Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć, 

czy takie podłączenie 2 rozdzielaczy będzie właściwie działać? Czy lepiej zastosować trójnik i puścić osobno.

Oba rozdzielacze będą zasilały parter domu, ogrzewanie PC.

 

 

Rozdz.jpeg

Opublikowano

Witam , czy dasz trójnik czy tak zrobisz to będzie bardzo podobnie , tak jest oczywiście schludniej i jeśli wielkość przyłącza jest odpowiednio dobrana do tych wszystkich pętli to jest Ok, ale  jeśli nie  to na pewno lepszym rozwiązaniem będzie poprowadzenie dwóch par przyłączy, które będą zasilane z kotłowni . Pozdrawiam Tomek B

Opublikowano (edytowane)

Dla 17 obwodów nie zależnie czy będzie na nich wisieć 50 czy 100m PP32 na pewno nie da rady!

Może warto zrobić projekt, tym bardziej że to pod PC a te błędy mogą być kosztowne lub bardzo chłodne.

Polecam się w zakresie projektu, doboru rur, pętli i innych elementów. 

Jak chcesz pisz na priv.

Edytowane przez sambor
Opublikowano

@samborJak najbardziej się zgadza i nawet nie ma dyskusji że , najlepiej zrobić wyliczenia , oraz projekt,  podejrzewam też, że obwody na pewno będą dłuższe niż 50m i najlepiej zasilić to dwoma parami przyłączy,  ....ale jednak będę się upierał , że przy przepływie około 1,5l/m na obwód i przy tak małym oporze (50m/b rury ) to zasilanie 32 dało by radę.  ;) 😉 

Opublikowano
15 godzin temu, tomekb napisał:

Jeśli np. będzie 17 obwodów po 50 m/b . to 32PP wystarczy , ale jeśli będzie po np. 100m to będzie mało .

No to jeszcze inaczej Rozpatrzmy dwa przypadki:1)10petli w tym 9 po 50mb i jedna pętla 90mb Razem 540mb rury2)10petli po 70mb Razem 700mb rury Pytanie w którym przypadku będą większe opory?

Opublikowano

Woda płynie tam ,gdzie ma łatwiej i jeśli w pierwszym przypadku jest mniej rury to ten opór będzie mniejszy, ale jeśli  jednak będzie potrzeba zrównoważyć te obwody tak, aby przez ten odcinek 90m popłynęło tyle samo litrów co w innych 50m odcinkach, to trzeba będzie zrobić ,,opór za pomocą np. rotametrów " i  prawdopodobnie wtedy opór na równych pętlach 70m będzie mniejszy w stosunku do pierwszego przypadku . Wracając jeszcze do tematu ważne jest też to, jaki jest długi odcinek od kotła ,bufora, ( sprzęgła ) do tych rozdzielaczy.  

Opublikowano
1 minutę temu, chef85 napisał:

Od PC do rozdzielaczy jest niecałe 2m. 

Zgłoś się do kolegi @sambor policzy Ci to wszystko i będziesz zadowolony ,przede wszystkim będziesz pewien, że masz dobrze zrobione. 

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Witam.  

Mam podobną sytuację kocioł stałopalny.

Mianowicie domek dwu piętrowy z mieszanym układem podłoga grzejnik, w kotłowni umieszczony rozdzielacz 8 sekcji podłogówki a na górze nad kotłownią 4 sekcje podłogówki wszystkie rozdzielacze są wyposażone w rotametry. Posiadam grupę pompowa z firmy emmeti scalar która docelowo ma być wpięta do dolnego rozdzielacza 8 sekcji. Więc moje pytanie brzmi czy jest możliwość aby przedłużyć rozdzielacz  rurami na górne piętro i podpiąć się w rozdzielacz 4 sekcyjny aby nie generować dodatkowych kosztów zakupu kolejnej grupy. Dodam że odległość między rozdzielaczami wynosi zaledwie około 2,2 m. Ma to szansę poprawnie działać???

Edytowane przez Smoku
Opublikowano

Zarówno dla pierwszej jak dla drugiej sytuacji opory przepływu liczymy dla JEDNEJ najdłuższej pętli. Prawo Pascala załatwia resztę. Oporów nie sumujemy, przepływy zaś tak.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.