Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym bezprzewodowo


Tomas1259

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam pytanie do fachowców odnośnie sterowania ogrzewaniem podłogowym.
Dwa lata temu zakupiłem dom, w którym wykonana jest instalacja ogrzewania podłogowego wraz z piecem gazowym. Wtedy jeszcze nie byliśmy świadomi tego co można zrobić, a czego nie można z samą instalacją, żeby sobie poprawić komfort jej użytkowania. Instalator, który nam zakładał piec też nic nie poradził i tak oto zostaliśmy z podstawową instalacją.
Na ten moment samo sterowanie odbywa się w ten sposób, że piec uruchamia się względem pojedynczego podłączonego bezprzewodowo sterownika. W momencie osiągnięcia zadanej temperatury się wyłącza. Ogrzewanie działa w całym domu.
Nie ma żadnych połączeń kablowych między skrzynkami, gdzie są przepływomierze, ani między piecem.
Teraz po dwóch sezonach grzewczych wiemy, że jest to nieefektowne rozwiązanie. Często bywa tak, że w większych pomieszczeniach gdzie przesiadujemy cały dzień jest cieplej i nie chcemy grzać tego pomieszczenia, a np. w sypialni jest zimno. Piec grzeje mimo to i rezultat jest taki, że mamy w salonie 27 stopni, a w sypialni ledwo 20.
Chcielibyśmy zainstalować sterowanie, które uruchamia się tylko w poszczególnych pomieszczeniach (gdzie są zainstalowane czujniki temperatur). Żeby piec grzał tylko te pętle, które trzeba, a nie wszystko albo nic.
Było u nas już kilku "ekspertów" i albo się nie odzywali po kilku miesiącach, albo twierdzili, że się nie da.
Jeden z nich stwierdził, że musi być połączenie kablem między tymi dwoma skrzynkami i koniec, radiowo można zrobić połączenie między piecem a skrzynką. Ja niestety mam już dom wykończony i nie chcę sobie robić demolki.
Pytanie moje więc jest następujące:
Czy można zrobić taką instalację bezprzewodowo ? Zdaję sobie sprawę, że w samych skrzynkach musi być prąd, (ale to mniejszy problem idzie to pociągnąć). Zdaję sobie też sprawę, że będzie to wyższy koszt. Chcę po prostu wiedzieć czy jest to wykonalne ,bo od pół roku nie potrafię znaleźć nikogo, kto umiałby to zrobić albo nikt nie może się jasno określić.
Z góry przepraszam za pewne wyrażenia, nie jestem znawcą hydrauliki, mam nadzieję, że wytłumaczyłem o co mi chodzi w takim stopniu, że jest to zrozumiałe.
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, ale przy podłogówce to bez sensu. Przerabiałem to. Jedyne sensowne rozwiązanie to montaż czujnika pogodowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tech ma w swojej ofercie listwy bezprzewodowe do sterowania siłownikami zamontowanymi na rozdzielaczu.

https://sterownikitech.pl/bezprzewodwa-listwa-do-podlogowki-l-8e,id411.html?gclid=CjwKCAjwmJeYBhAwEiwAXlg0AYXEClS9zYHc9qrUpyw5ifHLIoHAHI8P9-zX1NFdXvKPY0FdSU-iHxoCmCoQAvD_BwE

Do tego montujesz regulatory pokojowe które będą zamykać albo otwierać pętle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to testowałem i na podłogówce średnio to działało, za to tam gdzie są grzejniki jak najbardziej się sprawdza.

W tym sezonie przetestuję opcję gdzie termostaty nie powodują wyłączenia kotła po osiągnięciu nastawionej temperatury a obniżenie temperatury zasilania o kilka stopni. 

Obecnie przy paleniu w kominku termostat wyłącza podłogówkę na parterze na 2 dni i potem ciężko ją rozbujać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne na początku na pewno i tak będzie trochę przegrzane w ramach powolnego zdejmowania temp zasilania.

Dodatkowo te wszystkie radiowe sterowniki itp są bardzo fajne dla kogoś kto zna się np na czymś takim.

hackrf-one-great-scott-gadget_26669.jpg.c6eeca8155bd91119832feca4caff4c9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej skręcić te pętle od pomieszczenia gdzie ma być zimniej, a rozkręcić w pomieszczeniu gdzie ma być ciepłej?
Mam podłogówkę na 2 piętrach i na oba rodzelacze idzie ta sama temperatura, tylko pętle trzeba sobie dobrze wyregulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.