Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nagar w kolanie retorty.


mariusz1415

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mój kocioł to tekla draco D25KW.

Mam problem z ciągle powracającym nagarem w kolanie retorty po przeciwnej stronie zbiornika, szukałem na forum i jedynie pisze żeby oczyścić ten nagar ale dlaczego powstaje to ciężko cokolwiek znaleźć.

Wyczyściłem nagar 21 dni temu i dziś sprawdziłem i znów było jakieś 1cm może trochę więcej.

Co może być powodem tego że nagar powstaje tak szybko?

Ustawienia mam takie:

5s podawanie , 21s przerwa , 130 nadmuch w skali do 250 , podtrzymanie 25min.

Proszę o pomoc pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja minimum co 2 lata robię inspekcję kotła (ostatnio raczej co rok). Parę godzin roboty, a mam dużą pewność że kocioł na zimę dobrze przygotowany. Demontuję zasobnik, wyjmuję ślimak i wyciągam z kotła cały mechanizm podający wraz z retortą. Na dwór i spokojnie te spieki skuwam i czyszczę retortę wiertarką ze szczotką drucianą. Próbowałem różnych rzeczy wielokrotnie, a i tak spieki się robią. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię taki serwis 2 razy do roku , 3tygodnie temu wyczyściłem nagar ok 1cm i teraz znowu był więc raczej coś jest nie tak ,że w 3 tyg powstał nagar. Przed wymianą ślimaka taki nagar był po roku palenia, kocioł u mnie pracuje cały rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to temat węgla. Na Wesołej i Chwałowicach retorta była u mnie zarośnięta po 1t węgla, a na Jowiszu czy innych ruskach typ 31 nie ma nagaru po roku wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy paliło się swego czasu w kopciuchu i użyło się pogrzebacza to palił się jak pochodnia. Był obklejony jakby smołą. Niestety dzisiaj miesza się każde G i potem takie efekty. U mnie na retorcie nagar Był po miesiącu palenia tylko na c.w.u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś obserwowałem kocioł cały dzień ,na ustawieniach 5s podania ,18s przerwy ,nadmuch 135 , podtrzymanie 40min. W ustawieniach serwisowych użytkownika jest do ustawienia korekta podtrzymania i jest tam ustawione 0, wyprzedzenie wentylatora podtrzymanie 5 ,opóźnienie wentylatora podtrzymanie 5, temp. kotła ustawiona na 65⁰C potem przechodzi w podtrzymanie i przy temp. 62⁰C znów przechodzi w prace. Kopczyk podczas palenia ma ok 3cm ,żar wygląda jakby się topił, piec przechodzi w podtrzymanie i przed kolejnym cyklem pracy kopczyk jest płaski równo z talerzem palnika. Temperatura kotła po przejściu w podtrzymanie podbija jeszcze do nawet 69⁰C. Temperatura spalin max 90⁰C. Nie wiem co mam robić to drugi sezon z tym kotłem i mam go serdecznie dosyć ,po jednym sezonie ślimak do wymiany.

 

Edytowane przez mariusz1415
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwałowice to węgiel typu 32.1. Da się tym palić na retorcie, ale raczej zimą. Jak napisał @HarryH kup sobie na lato i okres przejściowy "lżejszy" węgiel typu 31. Są one przeważnie sygnowane jako 24MJ/kg. Ja używam zwykłego Ognia z Sibugola, brat Mocnego z mocnegoopału (niech nie zmyli cię nazwa). Teraz jest jeszcze dobry okres na sprawdzenie czy zmiana węgla pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2021 o 21:29, mariusz1415 napisał:

Co może być powodem tego że nagar powstaje tak szybko?

Duża zawartość smoły w węglu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Defro Sigma E 16kW, palę 4 sezon Pieklorzem z Chwałowic.

Czyszczę cały kocioł raz w roku po sezonie. Nagar w najgrubszym miejscu mam 3mm, przeważnie 1mm. Schodzi fajnie przy pomocy płaskiego śrubokręta. Jeżeli po miesiącu masz duży nagar to może być wina zbyt dużej temperatury w tym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są właśnie Chwałowice - raz trafisz coś jako takiego, a raz albo ujmiesz powietrza i masz samą sadzę, albo dodasz i masz zawalony cały kocioł popiołem posklejanym w płatki kukurydziane. Chyba musisz przetrwać do zimy, ochłodzi się, to jakoś tam ten węgiel pójdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 8.09.2021 o 16:32, HarryH napisał:

Moim zdaniem to temat węgla. Na Wesołej i Chwałowicach retorta była u mnie zarośnięta po 1t węgla, a na Jowiszu czy innych ruskach typ 31 nie ma nagaru po roku wcale.

Dwa sezony na Chwałowicach jechałem i nagaru nie było z tego , winowajcę bym szukał raczej w zapadającym kopczyku i za dużym wietrze .

w pierwszym roku po kupnie pieca paliłem ekogroszkiem zrobionym z węgla silnie koksującego typ 34 o mocy 31 mj i też nie było żadnych spieków na rurze .

Edytowane przez berthold61
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A grzałeś tym latem wodę? Taki węgiel ci się na retorcie ukisi a  nie będzie palił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pale całe lato na wodę. Zmieniłem ustawienia i teraz mam 5s podawania , 48s przerwy i nadmuch 105 w skali do 250, rozgrzewa się trochę dłużej ,nie dymi może temp w palenisku będzie mniejsza i nie będzie tyle nagaru. Temp spalin na czopuchu 65⁰C a na wylocie z komina 38⁰C.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę, wrzućcie zdjęcia waszych kotłów tzn. palników w podtrzymaniu i przed samym rozpoczęciem cyklu palenia to sobie porównam.

Bardzo dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie wiem jak go po ustawiać, są tam jakieś nastawy fabryczne ale PID w instrukcji nie jest nawet opisany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PID mam takie ustawienia które można zmieniać , nie wiem czy takie powinny być ale takie są fabryczne:

Moc max podajnik czas 21s

Moc max podajnik prz. 60s

Moc max wentylator obr 87

Moc min podajnik czas 6s

Moc min podajnik prz. 120s

Moc min wentylator obr 20

Podajnik podtrzym. 40min

W parametrach kotła jest jeszcze do ustawienia:

Podtrzymanie korekta 0s

PID histereza 15

Wyprzedzenie wen. podtrzymanie 5s

Opóźnienie wen. podtrzymanie 5s

Dynamika kotła PID 7

Edytowane przez mariusz1415
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę pomóżcie mi ustawić pid w tym moim kotle ,może kocioł lepiej by pracował i nie miał bym z nim tyle problemów i może niższa była by temperatura podajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Orientuje się ktoś jak montuje się czujnik z kotła w zasobniku cwu firmy Galmet neptun kombi?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.