Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jakiś czas temu obejrzałem sobie kominy na domu.

Czas swoje robi - to co pod dachem to OK, nawet tynki mimo upływu lat w dobrym stanie...

Ale ponad dachem gorzej - warunki atmosferyczne i czas zrobiły swoje. Czerwona cegła nie dała się ale zaprawa mniej odporna,

Deszcze, zmiany temperatury, wiatry zrobiły swoje.  Pora zatem na remont...

Ale jak?  Zabawa z czyszczeniem i uzupełnianiem zaprawy w fugach czy zdrowiej zwalić stare cegły, wywieźć gruz i wymurować z nowych?

Ile może taki remont kosztować jedną lub drugą metodą?   Na domu mam 4 kominy... Pójdzie około 700sztuk cegły...

Osobną sprawą jest znalezienie wykonawcy!   😞

Opublikowano

Jak cegła zdrowa to można ją ponownie wykorzystać. Komin ze zwykłej cegły możesz później obrobić blachą zamiast tynkować i w ten sposób zabezpieczyć go przed warunkami atmosferycznymi. Klinkier należy zabezpieczyć impregnatem,do murowania go stosuj zaprawę do klinkieru.
Przerabiałem to jakiś czas temu.Też chciałem brać fachowca ale w końcu sam się za to zabrałem,tym bardziej że mam prawie płaski dach. Stary komin zburzyłem do opierzenia i postawiłem nowy. Trochę zabawy z tym było,robiłem to pierwszy raz,ale zdjęcie poniżej pokazuje,że było warto. W tle widać rozsypujący się komin sąsiada.cedd944b043ec3764e84c588c4c752bb.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Ech... gdybym miał płaski dach to bym to sam zrobił ale na skośnym już nie dam rady - pesel nie ten....

Muszę komuś to zlecić i z tym jak się okazuje jest teraz problem!  Chyba efekt 500+ działa...

 

Opublikowano

Przy skośnym jest dużo gorzej,więc pozostaje szukać kogoś kto to zrobi.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Ja mam również skośny dach a do ziemi od szczytu jakieś 10-11m . Zacznij od drabiny i ze dwie liny grube , jedna do zakotwiczenia drabiny która położysz płasko na dachu przy kominie a drugą żeby sie samemu  przypiąć. Drabinę zrobiłem sam z łat dekarskich , nie musi być sztywna bo to drabina leżąca na dachu , byle by było na czym nogi oprzeć . przydaje się pas energetyka albo szelki żeby się samemu przypiąć . Miałem jeszcze szekle do liny żeby nie wiązać co chwile do pasa .

 Na dachu mam blachę więc nie było opcji wyjęcia dachówek bo tak łatwiej i wszystko robiłem od zewnątrz . Samemu raczej za ciężko , potrzebny pomocnik . cegły , zaprawa narzędzia a na początku i gróz z rozbiórki starego   komina . Wiadra liny , linki mile widziane no i na zakończenie obróbka blacharska do dachu chyba najbardziej wymagająca robota i tu nie ma fuchy bo inaczej pocieknie po kominie, trzeba mieć trochę pojęcia jak ma to wyglądać .

Z narzędzi : młotek , kielnia , wiadra do zaprawy , szlifierka kątowa z tarczą diamentową , wiertarka udarowa , nożyce do blachy,  poziomica .

Materiały to najlepiej  cegła klinkier , zaprawa do klinkieru , taśma dekarska , silikon dekarski , blacha do obróbek pod kolor połaci , wkręty dekarskie lub zwykłe dyble z kapturkiem dekarskim .

Od drugiej strony jeżeli cegły się jeszcze nie ruszają a jedynie wypłukało i wykruszyło zaprawę to fugi można poprawić a cegłę umyć i zaimpregnować . Jak jest dobra czapka z kapinosem na kominie to komin nie powinien sie rozlecieć nawet jak był murowany na glinę .

 

Opublikowano

Ech.. ja to wszystko wiem , tylko nie te lata, na skośnym dachu nie dam rady, zresztą to robota dla co najmniej dwóch ludzi...

  Interesuje mnie ile trzeba by za taką robotę zapłacić, opcje dwie:

1. Czyszczenie fug i uzupełnianie zaprawy - dużo robocizny i czasu

2. Zwalenie starej cegły i wymurowanie od nowa (650~700 cegieł) - mniej robocizny, koszt rozbiórki

Opublikowano

Może łatwiej będzie zrobić formę ze sklejki szalunkowej i zalać keramzytobetonem. Cieplejszy będzie niż z klinkieru.

Opublikowano

To chyba mija się z celem? Zostaje i tak wyburzenie ostatniego odcinka i obrobienie "wylewki".  A  zamiast wylewki i szalunku można wstawić gotowe pustaki  keramzytowe z "wkładem" i trzeba obrobić: ocieplić,otynkować/obrobić metalem.

W dniu 28.08.2021 o 08:03, Jozefg1 napisał:

Ile może taki remont kosztować jedną lub drugą metodą?   Na domu mam 4 kominy... Pójdzie około 700sztuk cegły...

Nie będzie tanio,ale to już wiesz. Jak się domyślam to komin zwykły,ceglany? Nie systemowy?

Najczęściej wykorzystuje się tzw windę/drabinę dekarską do transportowania materiału. W zależności od nachylenia dachu i wysokości może się przydać też rusztowanie,obok domu i sprytne deskowanie - jak robota większa. Piszesz,że 4 kominy,stromy dach i kilkaset cegieł, tu bez ekipy się nie obejdzie. A komin można murować z różnych materiałów. Klinkier pełny,a do tego zaprawa do klinkieru - opcja droższa. Cegła pełna licówka,albo ręcznie formowana - tu zaprawa wapienno-cementowa,mieszana na miejscu - to tańsza opcja,ale tak samo trwała. Nie trzeba tynkować,obrabiać blachą itp,a efekt wizualny lepszy. No i opcja 3 to zwykła cegła 150 pełna na zaprawie cementowo-wapiennej i obróbka blachą. Na cegłę dobra betonowa czapka (cement CEM I, piasek 0-2 ,żwir 2-8) z kapinosem. Nie piszę tego jako teoretyk,obrabiałem i budowałem różne konstrukcje z cegłą wiele lat, a na gotowym stromym dachu to nie jest bajka ;).

Wg mnie za murowanie 1 cegły to minimum 4 plny,a i to mogę się mylić w dół . Ta cena to tylko orientacyjnie,bo liczy się całość roboty.Wyburzanie osobno. To wszystko uzależnione od komplikacji roboty i użytego sprzętu. Zostaje ci tylko ekipa.

Opublikowano

A ja ostukałem moje trzy kruszące się kominy i obłożyłem styropianem 3 cm tak, by został kapinos z betonowej "czapki" na wierzchu. Otynkowane klejem mrozoodpornym na siatce i profilami w narożnikach. W tym roku malowałem sobie dach i po upływie 5 lat od tej niby prowizorki, na głównym dymowym kominie dostrzegłem dosłownie dwie rysy powierzchowne. Pomalowałem tylko wszystkie emulsją i bajka. Postoi kolejne 5 lat albo i dłużej. Wiem, niby nie można i miała to być prowizoryczna naprawa. Prowizorka na rok czy dwa,a okazała się trwała i estetyczna. W kolorze białym...fajnie kontrastuje ze świeżo pomalowanym dachem. Oczywiście chodziło przede wszystkim o ratowanie kominów środkami budżetowymi. 🙂

Opublikowano

Ja mam tak samo, Siedem lat temu przy okazji robienia docieplenia ekipa obkleiła kominy styropianem, siatka, klej i na to baranek. Nic sie nie dzieje, żadnych rys, komin suchy (palone węglem od góry). A też zastanawiałem się na remontem.

Opublikowano

Wszystko zależy w jakim stanie jest komin. Czasami widzę jeszcze kominy ze zwykłej cegły budowlanej, takie  kominy powinny być obrobione musowo. Albo obrobione sidingiem(popularny w l. 90tych) i popaprane dziurami przez grad.Sam mam obrobione blachą na domu, dwa inne z cegły recznie formowanej. 

A czasami myśle, że najlepszy byłby kombinowany - murowany pod dachem, a przez dach pociągnięty np 2-3 m kawałek komina dwuściennego, ocieplanego, osadzonego na cegłach na poddaszu.  I to byłby pewien pomysł dla autora tematu, wcale nie głupi, wykonalny i pewnie tańszy. Tylko to dla komina dymowego, a kolega ma pewnie cały zestaw z wentylacją.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.