Skocz do zawartości

Podłączenie 2 rozdzielaczy do CO

chef85
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , czy dasz trójnik czy tak zrobisz to będzie bardzo podobnie , tak jest oczywiście schludniej i jeśli wielkość przyłącza jest odpowiednio dobrana do tych wszystkich pętli to jest Ok, ale  jeśli nie  to na pewno lepszym rozwiązaniem będzie poprowadzenie dwóch par przyłączy, które będą zasilane z kotłowni . Pozdrawiam Tomek B

Odnośnik do odpowiedzi

Dla 17 obwodów nie zależnie czy będzie na nich wisieć 50 czy 100m PP32 na pewno nie da rady!

Może warto zrobić projekt, tym bardziej że to pod PC a te błędy mogą być kosztowne lub bardzo chłodne.

Polecam się w zakresie projektu, doboru rur, pętli i innych elementów. 

Jak chcesz pisz na priv.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do odpowiedzi

@samborJak najbardziej się zgadza i nawet nie ma dyskusji że , najlepiej zrobić wyliczenia , oraz projekt,  podejrzewam też, że obwody na pewno będą dłuższe niż 50m i najlepiej zasilić to dwoma parami przyłączy,  ....ale jednak będę się upierał , że przy przepływie około 1,5l/m na obwód i przy tak małym oporze (50m/b rury ) to zasilanie 32 dało by radę.  ;) 😉 

Odnośnik do odpowiedzi

15 godzin temu, tomekb napisał:

Jeśli np. będzie 17 obwodów po 50 m/b . to 32PP wystarczy , ale jeśli będzie po np. 100m to będzie mało .

No to jeszcze inaczej Rozpatrzmy dwa przypadki:1)10petli w tym 9 po 50mb i jedna pętla 90mb Razem 540mb rury2)10petli po 70mb Razem 700mb rury Pytanie w którym przypadku będą większe opory?

Odnośnik do odpowiedzi

Woda płynie tam ,gdzie ma łatwiej i jeśli w pierwszym przypadku jest mniej rury to ten opór będzie mniejszy, ale jeśli  jednak będzie potrzeba zrównoważyć te obwody tak, aby przez ten odcinek 90m popłynęło tyle samo litrów co w innych 50m odcinkach, to trzeba będzie zrobić ,,opór za pomocą np. rotametrów " i  prawdopodobnie wtedy opór na równych pętlach 70m będzie mniejszy w stosunku do pierwszego przypadku . Wracając jeszcze do tematu ważne jest też to, jaki jest długi odcinek od kotła ,bufora, ( sprzęgła ) do tych rozdzielaczy.  

Odnośnik do odpowiedzi

1 minutę temu, chef85 napisał:

Od PC do rozdzielaczy jest niecałe 2m. 

Zgłoś się do kolegi @sambor policzy Ci to wszystko i będziesz zadowolony ,przede wszystkim będziesz pewien, że masz dobrze zrobione. 

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

• Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Podobna zawartość

• Przez Woitek0000
      Witam mam problem zamontowałem rozdzielacz 2 funkcyjny 3grzejniki +3podł. I podłogówka nie chodzi!!
      Rozmontowałem to zamieniłem rotametry ns zasilanie na dole -coś tam niby grzeje  18stopni na cały dzień grzania
      Pomocy!!!!jak to mądrze uruchomić!!??

• Przez Mirekkss
      Witam. Czy taka instalacja ma prawo działać dobrze z kotłem na pellet? Głównie chodzi mi o ochronę powrotu czy tu będzie wszystko działać? Czy lepiej zainwestować w sprzęgło? W takim układzie to pompa przewałowa powinna pracować cały czas? Proszę o opinie.
    • Przez Bart3kc
      Witam na wstępie chciałbym przeprosić jeśli pomyliłem grupę forum. Otóż mój problem polega na tym ze chciałbym uposażyc moja instalacje o różne siłowniki termostaty i co tam jeszcze możliwe, aby ogrzewanie w moim domu było oszczędne i unormowane do moich potrzeb. Mój dom jest wyposażony w piec gazowy viesman vitodens050. Piec zasila ogrzewanie podłogowe które jest na ok 70m mam namyśli 2 łazienki + salon kuchnia korytarz ale do tego w 3 pokojach mam po jednym grzejniku jak również po jednej drabince w każdej z łazienek. Poniżej dodaje zdjęcia jak aktualnie wyglada cała instalacja. Moje pytanie brzmi co powinienem do niej dokupić tj. Które siłowniki podłogówki wybrac NC czy NO? Jakie najlepiej termostaty do grzejników i jaka listwę która to wszystko obsłuży. Czy jest możliwość podłączenia do tego wszystkiego pompy obiegowej żeby załączala się kiedy jest taka potrzeba a nie żeby chodziła cały czas? I czy jest sens uposazac ten piec w pogodowke bo mam taki kabel wystający ze ściany ale w jednej hurtowni powoedzieli mi ze ten piec nie obsługuje pogodowki? Również chciałbym moc chociaż uruchamiać piec z poziomu aplikacji ponieważ często wyjeżdżam dodatkowa opcja było by sterowanie temperatura jednak to już nie jest dla mnie jakieś „must have”. Jeżeli chodzi o obsługę z aplikacji fajnie by było jak by było wsparcie pod supla ponieważ ta aplikacja już steruje roletami. Proszę o odpowiedzi za wszelkie błędy w pisowni przepraszam. Pozdrawiam

• Przez pawelam
      Witam,
      zamierzam wykonać instalację o obiegu zamkniętym zasialną z instniejącego kotła przez wymiennik. Planuję użyć PEX z rozdzielaczami. Mam jednak dylemat co do prowadzenia rurek.
      Praktycznie jedyną opcją jest wykonanie takiego łuku rurami zasilającymi. Ale mam wątpliwości z racji że wielokrotnie słyszałem żeby zakładać odpowietrzniki w najwyższych punktach, a wolałbym tego nie robić i zachować ciągłość rury.
      W załączniku jest rysunek przedstawiający przybliżone wysokości i wzajemne rozłożenie rur. Proszę o opinie i komentarze.(Osprzęt typu pompy i zawory pominąłem na tym etapie)

• Przez Jockey
      Szanowni Koledzy,

W związku z tym, że w jednej części domu planuję w tym roku wymianę podłóg, zrodziła się nieśmiała myśl, a może by tak założyć podłogówkę i cieszyć się ciepłą podłogą?
      Generalnie nie narzekam na ogrzewanie, ale gdyby podłoga była ciepła w tych miejscach, gdzie się najczęściej przebywa, to z pewnością komfort termiczny dla nóg byłby lepszy. Chodzi o kuchnię, pokój i 2 korytarze, czyli centrum chałupy, łącznie ok. 34 m2.
      Przyznam, że nie uśmiecha mi się kucie, zrywanie posadzek i totalny bajzer w głównej części domu.
      Taka robota związana z zerwaniem istniejącej posadzki, ułożeniem podłogówki, zalaniem nowych wylewek i czasem ich schnięcia, aby położyć nowe podłogi, po prostu rozciągnie się w czasie i zdezorganizuje funkcjonowanie domu na dłuższy okres...  ;)
      Dlatego też, biorę pod uwagę bruzdowanie posadzek pod rury podłogówki. Byłoby o wiele szybciej i mniej roboty.
      Niestety, nigdy u nikogo znajomego, nie spotkałem się do tej pory z takim rozwiązaniem położenia podłogówki.
      Nie wiem, czy to zda egzamin i czy będzie dobrze funkcjonować. Zwyczajnie, czy gra warta świeczki....?

Dom dwudziestoletni 140m2. Stare posadzki równe, grubości 6 cm, pod spodem styropian 5 cm a pod nim, podkładowa wylewka.
      Dotychczasowe ogrzewanie - kocioł 12kW na eko groszek, instalacja miedziana zamknięta, zawór 3D termostatyczny 55 stopni na powrocie, grzejniki 13 szt. panelowe, CWU 120l.
      Nadal byłoby to ogrzewanie podstawowe, a podłogówkę traktuję jako miły dodatek.
      Chciałbym to zrobić dokładając rozdzielacz na 4 obwody z pompą i zaworem 3D (20-43), na każdy obwód przypadłoby po ok. 8 - 9 m2 podłogi. Zasilanie podłogi ok. 25 stopni.
      Na schemacie dołożyłem rozdzielacz do istniejącej instalacji. Czy to dobre rozwiązanie?

Rozdzielacz coś w ten deseń

Proszę Was o poradę i Wasze opinie w ww. temacie, tzn. czy w ogóle warto się pchać w to bruzdowanie pod podłogówkę?
      Jakiej głębokości musiałyby być te rowki, w jakich odstępach i jaki rodzaj rur musiałby zostać użyty w tym przypadku?
      Rury miałyby być osadzone na klej (jaki?), czy też spoczywać sobie luźno w bruzdach pod podłogą?
      W jednym korytarzu będzie terakota, a reszta to panele podłogowe.
      Wcześniej myślałem też o elektrycznych matach grzewczych pod panele, w tych miejscach, gdzie się najczęściej przesiaduje, ale też brakuje mi rozeznania z tym zastosowaniem.
      Macie w tym temacie jakieś doświadczenia?

• Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.