Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator pokojowy do Termet EcoCondens Silver


Pielęgniarz

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 20.09.2021 o 20:08, Pielęgniarz napisał(a):

Z tego co się dowiedziałem, to regulacja temperatury wody dostępna jest tylko z czujnikiem zewnętrznym (pogodowym). 

Opcje techniczne jakie są to:

1. Wybrać stosunkowo rozbudowany regulator pokojowy np. Salus SQ610, który ma modulację pracy kotła oraz algorytmy pracy, np. ITLC. Koszt około 350zł.

2. Wybrać czeski sterownik PT52 na kablu, do tego zewnętrzny czujnik temperatury zamontowany na północnej ścianie. PT52 posiada modulację, a algorytmy to chyba tylko on/off. Trzeba by jednak odpowiednio i dokładnie ustawić krzywą co nie jest takie proste. Koszt około 350zł. 

3. Wybrać coś znaaacznie droższego również z czujnikiem pogodowym. Takie rozwiązanie pewnie ma lepsze algorytmy dla czujnika temperatury wewnętrznej, a do tego samo by dostosowało krzywą - chociaż... Jakie to by było urządzenie? Bajerami są kolorowy dotykowy ekran, Wi-Fi i tak dalej. Np. ST-2801, ale jaka tu jest praktyczna przewaga nad PT-52?

Nie wiem co automatycznie by dobrało krzywe. I czy jest to warte dopłacenia dwu, a nawet trzykrotnie? 

Które rozwiązanie byście wybrali? 

Czy Cr11011 reguluje temperaturę wody tylko z czujnikiem zewnętrznym?. W instrukcji nic takiego nie ma. Właśnie nad nim się zastanawiam, a ponieważ mam tylko grzejniki to nie chcę pogodówki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 9.12.2021 o 19:12, Lolekx86 napisał(a):

Dobra Panowie, przetestowane dwa kolejne sterowniki z Opentherm i kotłem Termet silver, produkcja koniec 2016. Dodatkowo garść informacji w kwestii komfortu dla tych u których kotły z racji powierzchni /izolacji pracują cyklicznie. sterowniki porówne do dwustanowego tech 292 z nastawiona histerezą 0.2C który miałem wcześniej.


Google Nest 3 

opentherm działa, kocioł gada z regulatorem i koryguje temperaturę wody. Poza tym regulator nawet fajny ma sporo bajerów pod kątem oszczędzania kiedy cię nie ma w domu, ale widać że to zaprojektowane bardziej pod klimy i amerykańskie "dmuchane" ogrzewanie . W moim przypadku natychmiastowa dyskwalifikacja i zwrot za prace na histerezie +- 0,5 stopnia czego nie da się zmienić.

Honywell t6

Opentherm również działa. Regulatory honeywella najnowszej generacji nie pracują na żadnej histerezie tylko starają się utrzymywać temperaturę "w punkt " algorytmem adaptive fuzzy logic czyli taki trochę lepszy, bardziej elastyczny  PID. Podobnie jak nest jest też aplikacja , geofencing , sterowanie asystentem google . Do wyboru praca w trybach

-proporcjonalno czasowym TPI kompatybilna z każdym kotłem. Jeżeli temperatura zadana jest osiągnięta to kocioł dzieli godzine na dziesięciominutowe odcinki i liczy czy oraz ile minut w danym przedziale ma działać palnik żeby zachować temperaturę. Prawie nie czuć wahań temperatury, Komfort zdecydowanie lepszy niż w On/off z niską histerezą 0.2.


- tryb Opentherm + algorytm low load control. No tutaj to już rewelacja w porównaniu do On/off z histerezą 0.2.  Tryb ten jest bardziej dynamicznym rozwinięciem Proporcjonalno czasowego.
Kiedy zapotrzebowanie spadnie poniżej mocy minimalnej oprócz aspektu czasowego bez przerwy liczy też  temperature powrotu jak bardzo spadła i czy warto uruchamiać palnik. Efekt jest taki że grzejniki są nieustannie ciepłe mimo że palnik działa  w moim przypadku może 1/3 czasu. Kiedy wyczuje jak zachowuje się instalacja to wyłącza nawet pompę kotła aby nie marnować prądu. Algorytm ma tyle informacji że dzięki takiemu sprzężeniu zwrotnemu dostosuje się do każdych warunków zmian zapotrzebowania nie wiedząc nic o wielkości instalacji. Czujnik samego sterownika jest bardzo czuły[NTC100k zamiast typowego 10K] i zauważyłem ze po wejściu trzech osób z kubkami do pokoju gdzie się znajduje, skrócił o 30s czas odpalenia palnika XD. 


Wnioski 

Opentherm działa, można śmiało próbować różnych sterowników z różnymi kotłami i jest spora szansa że wszystko będzie ok. Podstawa komunikacji zawsze działa ale mogą pojawić się pewne niekompatybilności. Protokół ma kilkadziesiąt opcjonalnych flag i mogą zdarzyć się niespodzianki jeśli pewne rzeczy sobie inaczej rozwiązali, Np kiedy ustawiłem na sterowniku "grzej ciepła wodę w nocy" to na moim kotle działającym przepływowo bez zasobnika włączył się tryb antyzamarzaniowy/czuwania. Dlatego warto czytać detale instrukcji i  kupować z możliwością zwrotu gdyby coś. 

Nie kupujcie sterowników opartych na histerezie, są dziś sprytniejsze rzeczy, niech będzie to przynajmniej TPI. Nawet niska i wydawać by się mogło pomijalna histereza  np 0.2C jest znacznie mniej komfortowa. Wadą jest większa ilość startów kotła. Spalanie z tego co zauważyłem  w trybie TPI lub Opentherm jest o kilka procent mniejsze. Samouczące się sterowniki warto też testować w sezonie, w okresach przejściowych gubią się i minie sporo czasu zanim dostosują się do instalacji. Przykładowo t6   nie ma ograniczenia maksymalnej temperatury więc po pierwszym podłączeniu wziął sobie z max z kotła 55 stopni w październiku że aż zdębiałem, teraz jednak dostosował się idealnie.

W przypadku kotla pracującego cyklicznie z powodu niskiego zapotrzebowania oba tryby sprawdziły się lepiej niż pogodówka plus sterownik on/off [ jeśli ktoś chętny rozwinę]

Odkopie troche Temat.
@Lolekx86 Czy Termostat Honeywell T6 dalej w użytku (Po opentherm, czy TPI?) czy jednak podłączony inny?
Kupiłem okazyjnie Honeywell T6R i będę go chciał podłączyć pod Opentherm, a jeżeli nie będzie kompatybilny z kotlem to na samym TPI.
Na Opentherm + low load działa na zasadzie TPI + modulacja mocą (temp. zasilania), aby wykorzystywać najniższa dostępna moc minimalna kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.