Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat instalacji CO


Szaaryy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym prosić o weryfikację schematu podłączenia instalacji CO, który stworzyłem. Wybaczcie, za mało profesjonalne rysunki i nieznajomość symboli. Nie jestem fachowcem.

Hydraulicy, którzy robili mi wycenę chcą ode mnie kwot rzędu 10-15k za samą robociznę. Nie mam dwóch lewych rąk i jestem w stanie sam sobie to zrobić, jednak chciałbym najpierw zweryfikować poprawność tego co wymyśliłem.

Poniżej umieszczam wstępny schemat podłączenia samego kotła w układzie otwartym (Ferroli Biopellet PRO 18KW) oraz tego, jak chciałbym poprowadzić instalację w domu. Do podłączenia samego kotła oczywiście przyjdzie osoba z kwalifikacjami aby sprawdzić poprawność / doradzić w razie kłopotu.

1259668529_SchematinstalacjiCO.thumb.jpg.89583292ae1e7d0f81dfd6fa3af258c1.jpg

 

 

839005073_Zasilanierozdzielaczy.thumb.jpg.3274e800b6f19e8d1c424622e53b00ba.jpg1508575900_Schematinstalacji.thumb.jpg.701032a05c66015517f26eb4e46e68fa.jpg

Czy mogę w ten sposób zasilić 2 rozdzielacze na środku budynku i z nich rozprowadzić zasilanie grzejników? Dom parterowy. Chodziło mi tutaj głównie o to, aby uniknąć ciągnięcia miliona rurek przez cały dom i spowrotem.

Podłogówki nie planuję.

Prawa część (Kuchnia, spiżarnia, korytarz, łazienka i salon) są na tą chwilę praktycznie nienaruszalne jeśli chodzi o kucie pod rurki. Budynek jest stary i w ciągłym użytku a to wymagało by zbyt wielkiej rozpierduchy.

Chętnie udzielę więcej informacji w razie potrzeby, z góry dziękuję i pozdrawiam

 

Edytowane przez Szaaryy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat raczej OK, choć kocioł może pracować w układzie zamkniętym.

Szkoda tylko że ten kocioł taki duży w stosunku do potrzeb domu.

Grzejnik w kuchni można puścić przez salon i łazienkę, rury powinny być teoretycznie jak najkrótsze.

Długa rura = strata ciepła w przesyle i wzrost oporów hydraulicznych.

Reszta OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

Grzejnik w kuchni można puścić przez salon i łazienkę, rury powinny być teoretycznie jak najkrótsze.

Teoretycznie - tak. W praktyce na chwilę obecną jest to niewykonalne, dlatego to wydawało mi się najlepszym wyjściem. Dom jest w ciągłym użytku, remont w tej konkretnej części będę mógł zacząć najwcześniej w przyszłym roku, dlatego chwilowo te pomieszczenia muszę ominąć aby nie mieszkać w stercie gruzu.

Aczkolwiek dzięki za radę, jak dojdę z remontem do tych pomieszczeń to puszczę rurki właśnie w ten sposób aby skrócić odległość maksymalnie.

 

Co do mocy kotła, w innym dziale już pisałem dlaczego wyszło tak a nie inaczej. Dom na chwilę obecną jest słabo docieplony i jeszcze minie trochę czasu zanim uda mi się go w pełni zaizolować. Bałem się, że do tego czasu słabszy kocioł nie pociągnie w mroźne dni. Zrobienie ocieplenia w pierwszej kolejności jest niemożliwe, ponieważ jest to stary budynek i ruszenie jednej rzeczy wymaga zrobienia kilku kolejnych a nie jestem w stanie zrobić tego za jednym zamachem. Z kalkulatorów / wzorów przy obecnym stanie budynku wyszło mi ok. 15kw. Jeśli po pełnym dociepleniu kocioł będzie zbyt mocny, to zastanowię się nad zmianą.  Na chwilę obecną musi służyć 🙂

Edytowane przez Szaaryy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem, zniknęła mi opcja edycji.

Załóżmy że chciałbym zamknąć instalację. Wtedy dobieram naczynie przeponowe do pojemności układu i montuję je na powrocie? Do tego dochodzi zawór ciśnieniowy w okolicach wyjścia zasilania z pieca, czy coś jeszcze jest w tym przypadku wymagane?

Czy taki układ można zalać płynem chłodniczym? Miało by to na pewno sporo zalet, praktycznie niemożliwe zamarznięcie, zmniejszona podatność na korozję, czy ktoś już tak robił?

Jeśli tak, to zastanawia mnie kwestia napełnienia układu takim płynem. A może nie warto się w to bawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamykasz układ grzewczy to potrzeba, oprócz tego co podałeś - naczynia przeponowego i zaw bezpieczeństwa,  jeszcze manometru aby kontrolować ciśnienie w układzie,

Płyny chłodnicze na bazie glikolu mogą mieć większe gęstości niż woda i inne właściwości odbioru ciepła - ja nie radzę, ale ty możesz zrobić - tylko sprawdź zalecenia producentów pomp i kotła co do takiego medium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Gdzieś wyczytałem, że można go rozrobić z wodą żeby obniżyć % glikolu, ale może nie będę ryzykował jak nikt nie potwierdza 🙂

Z ciekawości zajrzałem do kotła i dopiero teraz zauważyłem, że naczynie przeponowe 8L jest już wbudowane razem z zaworem bezpieczeństwa. Nie doczytałem tego. W takim razie temat chyba sam się rozwiązał, jeśli dobrze zrozumiałem to takie naczynie powinno być wystarczające do 160L w układzie?  Zamontuję manometr i jeszcze jeden zawór bezpieczeństwa. Pewnie nie potrzebnie, ale będę spał spokojniej. Dzięki za fachową pomoc 🙂

 

IMG_20220612_174735.thumb.jpg.2718f96a119ce9e59a256d301dfed71e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas zastanawiam się nad instalacją i wpadają mi do głowy nowe pomysły. W związku z tym mam jeszcze dwa pytania.

1. Czy gdybym jednak chciał założyć ogrzewanie podłogowe w jednym pomieszczeniu (łazienka z rozdzielaczami), to mógłbym do tego układu dołożyć jeszcze jeden rozdzielacz na podłogówkę czy to już będzie za dużo? Jeśli tak, to czy będzie wymagany kolejny zawór mieszający i czy średnica rury zasilającej rozdzielacze wystarczy?

2. Załóżmy, że udało mi się docieplić maksymalnie dom i 18KW to zdecydowanie za dużo. Czy w takim wypadku instalacja bufora 800-1000L miałaby sens przy pelleciaku?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotle z podajnikiem tak duży bufor nie bardzo ma sens, jak już to 300 max 500l.

Podłoga w łazience może być grzana obiegiem włączonym przez zaw RTL- ale tam długość pętli to max 40m, jak chcesz tylko dogrzewać posadzkę to jak najbardziej, ale jako grzanie podstawowe i jedyne nie da rady.

Grzejnik + podłogówka na zaw RTL jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.