Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus Logamax Plus - jaka krzywa grzewcza?


pudz1988

Rekomendowane odpowiedzi

Już Ci wcześniej o tym pisałem. Jest ciepło, nie ma odbioru ciepła. Powrót prawie że w temperaturze zasilania więc kocioł co by nie robił, nie jest już w stanie obniżyć swej mocy i się wyłącza. Minimalna moc powiedzmy ok 3 kW a dom potrzebuje powiedzmy 1 kW. To się musi skończyć taktowaniem. To tak jakbyś rozbijał schabowego prasą o minimalnym nacisku 2t. Jakbyś delikatnie tego nie robił, z kotleta nic nie będzie. Ja po prostu wyłączam kocioł i włączam dwa razy na dobę. Przynajmniej nie taktuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Buderus Logamax Plus - jaka krzywa grzewcza?
W dniu 3.10.2021 o 18:33, pudz1988 napisał:

Rozumiem to co pisałeś wcześniej ale nie rozumie tego że piec nie zejdzie z 17% na 14%.wtedy mógłby taktować jeszcze zadziej, tak?czy dalej czegoś nie rozumiem. Daje sobie spokój z ustawieniami pieca do temp bliższych 0*wtedy bedzie większe pole do popisu 

Mam podobne problemy i próbuję ratować się ustawieniami Int.czasu (blok.cyklu) i Int.temp. (blok.cyklu).

Dodatkowo zmniejszyłem próg trybu letniego do 12 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększyłem czas do 30 ale nie wiem czy ruszać różnice temp zadanej i rzeczywistej. Nie wiem jak to wpytwa na żywotność podzespołów. Rozmawiałem z serwisantem i niby piec schodzi w moim przypadku nawet do 11 % ale pokazuje 17. Coś nie chce mi się wierzyć. Po prostu mamy za duże piece i musimy z tym rzyć i czekać na przymrozki. 

Jak zwiększę temp bloku cyklu to nie będzie tak że będą duże skoki temp w pomieszczeniu..? Jak to wygląda u ciebie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O żywotność bym się tu nie obawiał - o ile tylko skutkiem będzie redukcja taktowania, to kotłowi może to tylko służyć. Jeżeli chodzi o skoki temp., to jedyną opcją jest ustawić i sprawdzić w praktyce.

W tym miejscu polecam zakładkę Diagnoza - i porównanie wartości zadanych z rzeczywistymi i jak się to przekłada na pracę kotła - można zorientować się jak działają algorytmy sterowania. Jedna uwaga - wartości zadane nie zmieniają się od razu po ich modyfikacji w zakładce obiegu grzewczego!!! Także niestety nie można zmienić nastaw i od razu zaobserwować efekt, trzeba chwilę poczekać - nie mierzyłem jak długo, myślę, że poniżej 3 minut.

 

Osobiście po przemyśleniu sprawy odpuściłem jednak modyfikację int.temp. Zmodyfikowałem za to punkt początkowy krzywej - miałem ustawiony przez instalatora na 35 stopni (końcowy 50 - mam mocno przewymiarowane grzejniki) - zmieniłem na 24 stopnie i jest już dużo lepiej.

Wieczorem poeksperymentuję jeszcze i spróbuję podnieść wpływ temp. pomieszczenia na 4 lub 5K, ew. ustawię jeszcze korektę temp - sterownik w przedpokoju, temp. niższe o 1-2 stopnie niż w pokojach.

Jeżeli wszystko zawiedzie to rozważam sterowanie po temp. pomieszczenia, za to z ręcznie ograniczoną temperaturą zasilania np. do 40 stopni.

 

Spójrz w dokumentację twojego kotła - maksymalna redukcja mocy jest możliwa z reguły tylko przy temperaturze zasilania/powrotu 80/60 stopni. Im niższa temp. powrotu, tym mniejsza możliwość ograniczenia mocy.

 

Daj znać jak wygląda twoja krzywa (punkt początkowy/końcowy), jak masz ustawiony wpływ pomieszczenia i co ogrzewasz (dom, mieszkanie, powierzchnia, docieplenie). 30KW to już całkiem sporo. Właśnie dlatego u siebie zdecydowałem się na kocioł 1f+zasobnik, a i tak jak widać nie jest idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamiętam to krzywa jest od 31/56 na piecu mam ustawione 56.mam domek poniemiecki. Ocieplenie ścian 10cm, a teraz kończę ocieplać strych 25cm wełny. Powierzchnia 135m2 plus strych ok20m2.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka


Wpływ pomieszczenia 4/5 nie jestem pewny.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka







Co do mocy pieca znalazłem takie info


0a0120fee010367931831a1826796af3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz dwa razy mocniejszy kocioł od mojego, ale i ogrzewasz podobnie większą kubaturę. W praktyce zapewne zapotrzebowanie na moc grzewczą masz wyższe - mnie "grzeją" sąsiedzi po bokach i z parteru.

 

Spróbuj obniżyć punkt początkowy. Ekspert ze mnie żaden, ale widzę to tak, że przy sterowaniu za pomocą krzywej kocioł dąży do utrzymania zadanej temperatury wody w obiegu grzewczym, a temperaturę pomieszczenia wykorzystuje tylko do korygowania krzywej.

Przy grzejnikach wartość korekty obliczana jest w następujący sposób: delta T (wewn.) x 3 x wpływ pomieszczenia (domyślnie 3K).

Czyli na moim przykładzie - punkt początkowy krzywej (przy T zew. 20*C) 24*C punkt końcowy (przy T zew. -20*C) 50 stopni. Przy 5*C na dworze daje to temperaturę zasilania ok 30*C.

 

Przy przekroczeniu temp. wew. o 1 stopień, krzywa jest korygowana w dół o 9 stopni, czyli na jakieś 21*C.

  1. Grzejniki wkrótce przestaną odbierać ciepło.
  2. Wzrośnie temp. powrotu i kocioł się wyłączy.
  3. Im bliższa temp. zasilania do temp. powietrza tym wolniej stygnie woda w obiegu, więc zanim kocioł wychłodzi się o 6 stopni (standardowy interwał temperatury) minie trochę czasu.


Przy wyższym punkcie początkowym krzywej, w zależności od ustawienia termostatów na grzejnikach, albo przegrzeje mieszkanie, albo termostaty zdławią obieg wody wzrośnie temp. powrotu kocioł szybko się wyłączy. A ponieważ delta pomiędzy wodą w układzie a temp. powietrza będzie większa, to kocioł dość szybko ponownie się załączy.

 

Obniżenie początku krzywej nie rozwiązuje  oczywiście wszystkich problemów, ale ogranicza taktowanie do minimum. Oczywiście wiele zależy od typu grzejników, ustawień termostatów i/lub kryzowania itd. itp.

 

Jeżeli gdzieś w moim "wywodzie" czają się błędy to daj(cie) znać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki typ budynku ustawić?
I w Int.temp.(bkok cyklu) ma być liczba na - bo teraz się patrzę i jest - 6


Obniżyłem krzywa i nie jest za ciekawie.
Temp zadana była 33 w 15min piec nagrzał o 6*C i się wyłączył. Ciągle pracował na 17%.pompa kotła pracowała na 49%
Powrót 31


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalne obciążenie cieplne dla twojego kotła to 5,1 kW,  czyli dokładnie 17% mocy maksymalnej. Niżej nie zejdziesz. U mnie jest min. 2,1kW na 15kW znamionowego, czyli jakieś 14%, ale i to tylko przy wyższych temperaturach zasilania/powrotu.

Int.temp.(blok cyklu) nie modyfikowałem, więc nie mam tu doświadczenia - 6 to wartość domyślna.

Typ budynku ma wpływ tylko na tłumienie temp. zew. Możesz ustawić średni.

 

Coś wysoka ta temp zadana. Na pewno sterownik zdążył zaktualizować krzywą przed testami? Jakie konkretnie masz teraz nastawy krzywej? Jaką masz temp. zadaną na sterowniku, a do ilu dogrzewa?

Jeżeli pomieszczenia nie chcą się dogrzać - jak najbardziej odkręć głowice! Na początek o oczko, ew. sprawdź jakim temperaturom odpowiadają kolejne cyfry - powinno by w necie jeżeli znasz model głowicy.

 

Jeżeli chodzi o kryzowanie to niestety nie mam tu doświadczenia.

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 21.5*C zwiększyłem na 22 zaraz po tym jak zmniejszałem krzywa. Sterownik w sypialni. Grzejnik bez głowicy.nie wiem czy problem nie tkwi w grzejnikach bo dziwi mnie to że piec sie wyłącza przed nagrzaniem pomieszczenia.

Teraz piec wystartował
Z temp zad. 35
A rzeczywista była już 34
Powrot 28
dd0a92dfd1c63384cee4451d7e2e3d69.jpg

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedyny (otwarty) grzejnik? Może jest za mały i nie daje rady odebrać ciepła. Termometr kontaktowy (pirometr nie da rady) na zasilaniu i powrocie prawdę ci powie.

Spróbuj otworzyć pozostałe. Jeżeli i one nie mają głowic termost. to dzieje się coś dziwnego.

Kwestię samego układu (pętlicowy vs rozdzielaczowy), średnic przewodów i oporów na nich itd. itp. pomijam.

Sprawdź ew. filtr siatkowy (o ile masz zamontowany) czy nie jest przytkany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w sypialni nie mam głowicy. Grzejnik jest otwarty na max.reszta grzejników ma głowice termostatyczne. Filtr jest nowy byl wymieniane razem z piecem
Temp się zgadza z tym co piec pokazuje. Dziwne że piec startuje z tak wysokiej temp
Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z pobieżnych obserwacji wynika, że pompa chodzi podczas taktowania - tzn. kiedy idzie sygnał grzania, ale kocioł czeka aż upłynie zadany interwał czasu lub temperatury. W momencie gdy zadana temperatura jest niższa od aktualnej - czyli po dogrzaniu pompa się u mnie wyłącza. Tak przynajmniej to wygląda po krótkotrwałej obserwacji.

 

Zrób jeszcze jeden test i podaj temperatury w momencie wyłączenia kotła :

  1. Ustawioną na sterowniku
  2. Aktualną w pomieszczeniu
  3. Zadaną w obiegu
  4. Aktualna w obiegu

Do tego jeszcze wpływ pomieszczenia, parametry krzywej (jeżeli zmieniałeś) i można zastanawiać się o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie dodaj też temperaturę zadaną, aktualną i tłumioną zewnętrzną.

Edytowane przez KFF
poprawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadana w pomieszczeniu 21.5 rzeczywista 21.6
Na dworze 5.5 tłumiona 8
Ale dziwne jest to że nie czuje temp na grzejnikach ale może być to przez niska temp zadana na zasilaniu

Wróciłem do krzywej grzewczej z wczorajszego dnia bo dom zaczął się wychladza
Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka







144427306fef9a5826da37087fe40bce.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostałe grzejniki odkręcone? Wygląda na to, że jednak osiąga zadaną temp. Szybki spadek być może wynika z małej kubatury sypialni i niewielkiej odległości sterownika od grzejnika?

U mnie (krzywa 24-50), wpływ pom. 3K, ustawiona temp 20*C, temp. tłumiona 7,2 - po załączeniu ogrzewania (o 19.30) dogrzał z 20 do 21 stopni i się wyłączył. Teraz jest 21 stopni, temp wody zadana 23, rzeczywista 23 - i jak na razie od 1.5h się nie włączył. Pompa chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sypialnia ma ponad 20m2 grzejnik jest przy oknie a sterownik po drugiej stronie. Grzejniki są ustawione na 22.5. w sypialni głowica ściągnięta. Widzisz u ciebie jak nagrzeje to się wył na 1.5h a u mnie grzeje 15min i się wył odczeka max 30min i znowu się załącza
I dziwne ze przy temp tłumionej 7.2 temp zadana jest 43

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoka temp. zadana to pewnie kwestia wpływu pomieszczenia ustawionego na 5K. Zgodnie ze wzorem na każdy stopień różnicy zmienia podbija temp zasilania o 15 stopni - np. kiedy musi dogrzać np. z 20,5 do 21,5.


Szczerze mówiąc ja nie mam żadnego grzejnika - poza łazienkowymi i w kuchni (tam są wyciągi rekuperacji, czyli nie tracę tej energii) - rozkręconego na full, a sterownik tak daleko od grzejników jak tylko się da, bo w przedpokoju.

 

Hmmm, przy takich odległościach i tak dużym pomieszczeniu trudno mi zrozumieć ten szybki spadek o 0,3 stopnia...

Edytowane przez KFF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż mam lekko skręcone, to przy tych tej konfiguracji i temperaturach raczej są otwarte, choć być może jakiś tam opór stawiają i sumarycznie więcej płynie przez kuchnię i łazienkę.

 

Daj jutro znać czy coś się poprawiło!

 

P.S. Możesz ewentualnie pomyśleć nad założeniem głowicy w sypialni, ew. rozkręceniem pozostałych grzejników, żeby przepływy były zbliżone.

Edytowane przez KFF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.