Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nagar w kolanie retorty.


mariusz1415

Rekomendowane odpowiedzi

Tak ten ,a można ją odciąć bo bałem się wiertać wiertłem i odciąłem końcówkę nożem do tapet , chyba nic się nie stanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20211003_205500.thumb.jpg.cd41aaeba2a3832a445e098b6d1ff544.jpg

Mam taki manometr przed zaworem schładzającym i czasem pokazuje mi ciśnienie ponad 6 bar czyli za skale ,dlaczego tak się dzieje? Ma on pokazywać ciśnienie ustawione czy ciśnienie wody?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie piszecie.... Potrzebuje pomocy, bo w piecu nadal powietrze jest czyli to nie była wina zbiornika cwu, ale i tak potrzebowaliśmy większy zasobnik więc został wymieniony. Pompa zasilająca zasobnik jest wyżej jak króćce podłączeniowe w zasobniku i nie wiem czy jest tak dobrze , czy lepiej kolanko ze śrubunkiem za pompą odwrócić w dół i podłączyć to jak jest na zdj zaznaczone czerwonymi liniami.

IMG_20211007_122650.thumb.jpg.2db6a65fd1201b3d3683453056e56288.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę do PIDa. Sama jego zasada działania polega na tym, że się go nie ustawia jeżeli nie ma takiej potrzeby. On sam sobie dobiera nastawy. Natomiast te, które można edytować, to tak jakby korekcje do PIDa. Przywróć nastawy fabryczne, puść kocioł w PID i obserwuj czy działa dobrze. Jeśli tak, to niczego nie musisz zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik ma być w najwyższym miejscu, a nie na obniżeniu.

Grzanie podajnika.

Całkiem możliwe, że masz dziurę w kolanie retorty. Można to sprawdzić otwierając wyczystkę mieszacza powietrza. Jeżeli tam jest drobny węgiel, to jest dziura. Na kolanie oryginalnym są nacięcia. Pełnią rolę otworów przeciwdymnych. Nie należy ich zaślepiać. Zaślepianie grozi dymieniem z zasobnika. Takie kolano jak poniżej z otworami w miejsce nacięć z doświadczenia jest mniej problematyczne. Proponuję wymianę:

foto.php?id=66549&w=400&h=400

Nagar.

Masz za dużą moc. Kocioł się odstawia. Kopiec zapada. Poz tym, że żar schodzi nisko powoduje to niecałkowite spalanie i zabrudzenie wymiennika. Masz PID, więc ustaw kocioł do pracy ciągłej w taki sposób, aby się raczej nie wyłączał, a uzupełniał straty. Ustawia się kilka poziomów mocy palnika dla przykładu 5/45 -> 5/35 -> 5/25 lub np. 5/60 ->5/50->5/40 pod warunkiem, że 5/40 uzupełnia straty w mrozy bez spadków na kotle. Tak jest prowadzony proces spalania np. w sterowniku SKZP. Nie znam budynku. Nie znam przełożenia motoreduktora, nie wiem jaka jest dawka, więc nie doradzę konkretnych ustawień. Moc generowana [w kW] z konkretnego ustawienia mocy palnika [np. 5/18] jest w instrukcjach obsługi Klimosza np od dawna.

Tekla robiła dla Klimosza części pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

digi dzięki za odpowiedz, bo tu w moim temacie zbytnio nikt nie chce pomóc bo chyba na tekli za dużo osób nie ma rozeznania.

W kolanie retorty nie ma dziury sprawdzałem to. Otwory przeciwdymne w kolanie retorty dawno zaślepiłem i właśnie pojawiło się dymienie z zasobnika, i wtedy od razu   jedną dziurę udrożniłem bo do tych kolejnych nie miałem dojścia bez wyciągania kolana,ale wystarczyła ta jedna i już nie dymiło , pewnie już miał z groszku podczas przepychania wypchał ten silikon wysokotemperaturowy z tych dwuch kolejnych dziurek.

Jest tam pid ale to nie taki pid jak właśnie w SKZP, teraz mam ustawienia podanie 5s, przerwa 30s , dmuchawa 120 w zakresie do 250 , podtrzymanie 30min(korekta podtrzymania +5s), potencjał podajnika to 15,6kg/h. Kocioł 25KW ,tylko grzejniki ,dom nie ocieplony ,w połowie podpiwniczony bez ogrzewania. Stare grube rury ,grzejniki nowe.

Serwisant na początku ustawił parametry podania 5s,przerwa 18s i mówił że raczej z przerwą dojdę do 21s ,nadmuch 130 w skali do 250 ,podtrzymanie 35min(korekta podtrzymania 0) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy budowany ten dom? Z czego? Ile metrów.

Ten sterownik?

https://www.okto24.pl/ogrzewanie-sklep/wp-content/uploads/2017/12/instrukcja_tekla_select_wersja_1_00.pdf

Daj instrukcję w formie elektronicznej do tego sterownika, jeżeli się różnią. Nie będę tracił czasu na czytanie tego jeżeli masz coś innego. Ustawienia serwisanta są prawdopodobnie jego szacunkiem pod moc potrzebną w najwyższe mrozy. Na każdym innym etapie sezonu oznaczają odstawianie. Kolano, które masz wyżej jest mniej problematyczne, nie ma nacięć, jest nawiercone w dwóch rzędach.

Nie znam selekta, tak czy siak pid oznacza kilka poziomów mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom około 45 może nawet 50lat, około 170metrów , otynkowany z zewnątrz ,cegła i mnóstwo ław żużlowych . Tak to dokładnie ten sterownik co ja posiadam tzn. instrukcja ta sama ale na moim sterowniku pisze select rs. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PID histereza

PID histereza. Określa o ile musi wzrosnąć temperatura kotła powyżej nastawionej żeby regulator przeszedł w tryb PODTRZYMANIE. Regulator PID automatycznie zmniejsza moc kiedy temperatura kotła przekracza nastawioną, dlatego zalecamy ustawiać nie mniej niż 5°C.[0..40°C]

Pytanie jest o ile zmniejsza i gdzie to ustawić. Z instrukcji bez sterownika przed oczami nie da się nic wywnioskować. Nie wiem gdzie dopasować pracę PID w tym typie sterowania. Recalart przełączał pomiędzy trzema biegami tzn. trzema mocami palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

digi 

W PID mam takie ustawienia które można zmieniać ,  takie są fabryczne:

Moc max podajnik czas 21s

Moc max podajnik prz. 60s

Moc max wentylator obr 87

Moc min podajnik czas 6s

Moc min podajnik prz. 120s

Moc min wentylator obr 20

Podajnik podtrzym. 40min

W parametrach kotła jest jeszcze do ustawienia:

Podtrzymanie korekta 0s

PID histereza 15

Wyprzedzenie wen. podtrzymanie 5s

Opóźnienie wen. podtrzymanie 5s

Dynamika kotła PID 7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc max podajnik ?prz.? 60s

Nie wiem co to jest szczerze powiem. Jeżeli prz oznacza przerwa, to podałem ustawienia niżej. Zmiana potencjału podajnika(mocy palnika) w starym typie sterowania, to była regulacja przerwy przy stałym czasie podawania czyli 5s stałe podawanie i przerwa np. 40s 35s 60. Algorytm to zmieniał.

Tutaj wygląda jakby producent sterownika chciał aby regulować wszystko czasem pracy podajnika i przerwy łącznie. Co jest pomiędzy MAX i MIN wie chyba tylko programista. Jeżeli dobrze myślę, to przekładając wszystko na nowy sterownik będzie.

Moc max podajnik czas 5s

Moc min podajnik czas 5s

Moc max podajnik prz. 21s ( 21s Według instalatora. Według mnie może być nawet 25s dla tego budynku na tyle na ile znam Teklę i nic się nie zmieniło)

Moc min podajnik prz. 45s.

Obroty wentylatora musisz znaleźć pod węgiel w trybie bez PID. Nie pomogę. Bardzo prymitywne sterowanie w stosunku do timel moim zdaniem.

Poziom mocyPID(TEST)

Wymuszony poziom mocy kotła. Dotyczy pracy z PID. Umożliwia wymuszenie pracy na wybranym poziomie mocy w celu przetestowania nastaw.Regulator przechodzi do pracy automatycznej jeżeli temperatura kotła wzrośnie do poziomu przejścia w podtrzymanie.0 – oznacza pracę automatyczną1...4 – oznacza pracę na wybranym poziomie mocy.

Nie wiem czy mam przez to rozumieć, że jest cztery poziomy mocy m do wyboru? m1=1 m2=2 m3=3 m4=4 Bardzo trudno nie znając sterowania cokolwiek doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do serwisu tekli w sprawie tych ustawień pid i odpisał mi takie coś ,wrzucę zdjęcie na czerwono po zmianie przez serwis

IMG_20211011_124657.thumb.jpg.38b8f35fb738f6ae9b812453aa65b7d3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwis podał konkretne moce 7/20 jako MAX i 7/80 jako MIN. Podawanie 7s było dla pelletu jako proponowane ustawienie w starych instrukcjach Klimosz w tym typie palnika. Wszystko zależy od tego jaką dawkę podaje podajnik w czasie. Ja ci zaproponowałem odpowiednio 5/25 i 5/45 lub możesz spróbować nawet 5/60. Im dłuższa przerwa przy tym samy poziomie czasu pracy tym niższa moc palnika. Dobranie obrotów wentylatora do konkretnej mocy, to już kwestia w ogóle bez znajomości węgla i obserwacji palnika nie do załatwienia przez internet.

Podtrzymanie korekta to będzie ustawienie umożliwiające start palnika po okresie podtrzymania w stanie nawęglonym. Tak mi się wydaje. Reszta ustawień to są pytania do COMPIT z Częstochowy.

 

Jak wejdziesz w Poziom mocyPID(TEST) to co możesz ustawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przełączeniu zmienia się poziom mocy ale ustawienia się nie zmieniają są tylko takie jak się wprowadzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.