Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zamiana kominka na piec? Piecokominek?


miklo

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chodzi o podgrzewanie kotłowni tylko o wychładzanie pieca od strony kotłowni - żeby w tej sypialni nie było za gorąco. Gorące powietrze najpierw pójdzie do salonu - przy owiewaniu pieca w płaszczyźnie pionowej, a potem do sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Grande finale 😄 Na kominku mieliśmy postawionego Michała Archanioła, którego dostały moje córki bliźniaki na 1 komunię i chciały, żeby gdzieś na piecu też stał. No i super fajny zdun tak wykombinował. Piec jest ekstra. Teraz dwa tygodnie musi schnąć.

 

piec.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Stanisław zdunem jest fachowym 👍🙂,jak zwykle piękny piec zbudował.

To jesteś zabezpieczony,będziesz pan zadowolony 😁. Ja u siebie w zeszłym roku zrzynami sosnowymi paliłem,mieszałem to często z olchą i dębem,bo zrzyny kory trochę za dużo mają,ale czystą sosną to się będzie dobrze jarało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak. Świetny zdun. No i fajny facet :) Będzie fajnie. Już nie mogę się doczekać, aż wyschnie (piec, nie zdun) i będziemy mogli w nim palić. Aż odpaliłem kaloryfery w salonie pędzone ekogroszkiem, żeby schło lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tzw czarny piekarnik. Nad paleniskiem jest zawężone ujście spalin do wyższej komory. Dzięki temu spaliny nabierają prędkości (przez zwężenie), potem ulegają rozprężeniu i się dopalają. Po wypaleniu drewna, gdy jest już tylko żar (i po jego wygaśnięciu) w dopalaczu - piekarniku można piec smakołyki. Powinien osiągać temperaturę ponad 400 stopni i stopniowo stygnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokaż ten dopalacz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Wyczuwam ochrzan 😉 No na moje oko kaprawe (a słabo się znam), to wygląda nieco jak dopalacz w piecach rakietowych. Ta podłużna szpara, to wylot gazów z paleniska. Po bokach jest przejście do komór opadowych. Potem się oczywiście zawijają do komór wznoszących, w których ponownie ulegają przyspieszeniu.

Na fejsie Pana Stanisława widać na przykład taki filmik:

https://www.facebook.com/KowartStanislawSzulak/videos/209574417943787

 

I tak to w praktyce ma działać.

 

EDIT: W sumie, to do dopalania potrzebne byłoby chyba powietrze. Te jest podawane (powietrze wtórne) w górnej części paleniska, a tutaj jest tylko zawirowanie i sio do komór opadowych.

PXL_20220918_181107129.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden ochrzan, tam się dopalają gazy,mieszając z powietrzem wtórnym. Wiadomo,odpalasz od góry i dym z komina znikomy albo wcale.

Ja mam inny,inaczej się układa,ale zasada podobna

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest pełna furia :) Jak już mój będzie suchy, to też rozpalę i nagram :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczelnie zamknięte są, więc nic nie wybija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, szakallo napisał:

Brawo Panowie - podobamniesię to 😁

Zapytam z ciekawości - przy rozpalaniu przez te piekarniki nie chce wybijac dym itd?

Nie,jak ciąg dobry to nie ma problemu. Drzwiczki aż tak szczelne nie są. Przydaje sie szyber krotkiego obiegu po dłuzszej przerwie w paleniu. Kiedy jest palone codziennie wtedy nie ma potrzeby używać krotkiego obiegu.

PS rozpalamy oczywiscie od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szakalloW zimie palę w moim piecu co 24-48h,w zależności od temperatury. Dla świętego spokoju używam krótki obieg przy rozpalaniu (10-15 min) - i to tylko po 48h,generalnie z ciągiem nie mam problemu. Te piece nie nadają się do palenia rekreacyjnego ;), więc palę go regularnie w sezonie,po to go stworzyłem 🙃.

PS Tak,krótki obieg jest potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.09.2022 o 11:30, szakallo napisał:

Brawo Panowie - podobamniesię to 😁

Zapytam z ciekawości - przy rozpalaniu przez te piekarniki nie chce wybijac dym itd?

Piekarnika się używa najwcześniej jak już jest sam żar lub żar wystygnie w zależności jakiej temperatury potrzebujesz do pieczenia - po wystygnięciu żaru piekarnik nadal jest gorący bo cegły trzymają temperaturę. Nie używa się go podczas palenia, bo byś wszystko spalił - temperatura za wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i płomień w piekarniku :)

U mnie palone było tylko raz, te kilka szczapek w mokrym piecu. Po kilku minutach prawie je wessało w komin, taki ciąg był :) Nie było żadnych cofek - nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Heh. U mnie jara się tak:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W dolnej komorze,poza paleniskiem. Gornej komory Kuzniecowa już sie nie buduje. To byłby kocioł Kuzniecowa. Wpisz sobie w neta kocioł Kuzniecowa lub KIK 17, KIK 34 ( po rosyjsku). Praktyka musisz znalezc,zdaje sie że powstał jeden kocioł na szkoleniach z Kuzniecowem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym gościem pogadaj



Tutaj właśnie tego typu patent.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wymiennik służy do zasilania bojlera cwu i kilku grzejników,ale idea słuszna.

 

https://kirpichiki.pro/read/articles/ispytaniya-otopitelnogo-kotla-kik-18.html

Twórca pieca usunął oryginał ale ten film jest na innym kanale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.