Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia rekuperacji Vaillant Var360/4


Munder

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć..

Mam zamontowany rekuperator Vaillant var360/4 i niestety wg mnie coś jest nie tak.

Zima jakość "przeszła" bez większych sensacji. Mieliśmy na pompie ustawione 25 a w pokojach na dole i górze było 23 - 23,5 . Wilgotność w całym domu była w granicach 24-32%
Nie zwracałem większej uwagi na rekuperację, która była ustawiona na "przepływ ograniczony" (105 m3 / h) Nie było skroplin na szybach, w pomieszczeniach było dobre powietrze do oddychania, więc zakładałem, że wtedy było OK...
Przyszła wiosna i, moim zdaniem, zaczęły się schody...


Teraz, gdy to piszę, na zewnątrz jest 17 st.C. W pokojach jest 24,5 - 24,8 st.C (! ! ? ?)
Rekuperator pracuje nadal w opcji "ograniczonej" z tym, że zmieniłem (pisownia z ekranu rekuperatora) -> "przep obj. % NL" z 60% (105 m3 /h) na 70% (122 m3 /h). Temperaturę zadaną zmieniłem z 25 na 20 st.C
Termometrem laserowym, na anemostatach, zmierzyłem temperaturę na wyciągu (łazienki i kuchnia) oraz na nawiewie (pokoje góra i dół) . Oba pomiary to 23. 4 - 23,7 st.C. Wilgotność w domu 56-60 % .
Jeszcze w zimie, aby deski na podłogach nie wysychały(mam ogrzewanie podłogowe) ustawiłem na rekuperatorze wilgotność minimalną na 40 % a maksymalną na 58%  - teraz zmieniłem na ustawienia minimalne czyli - min. 30 % oraz max - 50%
Nie wiem czy ma to znaczenie, bo w zimie procent wilgotności się nie zmieniał. Cały czas miałem 24-32 %. (w pomieszczeniach)
Nie wiem nawet czy mam, a jak mam, to jaki, wymiennik ciepła... Od dwóch dni próbuję połączyć się z hydraulikiem, który nie odbiera telefonu, a to on kupował to i montował, aby powiedział mi jak jest z tym wymiennikiem . Czy on jest w opcji czy może sprzedawany osobno jako coś dodatkowego ( jak grzałka wstępna) i dlatego mi go nie zamontował...

Zdaję sobie sprawę, że rekuperacja to nie klimatyzacja i że nigdy nie popłynie z anemostatów rześkie, zimne powietrze , ale te 23,7, przy 17 na zewnątrz wydaje się, za dużo..
Mój domek, to segment w szeregowcu o powierzchni (4 pokoje - góra oraz dół - salon z otwartą kuchnią i miejscem na wysoki stół),  to 120 m2

Zapewne zaraz znajdzie się ktoś, kto poradzi abym zmienił na przepływ znamionowy (który u mnie ma przepływ 175 m3 /h i jest to wartość minimalna)...
Od razu mówię, że tak było ustawione przez całą dobę od wczorajszego rana do dzisiejszego rana. I oprócz tego, że rekuperator "pociągną dwa razy więcej prądu niż w opcji "ograniczona", "chodził" tak głośno, że było go słychać w pokojach na górze, to temperatura w pomieszczeniu się nie zmieniła. Tak samo było wczoraj jak i dziś.
Proszę, jeśli to możliwe o ustosunkowanie się do tego co napisałem i podpowiedzenie mi co mam jeszcze zmienić

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego @Munder na forum Info-Ogrzewanie.
 

4 godziny temu, Munder napisał:

,,, Od dwóch dni próbuję połączyć się z hydraulikiem, który nie odbiera telefonu, ,,,

Skoro zalogowałeś się na forum i napisałeś posta, to domniemywam, że dostęp do internetu posiadasz.  


 

4 godziny temu, Munder napisał:

,,, Mam zamontowany rekuperator Vaillant var360/4 ,,,

,,, Nie wiem nawet czy mam, a jak mam, to jaki, wymiennik ciepła... ,,,

Polistyrenowy wymiennik krzyżowy, przeciwprądowy.


 

4 godziny temu, Munder napisał:

,,, Wilgotność w domu 56-60 % . ,,,

Skoro wpychasz obecnie do budynku wilgotne powietrze z zewnątrz, to się nie dziw, że w budynku jest sporo większa wilgotność niż w okresie zimowym.


ps. 
Co do temperatury wewnętrznej w budynku.
Jeżeli nie jesteś pewny, czy masz zainstalowany jakiś podgrzewacz przepływowy powietrza przed rekuperatorem lub za, to po prostu wyłącz rekuperator i obserwuj zmiany temperatury.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.....

@Witek-z-Ulicy  Dzięki za wyjaśnienie, że w ogóle mam jakiś wymiennik...

 

 

Godzinę temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Skoro wpychasz obecnie do budynku wilgotne powietrze z zewnątrz

Nie bardzo rozumiem o co chodzi...Mogę nie wpychać tylko jak to zrobić..?  Wyłączyć rekuperację w ogóle..?

Ustawienia wilgotności na rekuperatorze są minimalne. Jak pisałem, teraz na wiosnę ustawiłem : Min 30% a max 50%... Czy to jest złe ustawienie..? A jak złe, to prawidłowe jest.....? ? ?

 

Godzinę temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Jeżeli nie jesteś pewny, czy masz zainstalowany jakiś podgrzewacz przepływowy powietrza przed rekuperatorem lub za

Jestem pewien, że nie mam zainstalowanego podgrzewacza...ani przed ani za rekuperatorem...

Bardziej chodziło mi o podpowiedź jak to poustawiać na okres lata aby było ok...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kolego @Munder trochę czasu upłynęło ale postaram się wyjaśnić jak ja sobie radzę z problemem wilgotności powietrza wewn. domu. Jak słusznie zauważyłeś, reku. nie zrobi Ci przeciągu nawet na najwyższym biegu. W zimie podczas mrozów powietrze na zewnątrz jest skrajnie suche więc należy zmniejszyć wydajność wentylacji do minimum (mam ustalony swój poziom minimalny gdzie poziom CO2 nie przekracza 1000ppm i to jest nastawa wentylatorów około 17% ). Latem natomiast kiedy wilgotność na zewnątrz często przekracza 80% wentylacja jest ustawiona na wyższy stopień (25%) ale i na noc często otwieram okna by skutecznie schłodzić poddasze. Z tego co piszesz twój reku. automatycznie reguluje prędkość w zależności od wilgotności powietrza więc to powinno działać. Najbliżej ideału byłby reku. z wymiennikiem entalpicznym oraz klimatyzatorem na wejściu, ale i tu nie ma rozwiązań doskonałych. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.