Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zimna woda z cwu


Avuler

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z instalacją co/cwu.

Jak napalę w piecu 65-85° zależy, to grzejniki są gorące, zasilanie na bojler i powrót również, ale w chwili, w której włączę grzałkę elektryczną na bojler to pokazuje mi 22-25° po 1,5h palenia w piecu. Wydaje mi się, że po 1,5h palenia do tych 70-75° to tam woda powinna mieć minimum z 50 jak nie więcej. Dodatkowo rura od wyrównawczego (który znajduje się na pierwszym piętrze) tylko jakiś metr od pieca jest gorąca, a już dalej jest zimna i nie wiem czy tak ma być czy nie, gdyż jestem zielony w tym temacie. Tak samo, jeżeli puszczę gorącą z kranu na cały gwizdek to leci zimna nawet jakbym czekał z 10 minut, z kolei jak puszczę powoli i z rur zleci ta zimna to tak za 5 minut mam ciepłą wodę (nie mylić z gorącą).

Czy instalacja jest zapowietrzona ? Wynajmuję dom i nikt tu nie palił od 1,5 miesiąca, tak samo jak i instalacja nie była robiona przeze mnie.

Zrobiłem amatorski schemat tej instalacji i na pewno nie wszystko tam umieściłem, ale postarałem się uwzględnić to co według mnie istotne.

Proszę o pomoc, bo brak ciepłej wody z kranu dobija. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam1255888799_instalacjac.o.thumb.png.6c1db5aba4a7d85e6c59f306139f7beb.png

Edytowane przez Ryszard
Poprawiono tytuł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest Temp rury z ciepłą woda na wyjściu z boilera?
Woda z kotła na wyjściu z boilera także jest taka gorąco czy znacznie chłodniejsza?

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi określić jaka jest na wyjściu z bojlera. Jak dobrze rozumiem to chodzi Ci o wyjście na krany, to podczas odkręcenia kurka "na full" rurka jest zimna, jeżeli powoli jest odkręcony kurek to po paru minutach rurka robi się gorąca.

Z kolei jeżeli mowa o wyjściu z bojlera jako wężownicy, to temperatura rury jest porównywalna do tej na zasilaniu.

Dla przykładu, praktycznie cały dzień dziś palę w piecu utrzymując ok. 70°C, a po uruchomieniu grzałki elektrycznej sterownik wskazuje 29,5°. Woda po tym całym dniu leci bardzo ciepła bo gorącą czy niemalże wrzątkiem to bym tego nie nazwał.

Tylko zgodnie z załączonym schematem bojler jak i kaloryfery są zasilane jednocześnie z tego samego obiegu. Czy nie lepiej byłoby gdyby kaloryfery były zasilane nie bezpośrednio z kotła razem z bojlerem, tylko po powrocie z wężownicy?

W innym domu miałem taką instalację: woda z kotła na bojler i powrotem z wężownicy zasilane kaloryfery. Dzięki temu woda była niemalże wrzątkiem cały dzień.

Edit: zmierzyłem termometrem gorącą wodę w szklance (tą z bojlera) i wskazało 43° +/- jakieś 2° wahania ze względu na tani termometr. Jakim więc cudem grzałka pokazuje 30 jak woda leci 43. Sterownik leży? Czy może sama góra bojlera ma taką temperaturę a spód 30? Tak czy inaczej jak na cały dzień palenia w piecu to ten bojler jak dla mnie powinien mieć z 60 stopni minimum.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najcieplejsza woda będzie zawsze w górnych partiach zbiornika.
Ja bym obstawiał bardzo zakamienioną wężownica. W efekcie ciepło z niej nie jest oddawane do wody z taką wydajnością jak powinno być. Ale żeby to ocenić trzeba spuścić wodę bieżąco z boilera, wykręcić grzalke i zajrzeć do środka.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Wolałbym tego nie sprawdzać bo jak zobaczyłem jak jest podłączony PEX na wyjściu z bojlera na krany to szkoda słów. Nie jestem hydraulikiem, ale sam bym to zrobił z 10x lepiej. W związku z tym jak to odkręce to by pewnie byłyby problemy z ponownym podłączeniem, a to się wiąże z inwestycją w śrubunki, rury itd.

Jeszcze co do rury od wyrównawczego. Zgodnie z tym co pisałem na początku rura z metr od pieca jest ciepła a dalej zimna, a przecież ciepło wędruje do góry więc cała rurka w pionie powinna być gorąca, a jest zimna. Zapowietrzone? Czy o co chodzi. Może tu też leży jakiś problem?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz odkręcać żadnych rur. Zakręcasz wodę na boiler. Odkręcasz ciepłą wodę w kranie znajdującym się najwyżej i gdzieś na zasilaniu boilera (w wode miejska) powinien być zawór spustowy. Chyba że ta instalacje tworzy rzeźnik to nie będzie.
Jak spuścisz wodę odkręcasz grzałkę.
Jak nie czujesz się na siłach wezwij hydraulika.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli zbiornik przeponowy? Jeśli tak to go nie ruszasz. Zaopatrz się tylko w sznurek teflonowy w celu uszczelnienia gwintu przed ponowną instalacją grzałki.
Odpowiedni klucz by ruszyć grzałkę jest bardziej niż wskazany.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodziło mi o zbiornik przeponowy. To rura, która do niego z pieca odchodzi ma być ciepła tylko metr, a reszta w pionie zimna ? Za pierwszym razem jak było palone w piecu to ta rura do tego zbiornika była cała w pionie gorąca i woda wtedy też w kranach była gorąca. A teraz tylko metr ciepła i dalej od razu zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy że woda nie płynie jak trzeba. Spróbuj przykręcić grzejniki i daj znać co będzie się działo z wodą w boilerze. Możliwe że pompa ma łatwiej ganiac przez grzejniki niż przez boiler.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura do naczynia nie powinna być gorąca (powyżej pewnego poziomu). Tak jak u ciebie jest dobrze, w naczyniu nie ma obiegu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko chodziło i nagle przestało ? Może najzwyczajniej w świecie trzeba dopuść wody do instalacji aż się przeleje z wyrównawczego ? Ja od tego bym zaczął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Trener40 napisał:

Zrób jakieś fotki zasilania tego zasobnika. Jak jest jakiś śrubunek na zasilaniu wężownicy, to go poluzuj. Może jest zapowietrzona. 

Myślę, że nie jest skoro powrót z wężownicy niemalże dorównuje temperaturą zasilaniu. Chociaż nigdy niewiadomo, więc i tak to postaram się sprawdzić.

Co do dopuszczania wody - robiłem już to ze 4x i była to pierwsza rzecz jaką sprawdziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zostaje tylko pompa. A szczególnie jej stan i wydajność. Sprawdził bym też zawór różnicowy. Innych opcji raczej nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Ryszard zmienił(a) tytuł na Zimna woda z cwu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.