Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł dwupaliwowy-Czy warto?


CeKris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W temacie kotłów dopiero raczkuje,ale czeka mnie wymiana kotła 3klasy na coś nowszego.Natrafiłem na takie kombo:

https://kotlypleszewskie.pl/produkt/ekopel-15kw/

Czy warto zainteresować się takimi kotłami?Czy taki mix zapewni idelną pracę kotła?Jak z połykaniem paliwa w tych kotłach?Czy może szukać kotła przystosowanego pod konkretny jeden rodzaj paliwa?
Czy może odpuścić i kupić typowo na pellet np:

https://sklep.cieplomax.pl/produkt/kociol-co-15-kw-pellet-2/

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie pierwszego kotła jest zawarte kłamstwo. A mianowicie nie jest to jedyny taki kocioł w Polsce. Takich kotłów jest więcej,jeszcze kilku producentów oferuje takie konstrukcje. Co do opłacalności dwupaliwowego kotła,to na pewno jedną z zalet jest możliwość stosowania dwóch paliw. W zależności od tego co masz w lepszej cenie,tym palisz. Kupując typowy kocioł pelletowy nie masz już takiej możliwości. Co do wyboru kotła to te dwupaliwowe u większości producentów są takie same. Ale jak wybierzesz pellet to szukaj sprawdzonych/polacanych konstrukcji. Tu na forum jest sporo takich tematów,więc na pewno znajdziesz pomoc. Jeszcze co ważne to musisz dobrać moc kotła do powierzchni jaką będziesz ogrzewał. Lepiej jak moc będzie trochę mniejsze niżby miała być za duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mieszkasz w "ciepłych" rejonach kraju i nie planujesz bufora,  celuj w moc 3/4 mocy maksymalnej wyliczonej z zapotrzebowania ciepła. Ogarniesz tym spokojnie do -10 C, a te kilka dni w roku dogrzejesz kominkiem czy innym dodatkowym żródłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiesz dzisiejsze kotły CO to palnik + wymiennik + sterowanie. Moim zdaniem największą role w kotle gra serce czyli palnik, wymiennik to "tylko" pospawane kawałki blachy a sterowanie powinno się dobierać do potrzeb i oczekiwań użytkownika. Miałem w tym roku ten sam dylemat i szczęście że trafiłem na to forum bo można się dużo dowiedzieć na te tematy. Wybór padł na Technix 15 kW z palnikiem SV200 z zapalarką i po dwóch miesiącach użytkowania jestem bardzo zadowolony. Mam wersję na groszek ale ten palnik bardzo szybko i niewielkim kosztem można dostosować do spalania pelletu (twoja pierwsza oferta - link), co jest bardzo dużym plusem. Sam palnik jest solidną i prostą konstrukcją co jest jego największym atutem bo nie ma tam co się psuć, lecz w typowych palnikach pelletowych są to konstrukcje bardziej skomplikowane i z racji swojej budowy występują tam silnie obciążone termicznie małe i cieknie elementy, a w dodatku w niektórych jeszcze się tam coś kręci i napędza, co nie wróży długoletnią bezawaryjnością. 

Wiem, zaraz rzucą się na mnie wszyscy użytkownicy pelleciaków, ale na szczęście mamy jeszcze wolny wybór. Ja wybrałbym konstrukcję kotła opartą na SV200  pomimo jego zalet i wad...

Jeżeli już decydujesz się na pellet to jak poprzednicy mówią dobrze dobierz moc i zachęcam do zbudowania instalacji z buforem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to niemała zagwozdka,co wybrać.Nie mówie nie.Napewno ten kocioł to super rozwiązanie jeśli ktoś nie chce dotacji.Do samego peleciaka już dotacja jest.Tylko ciekawi mnie jakie jest spalanie pelletu w tym piecu z palnikiem SV200 względem typowego pieca do pelletu z palnikami np.KIPI?Głównie chodzi mi o oszczędności i efektywność.

Co do buora z piecem pelletowym,czy jest to ekonomiczne?Pytam,bo najczęśćciej do bufora polecają piece zasypowe lub PC?

Edytowane przez CeKris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2022 o 08:58, gmaj22 napisał:

Jeśli mieszkasz w "ciepłych" rejonach kraju i nie planujesz bufora,  celuj w moc 3/4 mocy maksymalnej wyliczonej z zapotrzebowania ciepła. Ogarniesz tym spokojnie do -10 C, a te kilka dni w roku dogrzejesz kominkiem czy innym dodatkowym żródłem. 

Mieszkam raczej w tych zimnych rejonach kraju,tzn na południu.Natomiast zapotrzebowanie na ciepło wyszło mi takie:

https://cieplo.app/wynik/mqgp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.