Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z rozładowaniem zbiornika CWU.


MrWolf

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie Panowie. Mam 300 litrowy zbiornik i dogrzewam w nim wodę do temperatury 55 stopni. Na kotle 60. Histerezę mam ustawioną na 30 stopni i ładowanie powinno się włączyć, gdy temperatura dołu spadnie poniżej 25 stopni. Zaobserwowałem następującą rzecz. Wieczorem temperatura na dole wynosiła 30,4 stopnia. Rano natomiast było 31,2 co jest nielogiczne, bo powinno być mniej. Znalazłem winowajcę. Przy zasilaniu 60 stopni na kotle boiler bardzo delikatnie zaczyna ładować się grawitacyjnie. Potwierdzeniem tego będzie fakt, że gdy obniżyłem temperaturę kotła na 50 stopni, a CWU 45, temperatura tylko spada, a nie jak wcześniej powoli rośnie w sytuacji braku poboru. Rury stalowe 28 mm, pompy 1 calowe.

Doraźnie ustawię histerezę 25 stopni i problem zniknie. Moje pytanie natomiast brzmi czy można jakoś przeciwdziałać temu zjawisku w czasie sezonu grzewczego? W sezonie letnim kłopotu nie będzie, bo kocioł ma zapalarkę i po nagrzaniu wygasi się, a grawitacja po wychłodzeniu kotła przestanie działać.

Poniżej mega uproszczony schemat.

Pozdrawiam.

 

ggg 1.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, źle dobrałem słowo. Problem to za dużo powiedziane. W pewnej sytuacji braku rozbioru wody nie pozwala się to rozładować boilerowi na tyle, aby odpalić cykl jego dogrzania. Normalne wygląda to tak, że gdy przy dolnym czujniku jest 25 stopni u góry mam jeszcze jakieś 37-38 stopni, co pozwala na np. prysznic. Jeżeli jednak temperatura zejdzie dość nisko na dole tj. okolice 30 stopni i akurat będzie brak rozbioru np. przez noc i potem dzień gdy nikogo nie ma, to dół się lekko grawitacyjnie dogrzeje o około stopień półtora, a góra w dalszym ciągu się wychładza. Potem wygląda to tak, że na dole jest 31,5, a na górze 35 i tu już jest lipa, bo ciepłej wody jest za mało.

Oczywiście wystarczy obniżyć histerezę o 5 stopni i kwestia jest zakończona, jednak chciałbym się dowiedzieć z ciekawości czy jest możliwe przeciwdziałanie temu zjawisku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MrWolf napisał:

. Moje pytanie natomiast brzmi czy można jakoś przeciwdziałać temu zjawisku w czasie sezonu grzewczego?

Można.... Skoro tak bardzo Ci na tym zależy, pozytaj o rozwiązaniu: "pułapka cieplna".

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może przenieś czujnik temp trochę wyżej i zmniejsza histerezę? Będzie się częściej dogrzewał ale jako że seozn grzewczy w pełni to chyba nie problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy dać mniejszą histerezę o 5 stopni, co też zrobiłem i temat załatwiony bez ruszania czujnika. Poczytam o tej pułapce cieplnej od kolegi @gmaj22. Nic więcej kombinować nie zamierzam, chodzi mi tylko o zaspokojenie ciekawości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak na rysunku. Na zasilaniu zbiornika między nim a pompą znajduje się zawór zwrotny.

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.