Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła do grzejników żeliwnych.


olomajdan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam taki dylemat mieszkam w domu z roku 90 parter plus piętro razem  ok 170m. Dom ma plastikowe okna i mury grube na 40 cm plus 15 cm styro na ścianach strop docieplony. Na sezon grzewczy spalam 3t pelletu bez wody użytkowej ( mam gazowe podgrzewacze). Grzejniki są żeliwne i instalacja na grubych rurach (300 - 350 l wody w układzie) wszystko wymiarowanie na lata 90te na dziś przewymiarowane także na grzejniki puszczam 50-55 st i jest ok. Przez 70% sezonu grzewczego kocioł włączą się raz dziennie i pracuje ok 3h dogrzewając dom do 22.6 st i ponownie włączą się gdy temp spadnie do 21 st. Mam też na dachu fotowoltaikę i niewykorzystany zapas ok 2000 kWh. Pomyślałem o pompie ciepła jakiejś budżetowej na okresy przejściowe tylko nie wiem czy z taką instalacją bendzie to ekonomicznie uzasadnione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

 

Człony żeliwne T-1_moc w zależności od temperatury zasilania.jpg

Ewidętnie widać że w przypadku wymiany kopciucha co daje na grzejniki 70 -80 st na pompę ciepła 55 st było by ciężko o komfort cieplny ale gdy ja w tym momencie w peletowcu  puszczam 50 - 55 st na grzejniki i jest ok to wydaje mi się że pompa też da radę tak do 0 st, chyba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, olomajdan napisał:

,,, to wydaje mi się że pompa też da radę tak do 0 st, chyba?


Widzę, że pesymistą jesteś.
Polecę Ci byś zerknął na chwilę do innego forum. Tam kolega @Marco36 opisuje swoje doświadczenia.

By zachęcić innych nie zdecydowanych, zacytuje jego "teczkę osobową grzania" 🤐

Dom z 1910r., pow. grzewczej 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=1,12; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

źródło:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciepła-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Ja na zmianę źródła ciepła, muszę jeszcze cierpliwie poczekać.
Chociaż pompa ciepła rankiem dnia 24.02.2022 spokojnie na mnie czekała. Niestety po paru godzinach znikła.    

Ktoś Ci ukradł czy sprzedający ją opchnął innemu klientowi? Myślałem, że kradzieże PC to miejska legenda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie ukradł, leżała sobie w magazynie, nawet nikt nie był ją zaineresowany (chociaż formalnie zamówienia nie było).

By upewnić się co do właściwego wyboru (przede wszystkim mojego pryncypała) zaplanowaliśmy wyjazd na Targi w Kielcach ENEX - Nowa Energia 2022.
Nie przewidzieliśmy jednego, że decydenci Federacji  Rosyjskiej rozpoczną wczesnym rankiem tego dnia Operacje Specjalną na terenie Ukrainy.

Wszytko, to co było na półkach hurtowni momentalnie poznikało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Wszytko, to co było na półkach hurtowni momentalnie poznikało.

To mogę potwierdzić, niestety ta "operacja specjalna" jest winna tego całego zamieszania.

Sam miałem zamówione 4 monobloki, dostałem tylko 1, ten który był w kraju, pozostałe nie przekroczyły nawet naszych granic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, olomajdan napisał:

Ewidętnie widać że w przypadku wymiany kopciucha co daje na grzejniki 70 -80 st na pompę ciepła 55 st było by ciężko o komfort cieplny ale gdy ja w tym momencie w peletowcu  puszczam 50 - 55 st na grzejniki i jest ok to wydaje mi się że pompa też da radę tak do 0 st, chyba?

Gdy uruchomisz PC na całą dobę, zamiast kotła na3 godziny, okaże się że wystarczy 28-30* na grzejnikach żeby mieć lepszy komfort cieplny niż obecnie. Kiedyś też podawałem na swoje grzejniki 40-45*, obecnie zimą idzie 28-32* ale cały czas. Dom się nie wychładza a pompa chodzi na mocy 400W.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.