Skocz do zawartości
IGNOROWANY

prośba o pomoc w doborze pieca, nowy dom okolo 150m2


shapeshifter7

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Witam wszystkich.

Jestem zupełnie zielony w temacie, a równocześnie muszę wybrać piec pelletowy do nowobudowanego domu , którego

zapotrzebowanie cieplne to 6.4kw według kalkulatora na stronie ciepłowłaściwe

https://cieplo.app/wynik/jurg

Dom nowobudowany o powierzchni ok 150m2 , bryła prosta ,dach dwuspadowy,jednostanowiskowy garaż w bryle.Ocieplenie to podlofga 15cm styropianu , ściany 20cm ,sufit 30 cm pur. Poddasze nieużytkowe (wiązary).

Jaki piec polecacie, zarówno pod kątem bezaawaryjnej eksploatacji? Oczywiście również istotny, ale nie najważniejszy jest jego koszt zakupu.

Dodam, że od dłuższego czasu przeszukuję imternet i mam kilka wstępnych typów. Mimo to pytanie czy 10kw bedzie dobrym wyborem?

No i jaki konkretny model według Was jest wart polecenia?

pozdrawiam wszystkich

 

Wysłane z mojego M2007J17G przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 kW w najzimniejszy dzień zimy, przy -22...

Jako użytkownik palnika na pelet od grudnia 2016 na Twoim miejscu nie szedlbym w pelet. A jeśli pelet, to tylko z buforem "szytym na miarę". Wtedy kocioł dostawiasz jaki tylko chcesz, oby tylko sterownik ten bufor obsłużył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bufor do kotła pelletowego naszych krajowych kotłów to mus. Niestety podraża to koszt wykonania kotłowni. Ale to zapewnia powiedzmy względny spokój. Alternatywą będzie tu kocioł włoski. Gdzie modulacja to tryb pracy kotła z prawdziwego zdążenia. A co za tum idzie ekonomika. Podobnie dobrym wyborem będzie duński kocioł Rtb. Jeżeli koszty nie grają szczególnej roli to windhager. To przepaść w kwestii obsługi, działania i ekonomicznego spalania do wszystkiego innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Pierwsze na co zwróciłem uwagę u kolegi, to potrzebna przeciętna moc grzewcza 3 kW. Trudno znaleźć kocioł gazowy, który od takiej mocy startuje, a co dopiero peletowy. Chyba na tym trzeba by się skupić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie patrząc na galopujące ceny nośników to kwestia podstawową jest dostęp do rury gazowej. Bez niej tylko pellet albo PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że trudno znaleźć urządzenie, które ma minimalną moc minimalną Z tego, co czytałem na forach to i pompiarze mają problem z taktowaniem.
Ciekawa alternatywą jest też bufor ciepła grzanym prądem w taniej taryfie. O wiele tańszy od innych rozwiązań, w zasadzie wieczny i bezobsługowy. Ale tu znowu pytanie o ceny prądu... Ech...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuć okiem na moje przygody z peletem:
https://obrotowy.blogspot.com/2020/11/histereza-kota-termostat-pokojowy.html
Tu jest trochę wykresów.
Obawiam się, że przy pelecie kocioł będzie Ci mocno taktował, czyli bardzo często się rozpalał i wygaszal. Jeżeli ma to mieć sens, to potrzebujesz bufora. Wtedy zamiast powiedzmy 20 odpaleń na dobę, będziesz miał ich kilka (w zależności od pojemności itd).
Ja go nie mam i żałuję. Ale właśnie kilka dni temu podłączyli mi rurę z gazem, więc też poszukuję dobrego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, papen76 napisał:

Dokładnie. Pierwsze na co zwróciłem uwagę u kolegi, to potrzebna przeciętna moc grzewcza 3 kW. Trudno znaleźć kocioł gazowy, który od takiej mocy startuje, a co dopiero peletowy. Chyba na tym trzeba by się skupić...

Właśnie. Pelleciak, który dobrze moduluje da sobie z tym radę bez problemu. Nie będzie w nim czarno ani nie będzie problemów z uzyskiwaniem temperatur. A to są skutki braku prawidłowej modulacji. Wydając kilka złotych więcej na kocioł, wydatek zwróci się po max dwóch sezonach. Kupując kocioł naszego producenta, które w mojej ocenie sterowania mają przedpotopowe trzeba dostawić bufor. I koszty są już podobne. Kocioł działa tylko na mocy max i brak dobrej modulacji mocy nie jest już tak uciążliwy. Chociaż optymalnie i tak nie będzie. 
Mam to w kotłowni to wiem o czym piszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowaliscie mnie do nowego wpisu na bloga Postaram się zrobić porównanie kotłów pod względem mocy minimalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bufor do kotła pelletowego naszych krajowych kotłów to mus. Niestety podraża to koszt wykonania kotłowni. Ale to zapewnia powiedzmy względny spokój. Alternatywą będzie tu kocioł włoski. Gdzie modulacja to tryb pracy kotła z prawdziwego zdążenia. A co za tum idzie ekonomika. Podobnie dobrym wyborem będzie duński kocioł Rtb. Jeżeli koszty nie grają szczególnej roli to windhager. To przepaść w kwestii obsługi, działania i ekonomicznego spalania do wszystkiego innego.
czyli jakie kotły poza wspomnianym rtb mógłbym brać pod uwagę ?

Wysłane z mojego M2007J17G przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym się mocno zastanowił nad takim rozwiązaniem:


Mówi, że kosztowało go wszystko ok. 8 tys. I jest bezobsługowe i w zasadzie bezawaryjne. Niepotrzebny komin. 100% efektywności. Tylko niepewność co do ceny prądu...

Jaką planujesz instalację CO? Sama podłogowka czy podłogowka + kaloryfery?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pod takie rozwiązanie idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podam Ci mój przykład. Dom poniemiecki, z 1942. Podłogowka na niecałym parterze plus kaloryfery W ubiegłym sezonie palnik chodził przez 4,5 doby non stop przy -10 do -17. Pracował z mocą pomiędzy 6 a 8 kW. W domu zadana +22.

W pozostałym czasie sezonu, od października do maja odpalał się cyklicznie kilka do 12-14 razy na dobę. Zapotrzebowanie na ciepło było zbyt małe, żeby mój kocioł dał radę sensownie modulować. Palnik działa z mocą 3kW, ale nie byłem z tego zadowolony w moich warunkach.

Przy twoim zapotrzebowaniu wydaje mi się, że będzie to wyglądało tak, że będziesz miał bardzo dużo rozpaleń i wygaszen w ciągu doby albo... Albo produkcję kreozotu w kotle.
Przy tak małym zapotrzebowaniu na moc, ja FAN i kilkuletni użytkownik peletu będę Cię do niego zniechęcał.
Natomiast jeżeli założysz bufor ciepła, wtedy każdy kocioł na pelet będzie dobry. Każdy, który ten bufor obsłuży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że dobieracie kociołek na 150m2. Ja obecnie jestem na etapie wymiany kotła węglowego z podajnikiem 19kW na kocioł pelletowy. 7,3 kW niezbędna moc grzewcza 1400 kWh rocznie na ogrzewanie. Maksymalna moc grzewcza 6,6 kW, przeciętna moc 3,4 kW, 44W/m2 . 93kWh/m2 wskaźnik zapotrzebowania na energię. Dom po całości podłogówka.

Zakładać kocioł pelletowy? 

https://cieplo.app/wynik/k9qb 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.