Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Duże zużycie gazu vaillant


czyzoo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Proszę o opinię czy zużycie gazu przy poniższych parametrach jest normalne. Dom o powierzchni użytkowej 100m2. Ściany porotherm 25+15cm styropian grafitowy. Okna 3 szybowe. Strop wełna mineralna i celuloza 40cm. Podłoga na gruncie, dość dziwnie ale w takiej kolejności: zagęszczony piasek, 2x10cm styropian, beton, 8cm styrodur i wylewka. Nawiewniki okienne 4 sztuki, wentylacja mechaniczna 3 sztuki. Piec Vaillant ecotec pro ustawiony na D001 5kW. Sterownik calormatic 470. Podłogóka, 9 obiegów. Temperatura 22 stopni całą dobę. Zużycie ok 5m3/dobę w zimie. Po analizie za cały rok wychodzi mi 15000kWh co daje zapotrzebowanie 150kWh/m2/rok. Czyli mój dom jest jakby stary nieocieplony budynek. Budowany był w 2014 roku jako energooszczędny ale po zużyciu gazu wychodzi, że jest tragedia. Ma ktoś pomysł dlaczego? A może coś źle liczę?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. cwu też na gaz, mieszkają tylko 2 osoby. Kuchenka do gotowania i pieczenia elektroniczna. Zużycie kWh w miesiące letnie, czyli tylko do cwu, jest na poziomie 120kWh. Rocznie można założyć 1440kWh. Reszta to CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tez masz stosunkowo wysoką temperaturę przez cały dzień. Zazwyczaj na noc pali się ekonomicznie. A na jakiej wysokości jest te 22 st.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 22 jest dla nas bardzo ok. Przez lata mieliśmy 23 ale z racji podwyżek obniżyłem na 22. Kwestia tygodnia i się przyzwyczailiśmy. Nie obniżam na noc bo nie wiem czy to jest ekonomiczne, czy dogrzewanie na dzień nie jest droższe niż trzymanie stałej temperatury całą dobę? Sterownik z termostatem jest na wysokości 150cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość chodzi na pomie kotłowej? Jaka jest min moc kotła?. Jak rozumiem sterowanie jest z termostatu pokojowego nie czujki pogodowej. Niestety przy sterowaniu z termostatem jest 1m3 większe. Średnio zużywa się na dobe 0,5m3 Na CWU więc myślę że 3,5-4m3 moze byc dobrym wynikiem. Ściany nie masz szalowe ale to dom nie pasywny. 30 protohem + 20 grafit były by lepsze' Okna już 4 szynowe naprawdę dobrze icoluja ale to już stosowane są przy donach pasywnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest tylko pompa w piecu. Ustawiłem moc na 5kW. Wcześniej było 10kW ale nie zauważyłem żadnej różnicy na spalaniu. Sterowanie jest z czujnika pogodowego ale termostat pokojowy ustawiony na "termostat". A problem jest taki, że moje zużycie roczne to 15000kwh co daje 150khw/m2/rok. Czytam, że takie zużycie to jest w budynkach starych, energochłonnych i nieocieplonych. Może i mam tylko 15cm na ścianach ale to nie jest brak ocieplenia. Zastanawiam się skąd mam takie zużycie. Czy to coś na ustawieniach? A może gazomierz "walnięty"? Czy może te normy typu 70kwh/m2/rok to tylko teoria?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego niestety założenia nigdy nie odwzorowuja rzeczywistość. Wystarczy że zima będzie sroga i będzie wiało i po zabawie. Jeśli masz spalanie srednio 5m3 przez 6-7 miesiecy zapłacisz od 2 -3 tys. Gwarantuje Ci ze przy obecnych cenach wegla ogrzał byś za tą cene max 2-3 miesiace. Ja bym się martwil gdyby koszt był większy niż 5tys czyli średniej krajowej. Za taki komfort gaz to poezja. Pomyśl o ludziach co grzeją w blokach z mpec w mieszkaniach 50m2 kosztuje średnio to 4-6tys rocznie ludzie tego nie widza bo mają w czynszu jako jedna pozycje to jest tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No można na to spojrzeć z tej strony, że jest całkiem ok. A jakie Wy macie zużycie energii na m2/rok przy standardowym ociepleniu? Zacząłem myśleć o PC bo mam 8kwp na dachu. Wie ktoś jak wyliczyć potrzebną moc pompy powietrze-woda znając roczne zapotrzebowanie na energię 15000kwh?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś źle liczysz.

1. Piszesz, że latem zużywasz 120kWh, czyli 11m3 gazu na miesiąc - 0,3m3 dziennie? Strasznie mało, ale niech będzie.

2. Odejmując 120kWh*12 od całości, to zostaje nam na samo CO ok. 13,5MWh. (ok.1250m3 gazu). Czyli sporo. Strzelam (bo nie wiem w której strefie mieszkasz), że obciążenie cieplne budynku będzie w okolicach 7kW (a ile było w projekcie?). Co przy twoim metrażu daje 70w/2. Faktycznie tyłka nie urywa, ale nie wiemy (prawie) nic o izolacjach - tzn. napisałeś o 15cm styro i że nie masz WM z reku, ale nie wiemy nic więcej. A może budynek budowany był przez dewelopera? A może styro na placki? A może szczyty wymurowane do dachu? Albo inne mostki termiczne? 

3. Weź termowizję i sprawdź cały dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. no takie mamy zużycie na cwu. 

ad2. Przy budowie domu byłem, tj. doglądałem. Strefa III. Styropian grafitowy był przyklejany z ramką z kleju, to pamiętam. Ściany szczytowe to na 100% nie mają z góry ocieplenia. Na tych ścianach są zakotwione kratownice z wiązarów.

ad3. na przyszłą zimę

Ale mam pomysł. Spróbuję zobaczyć co się dzieje na piecu na wyłącznie czujniku pogodowym. Póki co po 2 dniach przy kg 0,20 mam w domu 22,5. Bez adaptacji kg, bez korekty, bez termostatu. Blokada palnika włączona na 60min. Dziś będę zapisywać ile czasu jest na grzaniu (rano 22 minuty). Nie wiem tylko skąd piec wie, że ma się akurat włączyć na grzanie? Bo wyłączył się po 22 minutach, woda nagrzała się do 27 (po drodze dobijał do 33 ale chyba tak musi być - choć mam maksymalną ustawioną na 29).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, czyzoo napisał:

 Ale mam pomysł. Spróbuję zobaczyć co się dzieje na piecu na wyłącznie czujniku pogodowym.  

nie rób tego, bo jeszcze udowodnisz, że te wszystkie pogodówki to tak naprawdę są potrzebne jak psu w dupę 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, że lepiej nie mieć w ogóle? I sterować tylko temperaturą pokojową? Wtedy fizycznie odpiąć czujkę...chyba to kiedyś wspinałem do pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem wszystko i max co mi spadło zużycie to 17% i to było w opcji BRAK na czujniku w domu - tylko pogodowy. Niby miałem cały czas 22st ale odczucie było gorsze. Na teście TERMOSTAT na KG 0,20 też było 22st ale podłoga aż zimna była i komfort nijaki. Nawet odłączyłem czujnik pogodowy z pieca na kolejnym teście ale chyba to nie był dobry pomysł bo piec grzał non stop. Reasumując moje 5m3/dobę w zimie. A może jest tak, że rocznie 150kwh/m2/rok to wcale nie jest źle? Szczerze to nie wiem jak od tego roku będzie można zbudować dom 70kwh/m2/rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2022 o 10:39, mahony napisał:

nie rób tego, bo jeszcze udowodnisz, że te wszystkie pogodówki to tak naprawdę są potrzebne jak psu w dupę 

Jak na razie, to nikomu się to nie udało...

Godzinę temu, czyzoo napisał:

 Szczerze to nie wiem jak od tego roku będzie można zbudować dom 70kwh/m2/rok.

Da się spokojnie. Ja 11 lat temu remontując dom blisko 90 letni zszedłem poniżej  70kwh/m2/rok.

Edytowane przez mistalova
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie może mi uciekać ta energia? Wg mnie ocieplenie jest całkiem ok. Podłoga: 2x10 styro + beton + 8cm styrodur. Ściany porotherm + 15cm styro grafitowy. Okna wszystkie 3-szybowe. Niestety w 4 oknach nawiewniki. Strop - wiązary i 40cm wełny + granulat ekofiber. Poddasze nieużytkowe. Wentylatory w 3 kominach włączone cały czas na niskim biegu 5m3/h. Czasem niektóre się zawieszają i nie kręcą. Temperatura w domu zawsze 22st. I tak myślę, że jakby ktoś mi to napisał to na bank bym nie powiedział, że zużycie będzie 150kwh/m2/rok. Macie jakiś pomysł dlaczego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego chyba nie wiesz ze wszystkie te strony nie uwzgledniaja strat na instalacji / kotla. Jest tylko zapotrzebowanie budynku. Prawda jest taka że Twoje 5 m3 to dobry wynik i jest w normie. Dobre kotły mogą zejść nawet do 8% max mocy. Spalanie przy pracy ciągłej 24h jest np dla kotła 24kW przy 8% mamy 0,2m3x24h=4,8m3. Wszytko poniżej wychodzi jeśli kociol nie chodzi cały czas. Reasumując straty budynku to jedno', a instalacja to co innego.l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę jaki twój kocioł ma moc min. Mój junkers smart 2.3 do 15kw. Czy jest sens wkladu w ocieplenie aż tyle.. Mój domek zakupiony rok temu rocznik między 70 a 80 bałagan w papierach. Ściana gruba na 40 mieszanka czerwonej białej wypalanej i wszystkiego innego coś tam widziałem po wym. Na 3 szyby nawet słomę z pod cegieł. Piwnica 2m w ziemi nie ocieplona parter plus 1 piętro razem 110m2 strych sam ocieplam narazie między 10 a 20cm ściany 10cm białego pewnie współczynnik 045. Temp w domu góra 21.2 do 21.8 dół 21.5 do 22.2 spalanie gazu grudzień 7.5 m3 styczeń 6.5m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Raidenx8607 napisał:

Kolego chyba nie wiesz ze wszystkie te strony nie uwzgledniaja strat na instalacji / kotla. Jest tylko zapotrzebowanie budynku. Prawda jest taka że Twoje 5 m3 to dobry wynik i jest w normie. Dobre kotły mogą zejść nawet do 8% max mocy. Spalanie przy pracy ciągłej 24h jest np dla kotła 24kW przy 8% mamy 0,2m3x24h=4,8m3. Wszytko poniżej wychodzi jeśli kociol nie chodzi cały czas. Reasumując straty budynku to jedno', a instalacja to co innego.l

No i pewnie to jest odpowiedź na moje pytanie. Przymierzam się PC. Raczej w tym roku bo gaz to się już przestał opłacać a taniej nie będzie. Czy jest tak, że grzejąc gazem np. wykorzystuję 1kWh przekazuję do grzania np. 0,7kWh? A przy pompie ciepła (załóżmy COP=1 dla przykładu) wykorzystując 1kWh przekażę do grzania więcej niż te 0,7kWh? A może przekażę aż 1kWh?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pompy ciepła przy temp 0-5stopni maja cop=4 czyli z 1 kW EE mamy okolo 4 kW ciepla. W taryfie G13 mamy około 45groszy za 1kWh więc na tą chwilę pompa wydaje się tańsza o połowę od gazu przy cenie 28gr za 1kWh.
Niestety taryfa G13 jest tylko w godzinach nocnych 21-7 i od 13-16 w sumie 10h na dobe co powoduje że przy PC budynek musi być dobrze docieplony żeby się to opłacało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zrobiłem OZC. Jedyny mostek na wysokości wieńca ok 1500khw/rok. Reszta ok bez nadmiarowych strat. Zapotrzebowanie na moc pomocy 4,76kW. Było już 2 potencjalnych instalatorów. Jeden z nich zauważył, że rura PEX od pieca do rozdzielacza ma średnicę 26mm (mało) a do tego 3 kolanka, które są wewnętrzne i zawężają dodatkowo o ok 50%. Powiedział, że może to być powodem takiej a nie innej pracy układu i stąd takie zużycie. Co sądzicie o tej opinii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Minęło trochę czasu. Kocioł gazowy sprzedałem. Do CWU zamontowałem ogrzewacz Kospel siłowy. Zużycie na CWU za miesiąc na poziomie 80-85kwh. Tu widać, że gazem było na sprawności ok 66%. Do CO zamontowałem pompę ciepła Haier 5kW jako, że była najtańsza na rynku. Póki co jest bardzo dobrze. Za okres 20.09-30.11 zużycie 536 kWh. Zobaczę po sezonie jak to wychodzi ale coś czuję, że te kotły gazowe + słabe paliwo może się okazać, że COP będzie na poziomie ok 70%. Słabo. Dołożyłem też PV i mam 9,99kWp😆 może uda się bez dopłaty za prąd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu znalazłem kogoś z KOSPELEM. Chcę wywalić gaz, a do CWU założyć KOSPEL PPE3 9kW. Czy to daje radę zagrzać wodę na prysznic ? Wszędzie piszą że tak, ale to wszystko przedstawiciele. Ja bym chciał potwierdzenia od użytkownika. Zużycie jak najbardziej akceptowalne. Znajomy ma bojler i wychodzi około 150 kWh na miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu grzeje prysznic. Ja nie lubię wrzątku a na Kospelu mam ustawione 45st (max jest 60) i jeszcze mieszam z zimną. Reakcja też jest szybsza niż to było na gazie. Przy czym ja mam chyba ten model z modulacją mocy i nie mam ustawionego na 9kW ale tez nie na 27kW. Jak pamiętam ustawiliśmy to na 14-15kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz to masz PPE 27kW, to jest to najmocniejszy podgrzewacz. Ja mogę podłączyć tylko ten najsłabszy. Mam poprowadzoną instalację 5x2,5mm. Do tych mocniejszych jest potrzebna 5x4mm.

Co do modulacji, to wszystkie mają, tylko jest możliwość ograniczenia mocy. Jeżeli przestawiałeś na mniejszą moc, to chyba masz ten PPE-18/21/24, a nie PPE-27. Jeżeli moc masz ustawioną na 15 kW to wskazywałoby na ten najsłabszy, czyli ten co ja chcę zamontować.

image.thumb.png.23ba95449e16b4ce7aa02d730cf1a3d6.png

 

 

 

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.