Skocz do zawartości
IGNOROWANY

W jaki sposób wysterować instalację CO przy współpracy kotła z czujnikiem pogodowym.


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez mistalova,

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dom ogrzewany jest kotłem gazowym TERMET dwu-funkcyjny ECOCONDENS SILVER-25 (https://www.termet.com.pl/pl/produkt/ecocondens-silver/66) z zasobnikiem wody TERMET SG-100 (https://www.termet.com.pl/pl/produkt/termet-sg-plus-100/85). Na parterze: w korytarzu, salonie i łazience jest ogrzewanie podłogowe - 5 pętli. Jedynie w łazience oraz w garazu są grzejniki. W łazience grzejnik drabinkowy z głowicą termostatyczną. Na piętrze domu: ogrzewanie podłogowe jest na korytarzu i w łazience sterowane przez zawory RTL ze skrzynki rozdzielczej umieszczonej w garderobie. W łazience jest grzejnik dodatkowy drabinkowy z głowicą termostatyczną. W 4 pokojach na pietrze oraz w garderobie znajduje się po jednym grzejniku, regulowane głowicami termostatycznymi.  W minionym sezonie grzewczym garaż ogrzewany był lekko, na minimalnym ustawieniu głowicy 1 lub 2 w zależności od temperatury na zewnątrz.  Zaobserwowałem, że salon i jeden z największych pokoi na pietrze, sypialnia są najchłodniejszymi miejscami. Inwestor sterowanie piecem zminimalizował do dwóch sterowników Salus HTRS230 https://www.insta-lator.pl/sal...rlBwJ-3pZA7qtw4PxoCVOwQAvD_BwE podłączone przez cewki z pompą obiegową podłogówki a następnie do sterowania kotłem gazowym. Z kotłowni do salonu jak również na górę do największego pomieszczenia są przeciągnięte przewody tzw. "skrętka", która teraz jest wykorzystywana do połączenia sterowników z instalacją.

Nie jestem wstanie ogarnąć jak poprawnie ustawić tego z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami by płynnie sterować temperaturą. Myślałem, żeby zastosować sterownik w oparci o komunikacje Open Therm np. PT52 ale okazało się, że nie mam gdzie podłączyć zasilania pompy obiegowej podłogówki. Nie wiem dlaczego instalator nie zdecydował o umiejscowieniu rotametrów na belce zasilającej. ) na rotametrach jest u dołu. Obecnie przepływy na rotametrach są ustawione na 1,5.

Teraz chciałbym w połączeniu z czujnikiem pogodowym wysterować ogrzewanie podłogowe w istniejącej instalacji. Nie ukrywam, że zależy mi na ograniczeniu kosztów albo opracowaniu takiego sytemu, żebym z biegiem czas mógł uzupełnić w brakujące lub pozostałe elementy sytemu. Miło by było, żeby założona prze mnie inwestycja choć w części zwróciła się z oszczędności wygenerowanych ze zmniejszonych rachunków. 

W załączeniu przedstawię również kilka zdjęć mojej instalacji które pozwolą w konfiguracji sterowania. W podłogówce nie ma zainstalowanych czujników temperatury. Schemat na rysunkach technicznych nie przewiduje ogrzewania podłogowego, zostało ono zmienione na etapie postępu prac remontowych. Pompa obiegowa zainstalowana w skrzynce to Grundfos UPM3 Auto 15-7- 130ZZZ https://product-selection.grundfos.com/pl/products/up-oem-north-america/upm3-oem/upm3-auto-59C93600?tab=variant-curves

 

Do poszukiwania rozwiązań powalających ustawienie sterowania w połączeniu kotła z porodówką zainspirował mnie jeden z instalatorów na kanale YouTube. Linki do jego filmów:  

 

Nie ukrywam, że liczę na fachową podpowiedz z Waszej strony. Jest to forum tematyczne, wiec spodziewam się tu osób nie tylko poszukujących wiedzy, sposobów rozwiązania swoich problemów ale i mających wiedzę oraz doświadczenie w zakresie instalacji CO.

Na rynku są sterowniki SALUSa i TECHa oraz innych producentów.

Chętnie poznam Wasze opinie i sugestie do wykonania mojej instalacji. W przyszłości chciałbym przerobić tę instalacje przenosząc rotametry na górę, dostosować sterowanie do podłogówki. Nie zależy mi na komunikacji SMART HOME.

Pozdrawiam

ML

sterownik góra 2(1).jpg

sterownik dół 2(1).jpg

rozdzielacz na górze2(2).jpg

rozdzielacz na dole_6(1).jpg

piec(1).jpg

IMG_20201225_190038(1).jpg

IMG_20201225_190046(1).jpg

IMG_20221023_131737.jpg

IMG_20221023_131602.jpg

rozdzielacz na górze1(1).jpg

Opublikowano

Tu nic nie wysterujesz, wszystko to nastawy ręczne.

A tak między nami mówiąc masz przykład instalacji jakiej nikt nie powinien mieć, jest niesterowalna, pewnie podłogówka ułożona od czapy, na dodatek kocioł który nie obsługuje 2 obiegów grzewczych .

Jedyne co możesz zrobić to odczytać jak masz ustawioną krzywą grzewczą na swoim kotle i obniżyć ją o 1 lub 2 stopnie.

To co jest na YT często jest jeszcze gorszym g....m niż realia.

Opublikowano (edytowane)
Godzinę temu, sambor napisał(a):

Tu nic nie wysterujesz, wszystko to nastawy ręczne.

A tak między nami mówiąc masz przykład instalacji jakiej nikt nie powinien mieć, jest niesterowalna, pewnie podłogówka ułożona od czapy, na dodatek kocioł który nie obsługuje 2 obiegów grzewczych .

Jedyne co możesz zrobić to odczytać jak masz ustawioną krzywą grzewczą na swoim kotle i obniżyć ją o 1 lub 2 stopnie.

To co jest na YT często jest jeszcze gorszym g....m niż realia.

To mnie zasmuciłeś. Czyli twoim zdaniem niczego nie wysteruje choćby regulatorem tygodniowym. Pogodów ka jest podłączona, ale jeszcze nie jest ustawiona bo nie wiem jak tego dokonać.

Chciałem podłączyć regulator OpenTherm ale nie mam jak podłączyć pompy obiegowej. Sterownik nie mam wejścia zasilania 230V. Praca stała pompy nie mam sensu. Bedzie wychładzać gdy przestanie grzać kocioł.

Mam zdjęcia rozłożonej instalacji podłogowej. A co w niej można by było przerobić twoim zdaniem.

Jeszcze są instalatorzy, którzy robią w ten sposób. Natomiast użytkownik boryka eis z uciążliwościami.

IMG_20190927_082219.jpg

IMG_20190929_124541.jpg

IMG_20190929_124714.jpg

IMG_20190929_124727.jpg

IMG_20190929_124810.jpg

IMG_20190929_124834.jpg

IMG_20190929_124845.jpg

IMG_20190929_130206.jpg

IMG_20191002_192316 - kopia (2).jpg

IMG_20190927_082053.jpg

IMG_20190927_082126.jpg

IMG_20190927_082253.jpg

IMG_20190927_082455.jpg

IMG_20190929_130038.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Opublikowano

Po pierwsze weź instrukcję kotła - tam masz opisane jak ustawić krzywą pogodowa.

Tam jeszcze pisałeś o zmianie belek rozdzielacza podłogówki - to nie potrzebne, jak są przepływy to masz rozdzielacz do montażu na powrocie.

Sama podłogówka nie wygląda najgorzej , jak to wyregulujesz to może coś z tego da się zrobic, tylko zmiany temp zasilania będą ręcznie nastawiane w rozdzielaczach.

Grzejniki mają oddzielną pompę?

 

Opublikowano

Czytałem te instrukcje, nie jest tak prosto to zrozumieć. Choć wrócę do niej jutro na nowo, po nocy. Wygląda na to, ze nie ma pompy na grzejniki a są zasilane jedynie przez kocioł. Obecnie jest podpięta podłogówka, i ten sam regulator co kiedyś. Niby z pogodówka kocioł powinien pracować na niższych parametrach prawie że stale. On się wyłącza, jakby poddawał się regulatorowi dobowemu. Przy kotle jest pompa do cyrkulacji, ale ja podłączyłam na regulatorze czasowym wpiętym do gniazdka.

Szukając rozwiązania zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem: listwa SALUSa do której wpiąłbym

- 5 pętli dolnej podłogówki,

- pomp obiegową,

- pompę do cyrkulacji,

- termostat grzejnikowy z łazienki dolnej (bezprzewodowo)

- termostat grzejnikowy z łazienki górnej, (bezprzewodowo)

- i jak uzbieram kasy, głowice termostatyczne grzejnikowe z góry łączące się z centralą listwy bezprzewodowo,

Podłogówki na górze nie dam rady wysterować, gdyż są tam 2 pętle regulowane zaworami RTL. Spodziewam się że to będzie koszt około 1500 zł ale czy uzasadniony? nie wiem.

Szkoda, że na etapie wykonywania nie miałem możliwości konsultacji z innym wykonawca albo stworzyć schemat przez jakieś biuro. Oni zrobili by poprawnie zgodnie ze standardami.

 

Ps. swoja drogą, dopiero co ogarnąłem problem z zawieszaniem się kotła. Okazało się, że kocioł dusił się swoimi spalinami. Wyrzucał wówczas spaliny z gazem, które uruchamiały czujnik gazu. Mam w kotłowni czujnik gazu Gazex-u. Problem był w: 1) za głęboko w komin instalator wepchnął rurę spali, która nie odprowadzała dobrze spalin w górę. Kocioł powietrze do spalania zasysał otworem rewizyjnym z kotłowni, bo nie została otworzona kratka wentylacyjna nad dachem. Komin jaki został użyty to Schiedel quadro pro, dedykowany do gazu. Wywierciłem dziurę do kratek, zainstalowałem kratki, zaślepiłem wejście rewizyjne. założyłem poprawnie rurę w kominie. Mam nadzieje, że kocioł już nie wywali błędu E01, nie zaskoczy mnie dźwięk czujnika gazu.

Pozostaje mi wysterować kocioł o sterowanie podłogowe licząc na zysk energetyczny który chciałbym uzyskać, jak największym odzyskiem kondensatu.

 

  • Rozwiązanie
Opublikowano

Jest jedno rozwiązanie zapewniające jako taki komfort.

1. Kocioł uruchamiamy w czystej, 100% pogodówce, bez żadnych termostatów/sterowników. KG na początek niech będzie 1.0 w razie gdy będą mrozy i będzie zimno to powoli będziesz zwiększał. Generalnie ustawić raz (jak najniżej się da) i zapomnieć.

2. Temperaturą w pokojach z grzejnikami sterujemy głowicami termostatycznymi - ustawiamy tyle ile chcemy i to wszystko.

3. W pomieszczeniu z podłogówką (tym, które najszybciej się wychładza) instalujemy dowolny termostat dwustanowy, który podłączamy bezpośrednio pod pompę OP. W razie potrzeby wyregulować przepływy w pętlach. Zawór 3D też najpierw ustaw dosyć nisko, w razie gdy będą mrozy i będzie zimno to powoli będziesz zwiększał.  Generalnie ustawić raz (jak najniżej się da) i zapomnieć.

Takie rozwiązanie będzie działać, choć nie jest do końca zgodne ze sztuką.

Opublikowano

Dziękuję, Twoja podpowiedz wydaje się najbardziej rozsądna i możliwa dla mnie do zastosowania. 

Znalazłem szukając w internecie taką instalacje CO, szkoda że jej nie mam u siebie https://www.termet.com.pl/upload/upload/pliki_produktow/Ulotki/Ulotki2021/Ulotka_Moduł_Wielostrefowy_SIM_WP_2Z.pdf

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.