Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie ogrzewanie do mieszkania 100m² w starym budynku 6 rodzinnym.


newo01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam nadzieję, że piszę w odpowiednim dziale. 

Przeprowadziłem się właśnie do mieszkania które zostało po mamie.Jest to stary blok 6cio rodzinny.Budynek zostało ocieplony styropianem z zewnątrz i odnowiony.Moje mieszkanie znajduje się na parterze i jest ogrzewane za pomocą starych pieców.Mieszkanie jest 4 pokojowe ,przedpokój, kuchnia i łazienka razem 100m².W każdym pokoju jest piec,co daje 4 piece na mieszkanie.Budynek jest podpiwniczony,moja piwnica znajduje się pod jednym z pokoi.Woda ogrzewana jest z bojlera na prąd.Moje pytanie brzmi,jaki rodzaj ogrzewania byłby najlepszy i najbardziej oszczędny w tym przypadku a zarazem w miarę możliwości mało upierdliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepszym dla ciebie rozwiązaniem byłby pelleciak,czysto, ustawiasz raz sterowanie i cały sezon spokój.Poczytaj na forum kotły pelletowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki piec może stać w piwnicy?W jakich kwotach mniejwiecej rozglądać się za takim piecem, żeby nie był gówniany za przeproszeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może stać w piwnicy, wybierz jak najprostszy bez żadnych mechanizacji typu samoczyszczący palnik i będziesz zadowolony.Ja taki posiadam i jest git.Nie wierz w to jak piszą ,że kocioł drogi samoobsługowy jest bezproblemowy i mniej spali opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z trzech stron masz izolację sąsiedzką. A dom po mamie pewnie i tak do remontu. Jeśli masz gdzie zamontować i jak rozprowadzić, pomyśl nad klimą nastawioną na grzanie. Zimą grzeje, latem chłodzi i bezobsługowe. Nie chciałbym mieszkać w takim budynku, ale gdybym musiał, to nie brałbym niczego innego pod uwagę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelet jest spoko. Czysty. Popiołu symbolicznie. Ale trzeba nosić, magazynować. Piwnica zwykle duża nie jest. A worki spore objętościowo. W dodatku cena poszła w górę do absurdalnego poziomu. Zrównując się z ekogroszkiem mając o 30 procent gorszą wartość energetyczną. Owszem, dobry piec na pelet może dać niższe straty. Ale nadal drogo. Bo piece też tanie nie są. Prąd też w górę. Ale z klimy przy COP w okolicy 3 i tak o 2/3 mniej. Poza tym piecem się latem nie schłodzisz. A w takich klockach latem zwykle zaduch. 

Do wody w takim wypadku pompa ciepła CWU. Możesz nawet postawić ją w piwnicy. Pod warunkiem że masz jak rury wyprowadzić wentylacyjne z niej. Gówniana posłuży z 6 może 7.  W porównaniu do grzania bojlerem spłaci się po 3 latach. Dobra podziała z 10 ale spłaci po 6. Bo kosztować będzie dwa razy tyle. A po tym czasie pewnie technika pójdzie do przodu. Raczej nie warto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, der napisał:

 Zimą grzeje, latem chłodzi i bezobsługowe.

Z tym, że takie systemy działają do -15 stopni. Dlatego też nieodzownym byłoby zamontowaniem chocziażby piecyka z płaszczem wodnym i całej instalacji grzejnikowej. A przy takiej klimie i tak pozostaje kwestia CWU.

 

Godzinę temu, der napisał:

Napisałem. I jak rozprowadzić. Hasło klucz klimatyzator kanałowy. 

Przy takich rozwiązaniach dużo prościej zamontować multisplit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzysz na sprawę przez pryzmat mieszkańca domu. A to jest mieszkanie. Po pierwsze przy minus 15  chłodzone ma co najwyżej 3 z 6 powierzchni. Reszta jest ogrzewana przez sąsiadów lub piwnicę. 

Po drugie zdecydowanie łatwiej i taniej jest umieścić spiro w zabudowie KG niż montować 4 albo więcej jednostek centralnych i napełniać je gazem. Cena jednostki zewnętrznej się nie zmienia. Bo moc musi być taka sama. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad minus 15 przez całą dobę w Polsce się już raczej nie zdarza. A na te 3 noce w roku można dogrzać w dzień. Ewentualnie włączyć na noc farelkę. 

p. s. LG czy Daikin mają grzanie od - 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.