Skocz do zawartości
IGNOROWANY

zapowietrzanie kaloryferów


KapitanGrat
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez KapitanGrat,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Grupę.

Przekopując archiwalne posty natknąłem się na coś takiego jak "gazowanie kotła". Czyli kocioł miejscami podgotowywyuje wodę (pomimo tego ze na zegarze jest jeszcze daleko do gotowania).

Od początku sezonu mam problem z odpowietrzaniem kaloryferów. Trzeba je co dwa dni odpowietrzać. Te z najwyzszego piętra, z dwóch  pionów.

W lecie zmieniłem piec z kopciucha 17KW (zgnił). Była to prosta instalacja grawitacyjna (z dołozoną pompą na zasilaniu), instalacja otwarta, ze zbiorniczkiem wyrownawczym na strychu. Trzy piony. Ja jednym pionie zbiorniczek a dwa piony z odpowietrznikami w kaloryferach. 

Teraz jest piec na ekogroszek 15KW z podajnikiem. Palę ale odpowietrzanie jest wkurzające. Na starej instalacji nie było problemow  z zapowietrzaniem. Raz w sezonie się odpwoeitrzało dwa piony i był spokój. 

Teraz jest zawór czterodrogowy. Ustawiany ręcznie. Pompa obiegowa jest na powrocie (za mało miejsca było aby była na zasilaniu).

Jako ze nie ma na razie ostrej zimy. Piec chodzi na 65stopniach (czasem z "rozpędu" dobije do 68-70), zawor czterodrogowy ustawiam 25-40% w zaleznosci od potrzeb. Pompa chodzi na I biegu.

Nie wiem skąd to powietrze się bierze w układzie. Dziś testowo zjechałem piec na 60st (jest to najmniejsza mozliwosc ustawienia pieca). Na starym kopciuchu nic się nie zapowietzrało. 

 

IMG_20211220_180218.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Całe piętro. Jakieś 2.5m. Bo naczynie jest na strychu. 

Naczynie jest jedną z końcówek pionu. Od spodu z piętra  idzie pion i łączy się od razu od spodu z naczyniem. W naczyniu jest woda, byłem kilka razy na strychu. 

Jutro naszkicuje schemat

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paint nie jest moją mocną stroną.

Pion 1 i 2 się zapowietrza (3ci sie nie zapowietrza bo powietrze idzie do zbiornika wyrównawczego).

Dodam ze przez 20 lat uzytkowania kopciucha nic się nie zapowietrzało. Przed sezonem się dobijało wody. Następnie odpowietrzało pion 1 i 2. Znów dobijało wody. I znów odpowietrzało pion jeden i dwa. Moze jeszcze trzecia seria była a później przez sezon grzewczy był spokój. Nic się nie zapowietrzało.

 

Teraz jest zalozony zawor czterodrogowy i pompa na powrocie zamiast zasilaniu i odpowietzranie co dwa dni.

yyy.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd ta pompa zasysa powietrze? 

Dla mnie to jest niepojęte skoro zbiornik wyrównawczy jest "otwarty" 

Przyspieszenie pompy to tylko pogorszy efekt?

Pompa dana na wylocie - zasilaniu bedzie tłoczyć ale tez zassysać zimną wodę z powrotu?

Jeszcze nie próbowałem wyłączyć pompy i sprobować isc na grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Posiedziałem trochę nad tym piecem.

Powietrze robi się w piecu. 

Bo tak. Pompa idzie na minimalnych obrotach I bieg.

Zawór mieszający 1/3. Czyli większośc gorącej wody zostaje w piecu. Nie ma drugiej pompy na tym obiegu aby mieszało wodę w piecu. Na przyszły rok będzie druga pompa bo będzie do pieca podpięty bojler.

Co kilka godzin jak otworzę zawór 4-D na maximum 100%, to słychać jak z pieca  przepycha się bulgoczące powietrze w rurach. I od razu cisza. Zamykam zawór na 1/3 i powietrze w pionach.

Pompa na I  II czy III biegu nie zmienia sytauacji bo i tak zawór jest otwarty tylko na 1/3

Nie da się zejsc nizej z piecem. Chodzi w okolicach 60st. 

Moze przez ten krótki okres pracy pieca - jak startuje z 57-58st i dobija do 60  - w piecu nie ma ruchu wymuszonego wody i miejscami blisko paleniska podgotowywuje wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pompa na powrocie to  na rurze powrótnej z zaworu do pieca. Jak można pchać wodę do zaworu ? Woda z zaworu powinna być wyciągana. Całość do przeróbki. Jak już się chcesz bawić zaworem 4 drogowym to powinno to wyglądać tak.twin_bio_luxury_compact_schematinstalacji2.jpg.40ee10ce39f4fc85a36e6b3f1c15d816.jpgScreenshot_20211005-085050.thumb.png.3bd5bf689b26673d5a3bd812d3704e58.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest zamontowana na powrocie... Bo doczytałem ze lepiej dać pompę na zimnym powrocie niz na wyjsciu gorącej wody. No ale to sam składałem ten układ i projektowaniu układów c o nie mam doświadczenia. 

 

Układ miał tez działac na grawitacji, bo są zostawione duże srednice rur (instalacja, piony, kaloryfery, jest z lat 90tych).

 

Moja wina. Nie wiedziałem ze do zaworu 4-d jest wymagane podłączenie 3 pomp. Myślałem ze wystaczą tylko dwie. Na bojler i  układ grzejników. 

 

Czy mogę z pieca zrobić wyjscie na bojler i chodzący na małym obiegu z jedną pompą a z tego za bojlerem dać zawór 4d? Zeby to chodziło trzeba dać drugą pompę? Szukam ciekawego pomysłu na układ na jednej pompie. Olać tą grawitacje ale na przyszły rok muszę wymyślec cos na bojler. 

piec.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do układu z 4 d wymagane są 2 pompy, czyli mamy obieg kotłowy i obieg c.o. ,. boiler to osobny układ. Co niektórzy pomijają pompę na powrocie z 4d ale wtedy jest problem z zimnym powrotem. Można też zastosować na małym obiegu kotłowym zwiększoną średnicę rur 6/4 ale wtedy tej samej średnicy wymagany zawór- wtedy układ ten może funkcjonować bez pompy. Ostatni szkic bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mały obieg jest 4/6  i zawor 4-d  5/6

Wiem. Starsznie mieszam. Ale u mnie cała instalacja CO jest od grawitacji (która działała latami).

Przyznaje nie znam się. 

Czyli zostawiam mały obieg 6/4 ze zwęzką ma pompę małego obiegu. Za zaworem 4D na wyjsciu 5/4 do pionów zwęzka z pompą. I trzecia pompa na bojler w przyszłoci.

Pompa małego obiegu 1 bieg i nieustanne mieszanie wody w piecu (bo opał drogi więc jedynie na mrozach więcej niz 50% z zaworu 4-d na dom. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to dopiero namieszałeś 5/6 (ok 22mm) to nie to samo co 6/5 (ok 30mm),

4/6 (ok 17mm)to nie to samo co 6/4 (ok 38mm).🤣🤭🙈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ bez bojlera z jedną pompą  CO i 4D będzie działał pod warunkiem, że pompa będzie na rurze powrotnej z 4D do kotła a nie z instalacji do 4D.

Kol. @1mps zresztą o tym wspomniał wczesniej.

 

Instalator skorzystał pewnie z tego szkicu:

image.png.f477df4de7dcd47765dfab07422b7fef.png

 

Edytowane przez gmaj22
dodanie grafiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gmaj22  "fajny" schemat ciekawe czyj to pomysł. Przyznam szczerze że nie wpadł bym na taki nawet po pijaku.🤣

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, gmaj22 napisał:

Układ bez bojlera z jedną pompą  CO i 4D będzie działał pod warunkiem, że pompa będzie na rurze powrotnej z 4D do kotła a nie z instalacji do 4D.

Przy wykorzystaniu obecnych rur nie było by dużo pracy aby przerobić to na taki schemat.

 

Średnice rur małego obiegu  to 6/4 ( 1 i 1/2 ), piony też na takiej dużej srednicy. 

piec.png

Do wiosny będę co dwa dni odpowietrzał piony bo nie ma sensu w srodku sezonu rozgrzebywać instalacji.

 

Mam trójniki z zaworami na bojler i mogłbym tam dać pompę do mieszania kotła ale woda wtedy zamiast isc z pieca będzie błądzić po rurach 😉 

piec2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to o czym wspomniałem wcześniej i może to w miarę poprawnie działać. Oczywiście zawory zwrotne przed pompami. Jednak bardziej  wskazany by był montaż pompy na wyjściu zasilania grzejników. 

Mowa o 1 schemacie z bojlerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi wariant odpada. Jak już chcesz kombinować z bojlerem i mieć tylko dwie pompy, to lepszy będzie  poniższy schemat:

image.png.d908c746f46f0354104e3c3da4d2feaa.png

Przy auto-lato sterownik wyłaczy pompę CO, zamknie mieszacz i masz grzanie CWU pompą krótkiego obiegu.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś szybka akcja. Wygaszenie reaktora. Zrzucenie wody. I na szybko wprawiłem pompę do małego obiegu. 

 

Czyli teraz jest tak jak na schemacie poniżej.

 

Niestety układ działa gorzej niż było. Na razie nie wiem czy występuje jeszcze podgotowywanie wody. W każdym razie na dwóch pompach zawór 4-D ma znikomą regulacje temperaturą wody puszczaną na kaloryfery.

Na tym moim poprzednim układzie z pompą tylko na powrocie kaloryferów - Przy temp pieca 60st i ustawieniu zaworu na 40 % kaloryfery w domu miały 50st.

Teraz idą dwie pompy. Piec 60st. Zawór 20%. Temp na grzejnikach 50st . Nie mam jak zmiejszyć temp co idzie na dom. 

 

Prędkości pomp. Która ma iść szybciej a która wolniej? 

 

 

image.png.f477df4de7dcd47765dfab07422b7fef (1).png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłowa wolniej min. A co do temperatury wody na grzejniki znowu musisz zrobić szybką akcję i zainwestować w siłownik zaworu który będzie ci temperatury pilnował. 👍

Jeśli nie masz siłownika ustaw zawór na 3-3,5 bo na 5 grzeje cały układ, więc na 4 może trwać to długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie szybkiej akcji nie starczyło juz czasu czy checi na przeniesienie drugiej pompy?

image.png.4e6fcfaabae84e90ceb7ccfccfd110f7.png

Zrobiłeś dokładnie tak, jak nie należało robić, co pokazałem w poście #14 a @1mps skomentował post niżej:

W dniu 30.12.2021 o 22:44, 1mps napisał:

gmaj22  "fajny" schemat ciekawe czyj to pomysł. Przyznam szczerze że nie wpadł bym na taki nawet po pijaku.🤣

 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie
W dniu 5.01.2022 o 18:12, 1mps napisał:

Kotłowa wolniej min. A co do temperatury wody na grzejniki znowu musisz zrobić szybką akcję i zainwestować w siłownik zaworu który będzie ci temperatury pilnował. 👍

 

Zawór jest ręczny bo piec nie ma połączenia z naczyniem wyrównawczym. Tak jak na schemacie wyżej, naczynie jest końcem pionu  - pozostałość po "grawitacji". W tym roku będę do układu montował bojler - i wtedy czeka mnie przekuwanie przez stropy rur na ciepłą wodę, to przy okazji pójdzie rura awaryjna na strych do zbiornika wyrównawczego. 

 

 

W dniu 5.01.2022 o 23:17, gmaj22 napisał:

W trakcie szybkiej akcji nie starczyło juz czasu czy checi na przeniesienie drugiej pompy?

image.png.4e6fcfaabae84e90ceb7ccfccfd110f7.png

Zrobiłeś dokładnie tak, jak nie należało robić, co pokazałem w poście #14 a @1mps skomentował post niżej:

 

Nie ma szans na taką szybką akcję. Nie ma miejsca aby pompę zamontować w taki sposób. Powyżej było zdjęcie.

Do odległości A nie zmieści się pompa z zaworami. Na powrocie było dużo miejsca na pompę, zawory i sitko (odległość B). 

 

Do wiosny układ zostaje. Zapowietrzanie ustało :-)  Układ chodzi na dwóch pompach. Testowałem na jednej ale następuje zbyt mały powrót zimnej wody z kaloryferów i za duże straty ciepła (za ciepłe kaloryfery zostają). 

 

Na wiosnę zaprojektujemy korektę układu. Dołożymy bojler i inne wynalalzki :-)

 

 

IMG_20211220_180218.jpg.017573a537bf1a1f69bc5cb0ce38d56f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.