Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze kotła (raczej pelletowego)


7Krzysztof5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jestem tu nowy. To mój pierwszy post. A pytanie moje dotyczy doradztwa w wyborze kotła. Skłaniam się ku pellecie, choć całkowicie węgla nie wykluczam. Pellet wyjdzie trochę drożej, ale może w końcu będę mieć w miarę czysto w pomieszczeniu kotłowym. Notabene jedynym miejscem podpiwniczonym. Dom to dwukondygnacyjna kostka 220m2 z żużlobetonu (chyba tak się to nazywa). Popularny hasiok na Śląsku. Dom ocieplony styropianem 8 cm, dach betonowy "ocieplony" żużlem nieznanej grubości. Okna PCV dwuszybowe (stare, zimne). Obecnie spalałem ok. 5-6 t węgla orzech na sezon. Bojler to 350 l. zgrzewane w słoneczne (ciepłe) dni kolektorami. W domu tylko grzejniki płytowe w większości starego typu. Żadnej podłogówki. Grube (chyba 2") wyjścia z kotła. Niektóre grzejniki od pewnej wysokości pionu posiadają cieńsze doprowadzenia miedziane. Rozumiem, że modernizacji wymagałaby raczej cała armatura gdzie średnica nie odpowiada dzisiejszym standardom. Choć to pewien rodzaj buforu 😉

Z strony ciepło właściwe przy temp. 22°C wyszło mi bodajże 15 kW kocioł.

Oglądając rynek kotłów wpadł mi w oko u lokalnego sprzedawcy Lazar Smart Fire 15kW i EG Pellet Mini Compact 16kW.

Doradca z strony Lazara polecił 22kW, jednak wskazał montera który określi właściwą wymaganą moc. Czy ktoś na forum może coś doradzić? A może dołożyć i kupić zagranicznego Blackstara? Dziękuję za każdą odpowiedź. 

Obecnie palę jeszcze kopciuchem, grawitacyjnie, ale chcę czym prędzej podpisać umowę na wymianę przyszło roczną. W tym roku to i kocioł ciężko dostać. Chyba, że jest w sklepie / hurtowni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laguna Edilkamin, Black Star.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelletu pewnie spalisz 6-7t. Przy dzisiejszej cenie 1200-1300zł/t wychodzi 7000zł. No chyba że masz dostęp do tańszego pelletu. Choć pellecik.pl  też był tani w zeszły roku po 740zł, a w tym 1200zł.

 

Ekogroszku pewnie nadal 5-6t, ale na Śląsku nadal go kupisz poniżej 1000zł. 
No i przydałoby się ocieplić strop.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dostęp do pelletu po 900/t. Wszyscy użytkownicy chwalą go sobie, nie powoduje spieków. 

A co z kotłem, mocą. Bo nie wiem czy iść w polskie produkty czy dołożyć jak radzi radik81 zagraniczne? Lazara znajomy sobie chwali, choć ma go tylko rok i trzy miesiące. Mając prawie identyczny dom wziął model 22 kW. Lecz zauważyłem, że ma mnóstwo rozpaleń. Bodajże w tym okresie 4500. I chyba 80% czasu na modulacji 30%. Nie spalił dużo pelletu, bo 5,5 t na rok. Czy nie lepiej wziąć mniejszej mocy, byłoby mniej wygaszeń? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz że twój dom ma zapotrzebowanie na ciepło 6,2KW przy takiej temperaturze jak jest teraz, a ten Lazar ma moc minimalną w okolicach 6,5. Celuj w coś w okolicach 15KW, albo w kotły które nisko schodzą z mocą. Jeśli komin ceglany to do pelletu wkład. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robert1991 napisał:

na Śląsku nadal go kupisz poniżej 1000zł.

Chciałbyś. Ceny od 1400 do 1700.

1 godzinę temu, 7Krzysztof5 napisał:

Lecz zauważyłem, że ma mnóstwo rozpaleń. Bodajże w tym okresie 4500.

To jest i mój dylemat i zastanawiam się nad zainstalowaniem bufora. Zdradź skąd bierzesz pellet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Lagunę od 2018 roku, odpukać zero problemów. Dla Ciebie powinna wystarczyć Laguna P18, moduluje od 4,6 kW i spalisz w niej również bez problemu pellet A2. Za 18500 zł jest u @Puławiak polecam super fachowiec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o NBE BLACKSTAR +? 

Jakie ów ich palnik ma recenzje? 

RBE Blackstar palik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj rzucił mi się w oczy model polskiego producenta kocioł Pereko KSP Spark. Kocioł nisko schodzi z mocą, od 4,2 kW do 17,8 kW. Kubaturę jaką powinna ogrzewać wg. producenta wersja 18 kW jest dla mnie z sporym naddatkiem. Tylko nie znajduje zbyt wiele opinii o tej konstrukcji. Trochę przeraża mnie automatyczne czyszczenie, które nigdzie nie widziałem jak działa. Co o tym wynalazku wiadomo? Nie ma nigdzie negatywnych opinii, a to już pewien atut 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że wymiennik skonstruowany pod pellet. Dobrze. Podajnik jest poniżej zbiornika. To dobrze. Eliminuje to problemy z nierównym podawaniem pelletu i eliminuje negatywny wpływ na to podawanie przez obecność trocin na dnie. Czytając opis wygląda na dość zaawansowany ster. To może być całkiem dobry kocioł. Samoczyszczenie wymiennika to świetna sprawa. Polega na cyklicznym ruchu zawirowaczy w płomieniówkach w górę i w dół. Nie ma się czego obawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na ile sprawdza się to czyszczenie? Jak ciasno zawirowywacze umieszczone są w tym kotle? 

Czy jest na forum jakiś użytkownik tego kotła? Jakie są jego uwagi w użytkowaniu. Nic nie mogę znaleźć o czyszczeniu itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie się martwisz moim skromnym zdaniem. Zawirowacze zawsze są z luzem. A to co zbiera się na płomieniówkach to luźny pył, który jest zwyczajnie strząsany i spada sobie do popielnika. U mnie mam ustawione przed każdym rozpaleniem.

Bardziej bym się zastanawiał jak działa modulacja. I zwyczajnie napisał do producenta jak działa sterownik i w jaki sposób reguluje mocą palnika. Na podstawie czego? Z tego co widać kocioł ma czujnik podciśnienia w komorze spalania. Przypomina to systemy włoskie. Sam panel też jest podobny.

https://www.pereko.pl/download/dtr-ksp-spark.pdf

Ha. Sterowanie na bank jest włoskie. Widać to w instrukcji po komunikatach na panelu. Nie spotkałem się z takim kotłem polskiego producenta. Jego zakup może okazać się strzałem w dziesiątkę. Po co kupować włoskiego REDa gdy mamy pod nosem świetny produkt rodzimy. Ponad to widać, że kocioł ma podłączenie powietrza bezpośrednio z zewnątrz. To nastepny plus. Brak nadmiernego wychładzania kotłowni. Jedyny minus to brak samoczyszczenia palnika.

A relacji w necie nie ma bo być może ktos kto sobie go sprawi nie marnuje czasu na przesiadywanie po forach. Jestem ciekaw co powie nasz moderator @eliks mający włocha działającego na podobnej zasadzie.

Edit: grzebanie w necie wskazuje na sterowanie spalaniem włoskiego producenta Cadel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się ten kocioł podoba. Typowy wrzutkowy pelleciak, kosz palnika osadzony w tej czarnej komorze powietrznej, coś jak u mnie. Napewno nasi tego nie wymyślili i jest robiony na licencji. Wylot spalin też pelletowy 80-100mm. Fajny, muszę tylko zobaczyć jakiś schemat co się dzieje z płomieniem. Jeśli spaliny biją w wymiennik bez styku ognia z zawirowaczami to chapeau bas dla Pereko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie nie kupowanie. Jest wreszcie coś a la naszego za normalne pieniądze. Potencjalnie świetny kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by to było spolszczone to wiesz co by tam siedziało zamiast oryginalnego sterownika 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie generalnie rybka. Ważnym jest, ze producent oferuje kocioł na poziomie. I tak patrząc na pozostałe produkty Pereko, widać przepaść. 

30 minut temu, Puławiak napisał:

Ha ha ha ha ha. Licencja na kupowanie. 

To potwierdza tylko świadomość producenta, że to co oferują jest przedpotopowe. I że robią coś co unowocześni ofertę. I to się chwali.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widać tylko szkoda że nie wyciągają wniosków bo tego laminoxa to mają już ze 4 lata w ofercie. Szkoda że nie staramy się skorzystać i wpuścić coś swojego - potencjał mam a go nie wykorzystujemy.  HT coś tam ciekawego stara się robić ale trochę nie łapią o co chodzi w sterowaniu kotłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.