Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Siłownik zaworu 4 drogowego - źle podłączony?


walbor62

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Na początku września b.r. zainstalowałem piec Ling Duo 25 KW Klimosza, zasobnik C.W.U. oraz zawór 4 drogowy bez siłownika. Przez trzy miesiące nie miałem żadnych problemów, pojawiły się tydzień temu, po zainstalowaniu siłownika zaworu 4 d oraz czujnika / przylgowego / temperatury CO :) Zawór 4d firmy ESBE,siłownik zaworu ESBE ARA 651, sterownik na piecu RecalArt Economic 3000. Problem polega na tym, że siłownik zamyka zawór i tak pozostaje, pompa CO pracuje non stop, niezależnie od temperatury wody zasilającej. Czujnik temperatury CO jest zainstalowany poza zaworem 4d i poza pompą CO - czy to jest prawidłowe?Dlaczego pracując w trybie pogodowym, pompa non stop chodzi ? Zawór 4d zamyka się w tej chwili odwrotnie niż zamykał się przed montażem siłownika, wcześniej - przy sterowaniu ręcznym - pracował / zamykał się/ zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w chwili obecnej zamyka się w kierunku przeciwnym - czy ma to znaczenie? Proszę pomóżcie, bo mój instalator rozkłada ręce a ja dostaję :) Montaż siłownika i czujnika temperatury CO miał podnieść standard a póki co znacznie wszystko skomplikował. Jeżeli ktoś chciałby pomóc mi /nawet odpłatnie/ proszę o kontakt na maila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno są odwrotnie podłączone przewody od siłownika,są tam trzy przewody jeden jest przewodem zerowym,prawdopodobnie niebieski , drugi fazowy od zamykania i trzeci fazowy do otwierania.

U mnie było to samo (oczywiście w innym piecu)

http://helwita.nazwa.pl/dokumentacja/silow...a%20obslugi.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektóre sterowniki mają funkcje testowania wyjść.Jeśli takową ma twój to wystarczy włączyć i zaobserwować

Sterownik w moim piecu ma taką funkcję, sprawdzałem, mieszacz otwieranie - otwiera w kierunku przeciwnym niż przed montażem siłownika, mieszacz zamykanie - zanyka również w kierunku przeciwnym. Czy to może mieć jakieś znaczenie dla właściwej pracy zaworu 4d?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - kluczowe. Trzeba to zamienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Zamieniłem przewody fazowe, zawór pracuje we właściwym kierunku i dobrze miesza strumienie wody / widzę po temperaturze zasilania i powrotu - różnica około 10 stopni, poprzednio znacznie większa. Jeszcze pozostaje problem pompy CO, po włączeniu funkcji pogodowej na sterowniku pieca, pompa włącza się i pracuje nonstop, bez względu na wszystkie temperatury wskazywane przez czujniki. Przed montażem siłownika zaworu 4d, pompa włączała się i wyłączała w zależności od temperatury zasilania. Co może być tego powodem, proszę o pomoc. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może pompa włącza się wg czujnika umieszczonego przed zaworem mieszającym, a tam jest zawsze gorąco. U mnie pompa chodzi praktycznie non stop, ponieważ non stop utrzymuje się w rurach temperatura rzędu 40-50 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pozostaje problem pompy CO, po włączeniu funkcji pogodowej na sterowniku pieca, pompa włącza się i pracuje nonstop, bez względu na wszystkie temperatury wskazywane przez czujniki. Przed montażem siłownika zaworu 4d, pompa włączała się i wyłączała w zależności od temperatury zasilania. Co może być tego powodem, proszę o pomoc. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Jeśli to ma cię uspokoić to w moim piecu (inny) po zamontowaniu siłownika na zaworze pompa także pracuje non-stop i jest to działanie jak najbardziej prawidłowe, opisane w instrukcji serwisowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc, w tej chwili wiem, że siłownik zaworu i pompa pracują prawidłowo :) . Pamiętam, na forum, któryś z kolegów napisał, że po podłączeniu sterowania pokojowego pompa zaczęła reagować i włączała się lub wyłączała w zależności od temperatury pomieszczeń. Prawdopodobnie będzie to następny krok w moim przypadku. W związku z tym, jaki sterownik pokojowy byście polecili / w grę wchodzą wyłącznie bezprzewodowe/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To, że pompa pracuje stale to jest OK. Można ją lekko zblokować w parametrze 11 ustawień serwisowych. Są tam 3 możliwe nastawy (0;1;2)

0 - 100 % blokowane

1 - blok 8/praca 2 [min]

2 - blok 6/praca 4 [min]

 

A co do regulatorów radiowych to byłbym ostrożny. Często poprzez jakieś zbrojenia i beton sygnał lubi się gubić zwłaszcza jak jest kotłownia usytuowana w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dziękuję wszystkim za pomoc, w tej chwili wiem, że siłownik zaworu i pompa pracują prawidłowo :D . Pamiętam, na forum, któryś z kolegów napisał, że po podłączeniu sterowania pokojowego pompa zaczęła reagować i włączała się lub wyłączała w zależności od temperatury pomieszczeń. Prawdopodobnie będzie to następny krok w moim przypadku. W związku z tym, jaki sterownik pokojowy byście polecili / w grę wchodzą wyłącznie bezprzewodowe/.

 

Witam mam pytanie odnośnie tego siłownika ESBE mam taki sam i interesuje mnie czy ten siłownik wykonuje tylko dwa ruchy czyli się odmyka i zamyka czy się reguluje i się zatrzymuje w dowolnym miejscu tak aby dopasować temperaturę powrotu.

a jeśli chodzi o czujnik pokojowy to pompa ci będzie dalej pracować non stop ja podłączyłem sterownik pokojowy na pompę i mi ją włącz i wyłącz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik tylko otwiera lub zamyka zawór - aby np. utrzymać zadaną temperaturę zasilania potrzebujesz jeszcze sterownika zaworu 4d, który na podstawie czujników temperatury będzie sterował siłownikiem. Być może taką funkcją dysponuje sterownik Twojego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.