przechodzić poprzez elementy odcinające jak i ograniczające przepływ jakimi są u ciebie zawór 4drozny i pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kris0981 napisał(a):

Robiłem już tak. Dzisiaj napalilem w kominku i ruszyło niby ale bije gorąca woda do pieca co do piwnicy. Czytałem trochę na necie, może jak wywalę zawór czterodrozny i założę zawór różnicowy na kotle C O to poprawi się coś?

Nic nie wywalaj po prostu ustaw zawór na odcięcie kotła CO jak palisz w kominku . T jest 4d więc możesz zupełnie odciąć dopływ gorącej wody z z kominka na kocioł i tak to chyba miało działać w opcji grzania z kominka .

Z drugiej strony to jednak nie tak powinno być wykonane i instalacja jest do przeróbki . CWU nie powinna być za 4d w opcji grzania kotłem CO a z kolei grzanie kominkiem podłogówki bez bufora to również delikatnie mówiąc średni pomysł . Mam nadzieję że chociaż rozdzielacze podłogówki są z mieszaczem .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2022 o 14:23, mac65 napisał(a):

Nic nie wywalaj po prostu ustaw zawór na odcięcie kotła CO jak palisz w kominku . T jest 4d więc możesz zupełnie odciąć dopływ gorącej wody z z kominka na kocioł i tak to chyba miało działać w opcji grzania z kominka .

Z drugiej strony to jednak nie tak powinno być wykonane i instalacja jest do przeróbki . CWU nie powinna być za 4d w opcji grzania kotłem CO a z kolei grzanie kominkiem podłogówki bez bufora to również delikatnie mówiąc średni pomysł . Mam nadzieję że chociaż rozdzielacze podłogówki są z mieszaczem .

Tak przy rozdzielaczu jest zawór mieszający. Co do CWU, jak pisałem wyżej przy kominku zaczęło grzać wodę użytkową. Chyba wężownicą była złapana bo jak odkręciłem śrubunek na zasilaniu cwu to syklo mocno i dopiero woda poszła. Myślę że tam na rurze zasilania cwu przed bojlerem nie byłoby chyba głupie dać odpowietrznik automatyczny?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Kris0981 napisał(a):

Tak przy rozdzielaczu jest zawór mieszający. Co do CWU, jak pisałem wyżej przy kominku zaczęło grzać wodę użytkową. Chyba wężownicą była złapana bo jak odkręciłem śrubunek na zasilaniu cwu to syklo mocno i dopiero woda poszła. Myślę że tam na rurze zasilania cwu przed bojlerem nie byłoby chyba głupie dać odpowietrznik automatyczny?

Ja bym przelał tę instalację . Skoro tam powietrze zostało to ogólnie może być za mało wody w układzie albo ktoś to na szybko napełniał przed sprzedażą domu Diabli wiedzą ile to stało bez wody  czekając na kupca. Automaty na ciśnieniowych układach z pompą to czasami więcej szkody jak pożytku przynoszą , trzeba znać zasady ich montażu a czasami jest z tym różnie bo albo nie ma miejsca albo spadki nie wyszły , zwykły odpowietrznik wystarczy a jak zacznie w bojlerze ciurczyć to znak że sie powietrze w wężownicy albo płaszczu zbiera .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2022 o 19:10, mac65 napisał(a):

Ja bym przelał tę instalację . Skoro tam powietrze zostało to ogólnie może być za mało wody w układzie albo ktoś to na szybko napełniał przed sprzedażą domu Diabli wiedzą ile to stało bez wody  czekając na kupca. Automaty na ciśnieniowych układach z pompą to czasami więcej szkody jak pożytku przynoszą , trzeba znać zasady ich montażu a czasami jest z tym różnie bo albo nie ma miejsca albo spadki nie wyszły , zwykły odpowietrznik wystarczy a jak zacznie w bojlerze ciurczyć to znak że sie powietrze w wężownicy albo płaszczu zbiera .

Dzięki za rady. Powiedz proszę, skąd to powietrze może jeszcze zasysać? Zbiornik wyrównawczy który jest nad bojlerem wydaje mi się mały ale nie wiem czy to ma tak duże znaczenie? Na oko ma około 8-10l.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Animus napisał(a):

A na tym zaworze 4 drogowym to masz jakąś skalę z pokrętłem dobrze zmontowane.

Tak. Jest skala od 1-6. Zawór afriso, dobrze jest zamontowany ponieważ jak jest zamknięty a palę w kotle, to jest obieg ciepłej wody na kotle. Jeśli dam go np. na trójkę to idzie ciepło w w zasilanie, w stronę kominka.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.