Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Cześć, potrzebuję zasięgnąć informacji w trochę nietypowej sprawie. Otóż w 2019 roku w Kotły Pleszew mój tata zakupił piec na ekogroszek, który nosi nazwę kocioł na biomasę niedrzewną. Wtedy nikt jakoś tym za bardzo się nie przejął że to jest jakiś piec na biomasę niedrzewną, ważne że jest i że daje ciepło. Jednak teraz zagłębiając się w temat dowiedziałem się, że pod taką nazwą były wtedy po prostu sprzedawane piece o niższej klasie niż 5. Do końca roku muszę mieć piec klasowy w domu (co najmniej 3) i próbuje ustalić jaką klasę ma ten właśnie piec i czy w ogóle jakąkolwiek ma. Tata twierdzi, że kupował na pewno piec 4 klasy, nawet podpytałem znajomego hydraulika żeby ocenił, to stwierdził, że na jego oko jest to piec 4 klasy, na pewno przynajmniej 3, ale jeśli nie ma o tym informacji na tabliczce ani nigdzie w papierologii no to taki piec uznawany jest za poza klasowy. Niestety ani na tabliczce ani w żadnych papierach od tego pieca nie ma żadnej informacji o klasie. Na tabliczce jest tylko rok produkcji 2018 i Typ BIO. Czy może ktoś z was albo z waszych znajomych spotkał się z takim problemem ? Myślicie, że warto kontaktować się z kotłami pleszew w sprawie ustalenie klasy tego pieca ? Ewentualnie czy dla typu BIO są jakieś wyjątki ? Czy jednak to wszystko na nic i zostaliśmy "oszukani" kupując w 2019 roku piec poza klasowy i po trzech latach musimy go wymienić ? Z góry bardzo dziękuje za wszelkie informacje w tym temacie. Pozdrawiam.

Edytowane przez Tomek0897
Opublikowano (edytowane)

Witaj @Tomek0897 na forum Info - Ogrzewanie.
 

2 godziny temu, Tomek0897 napisał:

,,,  Na tabliczce jest tylko rok produkcji 2018 i Typ BIO.  ,,,


Może, gdzieś znajdzie się nazwa producenta tego kotła. 
Kotły Pleszew, to bardzo szerokie pojęcie.
 

ps.
Jeden z kolegów na forum reprezentuje firmę, na której stronach można zaznajomić się z takim oto tekstem.


,,, Ustawa z 05.09.2017

Ta ustawa miała zasadniczy błąd i lukę prawną, którą wykorzsytało część producentów robiąc kotły bez badań i korzystając z zapisu o produkcji kotłów na biomasę niedrzewną.

Niestety od 05.09.2017 do 2019 na rynek wypuszczono masę kotłów bez badań z dopiskiem kocioł na biomasę niedrzewną.

Prawnie ten bubel prawny poprawiono dopiero w roku 2019 kolejną poprawka ustawy.

Poprawka ustawa z dnia 25.02.2019. ,,,

źródło:
https://sekom-pleszew.com.pl/nowosci/

 

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Opublikowano (edytowane)

Ten producent nosi nazwę PRODUCENT KOTŁÓW C.O. zlokalizowana przy ul. Marszewskiej 95A w Pleszewie. Piec zakupiliśmy we wrześniu 2019 roku więc teoretycznie już po tej poprawce. Czyli tak naprawdę jedyną opcją przed uniknięciem kary będzie kolejna wymiana pieca ?

Edytowane przez Tomek0897
Opublikowano

Zapis na biomasę niedrzewną oznacza,że zostaliście ożenieni z kotłem bezklasowym bez badań.

Pytanie czy świadomie i celowo taki kupiliście czy nieświadomie.

Pracuję w firmie produkującej i przez część takich kombinatorów w latach ubiegłych straciliśmy.

Kombinatorów, to mam na myśli producentów z tymi zapisami.

Mam też na myśli cwaniaków klientów. Sam odbierałem masy telefonów i odmawialiśmy wykonania i sprzedaży, tacy "cwaniacy" chcieli starej generacji kotły, najlepiej z palnikiem żeliwnym i wodnym rusztem awaryjnym. Nie interesowało ich czy ma papier (wówczas nie był do niczego potrzebny, bazy CEEB nie było, istniała ustawa)


Nie oskarżam Pana, mówię tylko jakie sytuacje były. My odmawialiśmy, bo spodziewaliśmy się,że w przyszłości mogą z tego być problemy, dzisiaj ma Pan prawo się z tym producentem sądzić i szarpać, bo nie powinien w tym czasie takiego wyrobu sprzedać. Przypuszczam,że po kontakcie z rzecznikiem praw konsumenta ma Pan prawo od niego żądać wymiany na spełniający wymogi lub zabrania towaru i zwrotu zapłaty.

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Norma EN303-5:2012 i następna EN303-5:2021 dopuszczają kotły na biomasę niedrzewną np na słomę, pestki owoców, zboża i np torf.

Poz E na fragmencie normy

image.jpeg.aa24c400140dd08a5603876da78dfc13.jpeg

Kotły te bada się tak samo jak pozostałe, dodatkowo paliwa te muszą spełniać w starszej wersji normę PN EN 14961 a w nowszej EN ISO 17225

Edytowane przez sambor
Opublikowano (edytowane)

@sambor ale tu nie chodziło o to, co należy zbadać, tylko o zapisy ustaw jak je obejść, aby nie badać....

 

Jeszcze w 2016r miasta dotowały kotły 3ej klasy

w 2017 ustawa, gdzie zapisy o zakazie wpuszczania na rynek i handlu kotłami <5klasy za wyjątkiem kotłów na biomasę niedrzewną.... No wiec tutaj się podczepiali i handlowali, bo można było.

w 2019 na początku jebut i nie można.... to teraz taki, co narobił na magazyn takich na biomasę niedrzewną np. 200szt, bo mu od 2017 szły jak ciepłe bułki został przez rządy nierządu z ręką w d...pie

 

Zresztą rząd mieszał już w 5klasie, najpierw sama, później szybko nie wystarczy ma być ED, później nie wystarczy i znowu poprawiajcie bo wszystko ma być w B.... przy zmianach prawa co 6m-cy należałoby srać pieniędzmi aby te ich wymysły na bieżąco spełniać. Stąd właśnie konsorcja, licencje, bo przy tym zestawie rządzących inaczej się nie da.

masz ustawa z 05.2017:
https://sekom-pleszew.com.pl/wp-content/uploads/2016/02/Dziennik-ustaw-kotły.pdf

 

masz poprawka z 02.2019
https://www.dziennikustaw.gov.pl/D2019000036301.pdf

 

 

Ustawa z 2017r to wysyp albo kotłów na biomasę niedrzewną albo tylko takich do ogrzewania samego CWU. Te wyjątki przy stoliku ustalali m.in. Ci gracze, co produkują m.in. betoniarki... bo jakoś się tych magazynów pozbyć musieli... a Ci co chcieli uczciwie, byli bici w tyłek przez rynek, kupujących i produkujących te wynalazki.

Dlaczego firmy godząc się na straty tego nie robili - bo tak naprawdę nie wystarczało zachowac stare atesty (były przecież na węgiel) ale przy tej niedrzewnej biomasie należało dac energetyczną a owa wynikała z badań, które znowu teoretycznie mogłeś zrobić sam lub przy współpracy z firmą się tym zajmującą... ogólnie strach tykać, bo śmierdzi na kilometr

Edytowane przez Pieklorz
Opublikowano

Rozporządzenie ( poprawka) dotyczy produkcji i przepisów po 01 01 2020, kocioł z tego tematu był wypuszczony trochę wcześniej , więc musiał być badany,

Opublikowano (edytowane)

No nie masz racji, ale właśnie przez wątpliwości lepiej tego było nie robić.

Ustawa 2017r


§ 5. Do kotłów wyprodukowanych, a niewprowadzonych do obrotu ani do użytkowania przed dniem 1 października
2017 r. przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się od dnia 1 lipca 2018 r.
§ 6. Z dniem 1 stycznia 2020 r. traci moc § 3 ust. 1 i § 4.
§ 7. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2017 r.
Minister Rozwoju i Finansów: M. Morawiecki

W skrócie w tym bałaganie chodziło o to, że do 1października 2017 można było produkować kotły 3ej klasy a od 1października 2017 masz te wszystkie na samo CWU lub biomasę niedrzewną.
To co miałeś zrobione przed 1października 2017 w klasie 3-ej ale nie sprzedałeś, dostałeś czas na sprzedaż do 1lipca 2018r...

Edytowane przez Pieklorz

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.