Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cisnienie w naczyniu przeponowym


Gregxxx

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Panowie, 

Od początków mojej zamkniętej instalacji z kotłem na pallet pojawią się problem z ciśnieniem w układzie.

Przy chłodnym kotle cisnienie leci do 0 jak się rozpali i rozgrzeje cisnienie w okolicach 1 bara, jak nie mam dobrze rozgrzanego kotla to nawet grzejnikow nie mogę odpowietrzyć bo nic nie leci ;D

Moj "fachowiec" wymienia tylko naczynia przeponowe, bez sprawdzania cisnienia... wyjął naczynie z pudełka, wymienił i uciekl. Szczerze mówiąc mam już dosyć tego gościa dlatego proszę Was o pomoc.

Mam w układzie około 40m podlogowki, drabinkę łazienkowa i grzejnik plytowy 40x60, a na poddaszu 4 grzejniki plytowe 90x60, 2x 60x60, 40x60.

Grzejniki na poddaszu na wysokości około 3m od posadzki na dole i 2m wyżej od naczynia.

Podlogowke mam w pexie 16, wyjścia z rozdzielaczy do grzejnikow 20, do rozdzielaczy pex 26

Czy może mi ktoś podpowiedzieć jakie cisnienie powinienem mieć w naczyniu ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.50d72ea83a176db50bfdd1de915b7af4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecane jest min. 1 bar więc na naczyniu daj 1bar a na instalacji 1,3 bar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kwestia wielkości/pojemności naczynia, bo nic o tym nie napisałeś i ile litrów wody jest w instalacji mniej więcej. W poście #4 jest poprawnie. W naczyniu ma być mniejsze ciśnienie wstępne niż w instalacji, żeby naczynie zawsze częściowo było wypełnione wodą, gdy woda jest zimna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie 18l, nie mam pojęcia ile tej wody może być z instalacji. W moim przypadku problem będzie raczej w nastawie bo naczynie niedawno wymienione i identyczna sytuacja, chyba że będzie zbyt małe. Pozatym ustawione cisnienie miałem na manometrach na około 0,9 a nowe naczynie ma 1.5bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest źle. Fabrycznie, chyba wszystkie naczynia do CO mają wstępne ciśnienie 1,5 bara, które należy skorygować. W naczyniu możesz dać 0,9 bara a w instalacji daj 1,2. Ma działać. Wiadomo, ciśnienie trochę wzrośnie w instalacji podczas grzania, ale nie powinno dużo. Ciśnienie wstępne w naczyniu należy korygować poza instalacją. 

W instalacji masz bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie pytaj o takie rzeczy, bo chętnych na flaszkę zgłosi się więcej niż oczekiwałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gregxxx napisał:

Ok, Panowie ile tych flaszek mam szykować bo chyba jest sukces ?

Otwórz i sam się napij za nasze zdrowie. 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam podobny problem gdy piec jest nagrzany do okolicy 72 stopni manometr pokazuje 1,5 bar gdy się rozpala jest 58 stopni to manometr wskazuje prawie zero jaka może być przyczyna? Naczynie podpięty pod powrót. Wielkość 36l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób to samo co było napisane na początku wątku, sprawdz ciśnienie wstępne i wielkość naczynia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się ten sam problem. Ciśnienie wstępne było 1,5bar. Zmniejszyłam na 1 bar i jest wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy na kolejną ofiarę złego ciśnienia wstępnego. Pewnie w drugim przypadku też robił instalację hydraulik z zawodu... 👎 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.