Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szczelina w kielichu paleniska - czy potrzebny wianek ?


TomekGZ
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez YaroXylen,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

Jako nowy użytkownik forum opowiem sytuację od początku.

Kupiłem dom z rynku wtórnego, gdzie ogrzewanie jest na ekogroszek - piec firmy Galmet o mocy 17 KW . Pierwsza zima przed nami, więc rozpaliłem jakieś dwa tygodnie temu i zauważyłem, że nie pali się w ogóle pól paleniska. Masa węgla szła nie tknięta do popielnika i do kosza. Rozebraliśmy palenisko, wyjęliśmy deflektor, by łatwiej wyjąć kielich paleniska - okazało się, że zatkane są otwory powietrza - klasyka. Do tego po odkręceniu dolnej rewizji wysypało się wiaderko syfu. Wentylator także odkręcany, wyczyszczony dolot powietrza. Wszystko po czyszczone, ogień się teraz pięknie pali, równomiernie rozżarzony  , natomiast przy składaniu zauważyliśmy taką kwestie - między kielichem a otworem gdzie wychodzi groszek (chyba kolano) została szczelina około 1 cm. Za cholerę nie szło już głębiej wbić kielicha, bo kołnierz oparł się o obudowę paleniska. Czy to oznacza, że brakuje jakiegoś elementu? W częściach na stronie Galmetu znalazłem wianek paleniska - który tak jakby pasował w to miejsce, ale nie wiem.. Martwię się, że przez tą szczelinę będzie się przedostawał podawany groszek co poskutkuje zasypaniem kanałów powietrznych bez węgiel. Czy dobrze myślę?

Wcześniej, przez 5 lat, paliłem też Galmetem na ekogroszek mocy 12 kw, ale ten egzemplarz był nowy, poza czyszczeniem rewizji od dołu nie wyciągałem kielicha.

Poproszę o wskazówki. Spróbuję zadzwonić później na infolinię Galmetu, może coś podpowiedzą. Sądzę, że od Was dowiem się wiele ważnych kwestii.

Pewnie mnie zjecie za to pytanie, ale muszę  - po czym stwierdzić, czy ja w tym piecu mam retortę stałą czy obrotową ? Czym to się różni?

Wianek paleniska 16÷17 kW - retorta obrotowaWianek paleniska 16÷30 kW - stała retorta

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Lewy wianek z fotki jest do palnika z wieńcem obrotowym (przyp.PANCERPOL), natomiast z prawej ze stałą koroną. To są dwa różne palniki. Oprócz opisów może lepiej zamieścić fotki tego co masz i zdjęcia problemów. Czasem tak jest że 1 fotka zastąpi kilka stron pisania.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, właśnie złożyliśmy i rozpaliliśmy bez robienia zdjęć 😞

Czyli te palenisko się jeszcze obraca? Nie widziałem dotąd takich. Wydaje mi się, że u mnie się nie obraca, lecz kielich po wyjęciu wyglądał tak jak ten na zdjęciu. Wiem, że poprawnie to spisać model i sprawdzić wg specyfikacji co się ma. Zrobię to popołudniu.

Ciepłe dni mają być, więc wygaszę piec, wybiorę popiół i węgiel z paleniska i wrzucę fotki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, okazało się, że mój piec ma retortę obrotową, która się nie obraca..

Stąd YaroXylen miałeś rację. Dziś wygasiłem rano piec, popołudniu, jak wrócę z pracy, rozbiorę to wszystko, zrobię zdjęcia.

Pytanie moje tylko jest takie - czy między kolanem a wiankiem z retortą obrotową jest jeszcze jakiś element? Z instrukcji wynika, że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki zabierak jest na końcu ślimaka i to on napędza koronę palnika.image.png.52770368a877c004234a38c7a310bda9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie
1 godzinę temu, TomekGZ napisał:

Witam, okazało się, że mój piec ma retortę obrotową, która się nie obraca..

Witam kolegę.

W palniku jest taki "motylek" i jest zabezpieczony śrubą która pełni rolę zawleczki, kolega wyżej Tobie pokazał.

A Ty masz ode mnie instrukcję ze zdjęciami do palników Pancerpol. Miłej lektury.

Pozdrawiam YARO

instrukcja_pancerpol_PL_MIAL_ver-2018-01_Kolory_4-1__1-1.pdf

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

w środę rozebrałem palenisko, im dalej to rozbierałem, tym bardziej otwierała się puszka Pandory. Po 3 dniach od rozpalenia w dolocie powietrza nasypało już mnóstwo zmielonego węgla. Wentylator dzwonił jak stary telefon jak wróciłem we wtorek z pracy.

Okazało się, że kolano ma dziurę wielkości monety 20 gr tuż przy mocowaniu, co zobaczyliśmy dopiero po wykręceniu, w dodatku przy wyjściu na palenisko także było uszkodzone - pęknięcie, dziura i deformacja okręgu - stąd nie kręcił się wianek i była szczelina. W dodatku ślimak w połowie skorodowany. Obdzwoniłem Toruń w celu doszukania się części - brak, na dostawę z Galmetu muszę czekać 3 tygodnie. Po spawaliśmy na razie co się dało, ślimak w całości ma już żmijkę, w kolanie także udało się zalepić dziury i przywrócić kształty. Wianek siedzi na swoim miejscu. Na te 3 tygodnie mam nadzieję, że wystarczy - musi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Części trzeba było zamówić bezpośrednio w Pancerpolu.

Ja miałem po 3 dniach od złożenia zamówienia, co prawda było to przed pandemia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam piec firmy Galmet - do nich dzwoniłem.

Z Pancerpol-u będzie pasować ? Widzę, że części są tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest Galmeta ale palnik jest pewnie Pancerpola. Zadzwoń do Pancerpola i się upewnij.

 

Edytowane przez czeslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Temat można uznać za zamknięty. Przyczyny i uszkodzenia znalezione, wymienione. Piec teraz pali prawidłowo.

Dziękuję wszystkim wypowiadających się w moim temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zablokował(a) i odblokował(a) ten temat

Ostatni wpis 3 tyg póżniej, czyli części szły z Galmetu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.