Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Połączenie pompy ciepła z kotłem węglowym


Michal931010

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zapytać czy przedstawione rozwiązanie ma prawo funkcjonować. Dom ok 180m ogrzewania podłogowego obecnie kocioł węglowy bez bufora. Ocieplony moim zdaniem dobrze przez całą zimę spalam mniej więcej 6m drewna plus 600 kg węgla. Wymyśliłem sobie że dołożę pompę ciepła taką jakie są używane do podgrzewania cwu więc ok 4 kw. Czy jest jakaś opcja by podpiąć ją w ten sposób że będzie latem ogrzewał cwu a w miesiącach przejściowych tj przez ok 3 miesiące będzie dogrzewać dom. Czy takie rozwiązanie ma rację bytu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz małe sprzęgło ze zbiorniczka np. 100l i tam wepniesz oba źródełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko  git tylko  od 5 C w dół te pompy  ledwo ciągną więc dogrzewanie wyrobi cokolwiek  dopiero od 5 w górę. 

Ile z tych 4kw zostanie trudno powiedzieć. Pompa Ulrich o mocy 3,5 kw  przy  5-6 C C generuje ciut powyżej 2 kw pobierając w tym czasie 1,3 kw  co biorac pod uwagę pracę pompy obiegowej na max,  zbija jej COP poniżej sensownej wartości. Pompę mam opomiarowaną swoim  ciepłomierzem. Czekam  do stałych temperatur w nocy 5 C żeby jej używać.  Testy trwały krótko bo zrobiło się za zimno i pompę odłaczyłem od instalacji . Ona grzeje wodę w bojlerze zanurzonym w buforze 600 l -liczę na to iż od tego bojlera cały prawie bufor się będzie grzał i na domek pójdzie te 45 C - bo tyle jej trzeba będzie zapodać coby dało się prysznic wziąć. Czas pokaże - mam to pierwszy sezon .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuje z strony, którą podałeś fragment tekstu.

,,, dla przykładu - dla zbiornika o pojemności 300 litrów czas grzania wody do temperatury 50 st.C. wynosi 4 h i 10 min - temperatura powietrza wlotowego do pompy ciepła 18 st.C. ,,,

Teraz pytanie, czy w okresach przejściowych będziesz miał temperaturę powietrza 18 *C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajniej będzie zanurzyć wymiennik klimatyzatora w zbiorniku/bojlerze/ buforze i tak robić wymianę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiosnę może tyle bedzie, zimą zamrozisz stryszek i tylko zawilgocisz całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między 5 a 11 marca mają być sprzyjające warunki  to  podlączę  tego Ulricha  na tydzień i się zobaczy co to da.  

Będę go mierzył ciepłomierzem i watomierzem więc coś się da już wtedy powiedzieć. Jednak przemyślałbym sprawę mocniejszej maszyny niż 4 kw. Dobra pompa  5 kw  mogłaby się okazać wystarczająco dobra na większość roku.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekać, dozbierać do jakiejś pompy 3-5kW i grzać do momentu wydolności, następnie można dogrzewać kociołkiem jeżeli pompa nie wydoli z mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub rozgrzać dom kociołkiem, a potem po rozgrzaniu jak zapotrzebowanie jest mniejsze grzać pompą. Na podtrzymanie temperatury zawsze potrzeba mniej energii niż na rozgrzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 23.02.2022 o 21:19, Gruner napisał:

Między 5 a 11 marca mają być sprzyjające warunki  to  podlączę  tego Ulricha  na tydzień i się zobaczy co to da.  

Zimna pogoda przesunęła  mozliwość załączenia  Ulricha o prawie dwa tygodnie ale wreszcie 25 marca   go uruchomiłem -  jest masakra. COP maksymalnie 2 przy plus 5 -Temperatura  nastawiona 49 C. Instalacja CO dostaje maksymalnie 40 C  za aworem  3D ustawionym na max czyli 60. Za to   długotrwała  praca skutkuje zaszronieniem całego wymiennika - pompa popada w tryb odszraniania  i żre prąd jak wściekła choć nie posiada grzałki  przez to zreszta sprężarka chodzi na max  i pompa obiegowa a wymiennik ani myśli odmarznąć. Pompa uruchomiona 25 marca  zeżarła do tej pory ponad 200 kwh   a i tak trzeba było ze dwa razy przepalić bo jak popadła w ten tryb odszraniania to zabrakło ciepła.  Zapewne jej moc jest po prostu za mała na potrzeby domku - choć ciepłomierz pokazuje że pracuje z mocą   od 2  do 3 kw. Biorac pod uwagę że trochę kwh  mogła stracić na te nic nie wnoszące defrosty zuzycie około 200 kwh   uważam za  bardzo duże. Pewnie da się to obejść programując pompie przerwy  co kilka godzin pracy -  tyle że wtedy mogłaby nie dogrzać. Mój wniosek jest taki że urządzenie zbyt słabej mocy spowoduje jedynie straty pracując  na maksymalnych obrotach. Duzo zapewne dałoby sie poprawić wpinając pompę bezpośrednio w obieg CO  -jednak ja takiej mozliwości nie mam.  Pompa grzeje  zbiornik CWU 150 l zanurzony w buforze i dopiero z bufora jest czerpane ciepło na dom. Póki co jednak wygląda na to że musi temperatura podejść w okolice 10 C w nocy  aby był sens jej używania. Taki jej widocznie urok lub mojej instalacji.

W każdym razie Ulricha do ogrzewania domu nie polecam. Najlepszy COP  jaski udało mi się zaobserwować przy 11 C był 2,5  - brała 1200W produkowała 3000. Wg mnie mizeria. Będę jeszcze próbował poprawic przepływ wody przez nią bo kilka razy czujnik przepływu zgłosił brak wiec możliwe że da się jeszcze coś poprawić ale nie spodziewam się rewelacji typu COP 4 czy nawet 5 jak piszą w ulotkach.    

 

   

Edytowane przez Gruner
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2022 o 20:31, Gruner napisał:

Pompa Ulrich o mocy 3,5 kw  przy  5-6 C C generuje ciut powyżej 2 kw pobierając w tym czasie 1,3 kw  co biorac pod uwagę pracę pompy obiegowej na max,  zbija jej COP poniżej sensownej wartości. Pompę mam opomiarowaną swoim  ciepłomierzem. Czekam  do stałych temperatur w nocy 5 C żeby jej używać. 

 

Godzinę temu, Gruner napisał:

Najlepszy COP  jaski udało mi się zaobserwować przy 11 C był 2,5  - brała 1200W produkowała 3000.

 

@Gruner czyli zgodnie z danymi producenta i wczesniejszymi jakie przedstawiles wczesniej. Ten typ tak ma. Nie obrazalbym sie na nia. Bedzie sensownie dzialac od 10C w gore a ponizej kociol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz widzisz różnicę pomiędzy grzaniem bezpośrednim ( np. palenie ciągłe), a poprzez bufor i ile faktycznie energii potrzebuje Twoja instalacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze ta pompka jest przeznaczona raczej do grzania cwu w ciepłe dni i niech tylko to robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką właśnie mam konkluzję -  pompa do CWU  po prostu może nie przewidywać pracy ciągłej  - w końcu zagrzanie zbiornika 300 l  to jakieś 4 do 5 godzin i9 taki jest do niej polecany. Tu mamy 600 l  bufora i dom odbiera  powiedzmy 1,5 kw.  To robi się na początek zapotrzebowanie na kilkadziesiąt godzin pracy.  Dobrze wskazał Piecuch żeby ten rozruch  zrobic kotłem a pompa ma przyjść na gotowe i uzupełniać ubytki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz małe COP bo grzejesz cały bufor 600 litrów do temperatury 45-50 stopni. Nie ma się co dziwić że taka mała pompa pracuje non-stop z niską wydajnością i sprawnością. Taka pompa pracowała by dużo lepiej gdyby grzała tylko wodę w oddzielnym zasobniku cwu max 200 litrów lub tylko bufor ciepła ale do temperatury jaka potrzebuje podłogówka czyli około 30 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona  jest zrobiona po to aby grzać do 50  C - ja mam ustawione 48. Jesli ma histerezę 5 C to wzasadzie poza pierwszym podgrzaniem ma tylko trochę gorsze  warunki co ta na podłogówce - biorac pod uwagę temp otoczenia minimum 10 C a pompa do CO okolice zera  wynik nie powinien być  aż tak drastycznie  różny. Upatruję sedna problemu równiez w zbyt małym przepływie - nie dość że nie wiedzieć dlaczego 2 metrowe  węże fabryczne z rury karbowanej  mają półcalowe przekroje to i sam czujnik przepływu dodatkowo go dławi a jakby tego było mało pompa obiegowa jest zakamieniona. Ciepłomierz pokazuje przepływ ok 390 l     a obiegówka jest 60 tka i idzie na 3 cim biegu -. Wyczytałem gdzieś że minimalny przepływ dla tej pompy to  ponad 400 l i dlatego będę próbował go poprawić - moja instalacja przy bufora  ma wszędzie rury 1 calowe więc chcę gdzie się da poprawić na szersze. Ale to już latem - póki co za zimno na te zabawy. 

Ktoś wie czy w tym roku słońce ma zamiar  się pokazać ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.