Skocz do zawartości
kolar7dp

Pompa ciepła, dom 200m2 co polecacie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Proszę o poradę w doborze pompy ciepła na pow. 200m2 (parter 100m2 + piętro 60m2 użytkowej). Na całości ogrzewanie podłogowe pętle max 60m długości.

Dom ocieplony 15cm grafit, w podłogach 10cm grafit, na piętrze 4cm styropianu oraz wełna na poddaszu 40cm. Wentylacja grawitacyjna. 

Planuje ogrzać to pompą ciepła i rozważam dołożenie do układu pieca zasypowego (mam taki z demontażu pracował 0,5roku) firmy DrewMet 12kw (górniak z miarkownikiem).

Proszę o poradę jaka pompa ciepła i jak to ewentualnie mądrze pospinać. 

Ewentualne schematy lub podpowiedzi chce podsunąć mojemu instalatorowi.

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

odpowiadając na to pytanie trzeba zastanowić sie jakie będzie zapotrzebowanie na cwu

jesli były by 2 osoby i ta powierzchnia do grzania to wystarczy EHS9kW  samsunga ,natomiast jeśli będzie więcej osób to 12kW ehs samsunga

oczywiście jako jedyne i samodzielne źródło ogrzewania

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez thornus
      Witam
      Co może być przyczyną głośnej pracy pompy? Pompa była od zawsze ustawiona na 3 biegu. Wczoraj wieczorem zaczęła pracować tak głośno, że po rurach głośny dźwięk rozchodził się po całym domu. Był to tego typu pulsacyjny dźwięk jak ten słyszalny na nagraniu na 3 biegu ale znacznie głośniejszy, jak ten nagrany na 1 biegu. Film nagrany przy prawie zimnym piecu. Rano przy gorącym było podobno ciszej niż wieczorem ale nadal dość głośno. Do tej pory działała bardzo cicho. Czy przyczyną może być zapowietrzenie? Jeśli tak to jak wykonać odpowietrzenie?
      https://www.youtube.com/watch?v=wGGvyy29G_o
    • Przez jar87
      WItam.

Mam dość nietypowe pytanie:D Do podłogówki mam zamontowaną pompę wilo (jak w załączniku) i bawię się biegami, w zakresie od II do III. Nie widzę zbytniej róznicy tylko, że ilośc wat`ów wzrasta/maleje. Może mi ktoś wytłumaczyć jak najlepiej ustawić taką pompę? 

Z góry dziekuję :)

• Przez 6182
      Dzień dobry wszystkim paniom i panom :)
      Posiadam instalację jak na rysunku. Miała początkowo ogrzewać tylko piętro i poddasze. Obecnie zaszła potrzeba ogrzania również parteru. Funkcjonuje tam z powodzeniem osobna instalacja z piecem gazowym, ale gaz to nietanie medium, a kominek rezerwę mocy ma i szkoda jej nie użyć. Nie chcę łączyć instalacji, ani rezygnować z gazu gdyż tam akurat bezwzględnie potrzebna jest możliwość "bezobsługowego" grzania. Kominek mógłby wspomagać tę instalację, założenie jest takie, że piec gazowy załączałby się rzadziej lub wcale, mając wodę w obiegu dogrzewaną wymiennikiem.
      Problem w tym, że wymiennik nie wymienia ciepła. Przy kominku, na powrocie wisi sobie pompa Grundfos i po mozolnym odpowietrzeniu wszystkich odgałęzień nie ma problemu z nagrzaniem żadnego fragmentu, poza tym zaznaczonym na czerwono. Jedna z rur biegnących do wymiennika istotnie nagrzewa się od kominka (temperatura na niej jest wyższa o 20°C niż na rurach instalacji zasilanej gazem), ale druga ma temperaturę zbliżoną do tej jaką nadaje piec gazowy swoim rurom.
      Pomiar temperatur na rurach instalacji zasilanej gazem przed i za wymiennikiem wykazuje że nic a nic się ona nie nagrzewa.
      Wychodzi na to, że woda w tych (czerwonych) rurach stoi a nie płynie, odbywa się jedynie jakiś znikomy transfer ciepła przez sąsiedztwo cząsteczek.
      Podejrzewam że po prostu ciężko jest wepchać ciepłą wodę w dół, sprzeciwić się grawitacji. Moja pompa nie daje rady, musiałbym wstawić większą, albo drugą, na przykład przy samym wymienniku, ku czemu bardziej bym się skłaniał. Ale zanim taki eksperyment poprowadzę, wolę się upewnić czy dobrze myślę :D Z góry dziękuję za pomoc.

• Przez pawel1992xxx
      Dzień dobry,
      Posiadam pompę obiegową COSMO z siłownikiem, lecz nie wiem co oznaczają na niej wyświetlane symbole. Jest ich trzy rodzaje oraz trzy biegi do każdego. Lewym górnym przyciskiem zmienia się symbole (wykres). Występują: opadający, stały oraz ten co jest wyświetlany. Ustawienie potrzebne mi jest do podłogówki. Nie wiem też co oznacza przycisk po prawej stronie (jakiś tryb nocny?). Proszę o pomoc w wyjaśnieniu oraz wskazaniu najlepszej opcji dla podłogówki. 
      Pozdrawiam. 

• Przez madman27
      Witam wszystkich,
      Obecnie jestem na etapie projektu nowej instalacji c.o. w domu jednorodzinnym(piwnica+parter) łącznie ok.120m2. Budynek jest nieocieplony z lat 70 także zapotrzebowanie na ciepło ma całkiem duże z szybkich wyliczeń wychodzi ok. 15.5kW. 
      Pierwotnie instalacja c.o. zasilana była kotłem na koks i obejmowała dodatkowo pierwsze piętro. Po jakimś czasie kocioł zastąpiony został piecem gazowym dwufunkcyjnym (obecnie vailllant vuw 240/2-3). Wybór instalatora nie był wtedy kwestionowanya on zapewniał że ten piec będzie całkowicie wystarczający dla tej instalacji(łącznie ok 180m2 dodając pierwsze piętro).
      Z moich obliczeń wychodzi, że piec powinien mieć wydajność 1508l/h, natomiast piec zainstalowany nominalnie ma 1032l/h. Bardzo mnie zaskoczył ten parametr, szczególnie, że piec zainstalowany został dla parteru, piętra i piwnicy także układ zapotrzebowanie miał większe. 
      Do obliczeń wykorzystywałe wzory i wiedzę zawartą w tym dokumencie http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/ioiw/hydraulika.
      Możliwe, że coś źle liczę natomiast zastanawiam się czy ta różnica w wydajności mogła mieć wpływ na wysoki pobór gazu?
      Mniemam, że nie powinienem podłączać nowej instalacji do tego pieca. Czy jest coś co mógłbym zrobić, żeby wydajność pieca podwyższyć? Może zastąpić w jakiś sposób wbudowaną pompę lub dołączyć drugą do układu?
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.