Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł gazowy + fotowoltaika + ?


jarrek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w najbliższym czasie będę miał zmieniany kocioł ekogroszkowy na gazowy 1-funkcyjny z zasobnikiem cwu. Również ma być założona fotowoltaika jakoś z początkiem marca. Tu jeszcze nie jest określona moc (zużywam rocznie około 3000kWh). Miejsca na dachu mam na 7,5kWp. Rozmawiałem z kilkoma ludźmi i każdy mówi rób jak najwięcej, bo ceny prądu nie będą szły w dół. 
Z tym powiązane jest jeszcze jedno; w związku ze zmianami cen gazu zastanawiam się jak najlepiej wykorzystać fotowoltaikę, żeby ograniczyć koszt zużycia gazu. Czy dodać bufor z grzałką czy zasobnik cwu z pompą ciepła, czy też w razie potrzeby dodać grzałki do grzejników. 
(W obecnej chwili na cały rok idzie niecałe 3t ekogroszku)

 

PS. Jeżeli nie ten dział to niech mod przeniesie do odpowiedniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do opłacalności fotowoltaiki się nie wypowiem ale co do tych kWh ...chyba wkradł się błąd. Jeśli spalasz 3 tony węgla to usredniajac , wychodzi ok 15000kWh zapotrzebowania. W przybliżeniu. Ty podajesz 3000 kWh. Chyba miałeś zamiar napisać że 30000 kWh. Nie żebym się czepiał ale 3 tysiące z 3 ton to nie ten tego😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie pisze... Inaczej to zinterpretowałem.

CHA, CHA ,CHA 😆

Sorki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jarrek Brałeś pod uwagę PC powietrzną ? Ja montowałem u klienta w domu 300m2 zamontowałem PC 12kW combi z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody. Układ mieszany grzejniki i podłogówka max temperatury przy -20 na zewnątrz grzejniki 45'C podłogówka 30'C. Wcześniej grzał przewymiarowanym kotłem na eko groszek i spalał 6ton x 1500zł = 9000. przy założeniu grzania przez 6-cy wychodzi średnio dziennie wychodzi 49zł. PC to samo przez 6-mcy wychodzi dzienne 20zł i nie ma taryfy nocnej. Również ma PV 10kWp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vps1 Nie biorę pompy ciepła pod uwagę, bo nie mam miejsca na PV 10kWp. Za to na chwilę obecną chyba się będę skłaniał na tyle i maksymalnie mam miejsca, czyli 7,5kWp. 

Ogrzewanie oprę głównie o gaz, więc kocioł kondensacyjny 1-funkcyjny + zasobnik CWU z grzałką, coby wykorzystać PV. Mój zaprzyjaźniony serwisant, który współpracuje z Aristonem doradza pakiet (kocioł Clas One System 24 + zasobnik BCH 120). Ja jednak zastanawiam się czy Genus One System 24 nie będzie lepszym rozwiązaniem ze względu na to, że ma zakres modulacji 1:10 (class one 1:7). Jednak wg jego wiedzy, w serii Genus w odróżnieniu od Clas zdarzają się uszkodzenia płyt głównych. Czy ta różnica w modulacji jest na tyle istotna, żeby nie iść w serię Genus ?

Mój dom potrzebuje:

image.png.5fb67a8f347f87f7ef070fcc37dd2a1f.pngimage.png.4a1c75521cc530baeaf4ceed4115627b.png

tu więcej: https://cieplo.app/wynik/edl7

 

 

Edytowane przez jarrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szakallo

Możesz wyjaśnić dlaczego mam się sugerować maksymalną mocą kotła a nie minimalną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szakallo

Najbardziej pod uwagę biorę Ariston Genus, bo serwis mam zaznajomiony. Jednak biorę pod rozwagę również:

- Bosch Condens 2300iW 15 P 23
oraz chyba bliźniaczą konstrukcję:
- Buderus Logamax plus GB122i-15TH

Tu przygotowałem zestawienie z podaną mocą minimalną i w sumie pomiędzy Aristonem a Buderusem/Boschem jest bardzo mała różnica mocy minimalnej. Wiem jakie temperatury idą na dom przy obecnie używanym ekogroszku, znam też moc mojego kotła i widzę z jaką mocą średnią mocą pracuje w obecnych temperaturach. Nie wiem tylko czy prawidłowo liczę.

Mam kocioł 14kW, ale ze zmodyfikowanym palnikiem z 17kW. Zakładam, że średnio niech będzie 15,5kW. Kocioł podczas pracy oscyluje teraz około 20-25%, zatem moc między 3,1-3,9. 

Czyli, żeby gazowy nie wyłączał się tak jak obecny musi mieć mniej niż 3,1, tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć ale im mniej tym lepiej oczywiście nie przesadzałbym z tą walką o 0,1kW

Bierz tego którego masz zaufany serwis lub blisko, warto zadzonić i zapytać ile biorą za przegląd roczny u boscha i aristona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.