Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Cwu W Domku Jednorodzinnym


Mcdudol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

 

Jestem nowym forumowiczem i zwracam się z prośbą o podpowiedz w rozwiązaniu skutecznego i optymalnego rozwiązania ogrzewania wody użytkowej. Mieszkam w domu o powierzchni użytkowej ok 100 m2, instalacja CO jest jeszcze z lat 60, wymienione są wszystkie grzejniki oraz kocioł(kocioł na eko groszek z podajnikiem tłokowym o mocy 20kw sterowany popularnym sterownikiem pokojowym auraton). W najbliższym czasie chcę zmodernizować zasilanie w CWU, do tej pory pracuje u mnie wysłużony junkers z przed 15 lat. I tu pojawia się pytanie jaki wybrać sposób na ogrzewanie CWU, pod uwagę biorę poniższe rozwiązania:

 

- panele solarne z zasobnikiem ok 300 l z dodatkową wężownicą połączoną z kotłem na eko groszek

- gazowy przepływowy pojemnościowy podgrzewacz wody

- bojler elektryczny

 

Proszę o pomoc, być może nasunie sie komuś zupełnie inna idea rozwiązania tego problemu.

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz ulg z zakładu energetycznego to rozwiązanie

1. kocioł na eko groszek + ewentualnie panele solarne z zasobnikiem ok 300 l z dodatkową wężownicą.

2. gazowy przepływowy pojemnościowy podgrzewacz wody.

Osobiście korzystam z kotła c.o. (nie na eko groszek) i bojlera, awaryjnie jest przepływowy Junkers.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie najlepszym rozwiązaniem wydaje mi się połączenie kotła na groszek z instalacją solarną, natomiast pojawia się jedno pytanie, czy w sezonie zimowym kiedy powiedzmy piec pracuje tylko w stanie podtrzymania z temp ok 35 stopni C, to chyba za mało żeby ogrzać dostatecznie CWU ? Z kolei kolejne pytanie czy w okresie kiedy nie pracuje kocioł, a pogoda nie pozwoli na dostateczne podgrzanie wody, co wtedy ? A nie uśmiecha mi się latem rozpalać w piecu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli piec pracuje w podtrzymaniu z temperaturą 35 st. to za kilka lat zostanie zżarty przez korozję. Producent kotła na pewno przewiduje pracę kotła w której temperatura powrotu będzie wynosiła min. 50 st. C. Odsyłam to tematów poświęconych tematowi punktu rosy i korozji z tym związanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w fazie pracy kotła ustawiona jest na 60 stopni. Kocioł sterowany jest z czujnikiem temperatury w pomieszczeniu, jeśli na kotle będzie cały czas 50 stopni a nie mam zaworów na grzejnikach to będzie spalał niepotrzebnie opał no i w pomieszczeniach będzie za gorąco. Więc jak zaradzić takej sytuacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w fazie pracy kotła ustawiona jest na 60 stopni. Kocioł sterowany jest z czujnikiem temperatury w pomieszczeniu, jeśli na kotle będzie cały czas 50 stopni a nie mam zaworów na grzejnikach to będzie spalał niepotrzebnie opał no i w pomieszczeniach będzie za gorąco. Więc jak zaradzić takej sytuacji ?

 

Napiszę tak: kombinuj dalej ze zmniejszaniem temperatury na piecu. Piszesz 35 stopni, a dlaczego by nie ustawić na 20 stopni? Przecież jeszcze mniej spali !!!! Wiedz, że nie jesteś pierwszym, który tak myśli i gwarantuje, że nie ostatnim, który szybko będzie wymieniał kocioł na nowy. Posłuchaj mądrzejszego i bardziej doświadczonego kolegę quitar .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.