Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja pod kocioł pelletowy


Mirekkss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy taka instalacja ma prawo działać dobrze z kotłem na pellet? Głównie chodzi mi o ochronę powrotu czy tu będzie wszystko działać? Czy lepiej zainwestować w sprzęgło? W takim układzie to pompa przewałowa powinna pracować cały czas?20210920_165240.thumb.jpg.9ef34df579bb78e67e282a6249f0d90b.jpg Proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie - zawór 4d odzieli obieg kotłowy od CO a zarazem obniży temp na instalację. Sąsiad ma w ten sam sposób zrobioną instalację (jak w schemacie) z kotłem na pellet i jest ok

 

20 godzin temu, Mirekkss napisał:

Czy lepiej zainwestować w sprzęgło?

Nie nazwałbym tego inwestycją. Z zaworem 4d wcale to nie jest tańsza opcja - jeśli nie potrzeba obniżenia temp na grzejniki(termostaty) to w cenie zaworu 4d masz sprzęgło. Jeżeli na grzejniki dasz zawór 3d to dołożysz 200-300 zł - czy to dużo patrząc przez pryzmat kosztu kotłowni na pellet? Chyba nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogę zostawić tak jak jest i powinno działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 może tak być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2021 o 13:09, hajtaler428 napisał:

Niekoniecznie - zawór 4d odzieli obieg kotłowy od CO a zarazem obniży temp na instalację. Sąsiad ma w ten sam sposób zrobioną instalację (jak w schemacie) z kotłem na pellet i jest ok

 

 

Czy ten zawor 4-drozny ma byc z silownikiem? i jeszcze chce zapytac bo zamierzam zrobic takie samo rozwiazanie w kotlowni tylko bez podlogowki czy przy zastosowaniu zaworu 4-drogowego juz nie trzeba montowac zaw. termostatycznych na grzejnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być siłownika i nie musi być termostatów na grzejnikach. Ale...

- osobiście nie wyobrażam sobie nie mieć termostatów na grzejnikach (masz niezależną regulację temperatury w każdym pomieszczeniu). W opcji z termostatami nie musi być siłownika na zaworze 

- jeśli opcja bez termostatów to wtedy siłownik zalecany i sterowanie pogodowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o mnie to ja mam termostaty na grzejnikach. 4d jest bez siłownika narazie ustawiony w połowie, 3d na podłogówce z siłownikiem i pogodówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nasz same grzejniki to wystarczy zawór ATV i jedna pompa. Tylko wtedy termostaty obowiązkowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia gdzie pompa.

Za to naczynie przy pompie na powrocie CO musi być odpowiednio wysoko (teoretycznie 0,7x wysokość podnoszenia pompy powyżej najwyższego grzejnika). Możesz też zawór 3d z pompą przenieść na zasilanie i naczynie wystarczy wtedy 30cm ponad najwyższy grzejnik 

Żadna z rur zabezpieczających (wzbiorcza, bezpieczeństwa, przelewowa, odpowietrzająca) nie mogą być wyprowadzone na zewnątrz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, hajtaler428 napisał:

Bez znaczenia gdzie pompa.

Za to naczynie przy pompie na powrocie CO musi być odpowiednio wysoko (teoretycznie 0,7x wysokość podnoszenia pompy powyżej najwyższego grzejnika). Możesz też zawór 3d z pompą przenieść na zasilanie i naczynie wystarczy wtedy 30cm ponad najwyższy grzejnik 

 

 

 

Ja mam naczynie 1.5m wyzej od najwyzej usytulowanego grzejnika. A moglbys wkleic schemat jak by to wygladalo pompa+ ATV na zasilaniu, chcialbym Cie jeszcze zapytatac czy ten zawor redukcyjny lub dlawiacy(grzybkowy) musi byc na krotkim obiegu oraz czy przy grzaniu wody w bojlerze  w okresie letnim musi byc zastosowany zawor odcinajacy od instalacji C.O.131923158_bandicam2021-09-0111-04-31-534.jpg.23ff1fa20e7bb1fc634dfadcd418b989.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, ACHA napisał:

jak by to wygladalo pompa+ ATV na zasilaniu

Screenshot_20211003_221410_pl.allegro.thumb.jpg.d032844da88c9ca6a9863e5e9332ef0d.jpg

Zawór regulacyjny niepotrzebny,podobnie jak odcięcie CO do grzania CWU 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram sie zrobic instalacje z hydraulikiem ktory mi robil stara dobre pare lat temu w wariancie jaki mi proponujesz, tylko nie do konca jestem pewien czy ten wariant z pompa na zasilaniu+ taki uklad zaworu ATV zapewni poprawna ochrone powrotu, jeszcze sprobuje umiescic naczynie wyzej zeby zostac z pompa od C.O. na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spełnia taka samą funkcję w obydwu wariantach montażu

Woda krąży w obiegu kocioł-bajpas-kocioł dopóki zawór nie osiągnie temperatury otwarcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hajtaler428  Chcialem jeszcze zapytac bo krotki obieg zamierzam wykonac na rurach 1-calowych i czy pompe kotlowa(ktora by zarazem spelniala role pompy C.O.) zamontowac o wysokosci podnoszenia 6m czy moze 40 by wystarczyla ,dodam ze posiadam 11-grzejnikow i na starym piecu byl obieg grawitacyjny(rury szly od pieca szersze i sie na instalacji zwezaly) a w instalacji jest duza pojemnosc wodna . Bojler mam 100 i tez pytanie czy na C.W.U. wystarczy 40 czy moze jakas slabsza pompa o mniejszej wysokosci podnoszenia. Z gory dziekuje za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie pompy 40 wystarczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2021 o 21:42, hajtaler428 napisał:

 

Za to naczynie przy pompie na powrocie CO musi być odpowiednio wysoko (teoretycznie 0,7x wysokość podnoszenia pompy powyżej najwyższego grzejnika). Możesz też zawór 3d z pompą przenieść na zasilanie i naczynie wystarczy wtedy 30cm ponad najwyższy grzejnik 

 

 

 

A czy nie odwrotnie. na jednym z filmow na YOU TUBE dotycz. ochrony powrotu z wykorz. zaworu 3-d termostatycznego w komentarzach pod filmem znalazlem taka wypowiedz:613826314_bandicam2021-10-1220-57-36-661.jpg.d6e559a84d0f051a2b76a08ab65b0e09.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedzy radzę szukać w bibliotece a nie w śmietniku

 

 

 

 

Screenshot_20211012_221234.jpg

Screenshot_20211012_221210.jpg

Screenshot_20211012_221153.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.