Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła w starym domu - tylko grzejniki


Ardaturan

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym że ostatnio "zaatakowali" mnie przedstawiciele handlowi z ofertą pomp ciepła vide skorzystanie z dofinansowania "czyste powietrze" postanowiłem przyjrzeć się tematowi.

Od 2006 r. użytkuje kocioł na eko-groszek w myślę dobrze ocieplonym domu. Powierzchnia ogrzewania 165 m2 + 50m2 (to część gospodarcza domu, w której nikt nie mieszka ale są grzejniki o włączam ogrzewanie na minimum tylko żeby nie zamarzły w największe mrozy czyli w sumie kilkanaście dni w roku)

Średnie sezonowe spalanie to: 3-3,5t eko-groszku.
Temperaturę ustawiam na zaworze 4-drożnym, na grzejniki to jest:
- jesień, wiosna - ok. 30 C (na dworze wtedy nie mniej niż +7C),
- zima myślę, że 90% czasu ok. 40 C. ; w zasadzie tylko przy wyższych mrozach myślę poniżej -5 -8 zwiększam temp. do 50 C (też zależy czy mróż utrzymuje się dłuższy czas); ewentualnie rozpalamy w kominku.
W domu utrzymuję temp. ok. 20 C, w sypialniach 18-19C.
CWU w bojlerze, latem grzałka, zimą piec. Bojler 120 l, z powodzeniem wystarcza, tylko prysznice.

Zastanawiam się czy do takich warunków da się dobrać sensownie pc i w ogóle szukam ludzi którzy mogą podzielić się własnym doświadczeniem w użytkowaniu pompy w takiej lub podobnej konfiguracji.

Odnośnie OZC to robiłem różne symulacje bo trudno zasymulować część gospodarczą, tutaj przykładowa
https://cieplo.app/wynik/m5g5

Wg powyższego, dla mojej chałupy koszt użytkowania powietrznej pc wyniósłby rocznie 3,6 tys. pln. To koszt akceptowalny ale teoretyczny.
Wychodziłoby że potrzebna pompa o mocy 11 kW i wydaje mi się że przy powyższych założeniach niskotemperaturowa ?

Próbowałem też liczyć zapotrzebowanie na kWh biorąc pod uwagę aktualne dane ze spalania ekogroszku.
Wychodzi: średnie spalanie 3250 kg x 7,5 (znaleziona przykładowa kaloryczność eko-groszku) x 0,8 (sprawność pieca*) =19500 kWh
Teraz zakładany COP 3 daje 19500/3=6500kWh

To jednak założenia które są dość wrażliwe na różne czynniki, np. sprawność pieca przyjąłem na podstawie jakiegoś tam info z google, ale wydaje się że może być zbyt duża, wszak na piecu od września do maja ustawiona jest temp. 60 C a na grzejniki idzie większość czasu temp. ok. 40C.
Z drugiej strony COP też może zbyt optymistyczny, bo jednak temp. zasilania będą bliżej 40C niż 30C ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

zip20 - oglądałem kilka filmików na youtube w tym temacie i też czytałem dzisiątki komentarzy pod nimi. Problem polega na tym, że bardzo trudno jest odnieść konkretny przypadek do naszego ze względu na wielość zmiennych.
Znajdziesz filmiki na których ludzie są zachwycenie pc, znajdziesz takie gdzie narzekają z różnych przyczyn.
To jest zawsze ryzyko, które możesz niwelować m.in. przez zrobienie ozc budynku.

Ja też większość sezonu mam temp. na grzejnikach mniejszą niż 40C, przyjmijmy że 40C (chociaż teraz jak się ociepliło to skręciłem na 35C). Jeśli założymy, że w sezonie mamy 2 tygodnie mrozów gdzie potrzebuje 50C to lepiej brać pc nisko czy wysokotemperaturową. Nie wiem czy są jacyś kompetentni sprzedawcy którzy zrobią takie symulacje, na razie takich nie spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.