Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzejniki przed sprzęgłem, propozycja rozwiązania


sirkotkies

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

Robię z ojcem instalacje w domu, on jest hydraulikiem robił dużo instalacji ale nie za dużo podłogówki(tylko jako dodatkowe łazienki).

Moje wymagania są takie:

Cały dom to ogrzewanie podłogowe + łazienki grzejniki drabinkowe jako dodatek do suszenia ręczników.

Moim celem jest jak najniższa temperatura na piecu i możliwie jednocześnie jak najwyższa temperatura na grzejnikach w łazience oraz w miarę prosty układ. Nie chcę rozbudowywać go o dodatkowe elementy żeby walczyć o temperaturę na grzejnikach

To są moje pomysły (tata nie jest przekonany), żeby wykorzystać pompkę z pieca do stworzenia obiegu dla grzejników przed sprzęgłem, gdzie będę miał możliwie najwyższą temperaturę na grzejnikach.

Narysowałem obydwa warianty dla zobrazowania o co mi chodzi. Nie nanosiłem wszystkich zaworów.

Będzie możliwe sterowanie wszystkimi pompami oraz zaworami przy podłogówce.

warinat1.png

warinat2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rys drugi z pompą na grzejniki jest prawidłowy, natomiast ten pierwszy może być trudno zrealizować, gdyż opory instalacji grzejników będą dużo większe niż opory sprzęgła i cała woda pójdzie przez sprzęgło.

Pozdrowienia dla myślącego Ojca, takich hydraulików jest coraz mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś o drabinkach elektrycznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkwapisz Grzałki elektryczne będą uzupełnieniem do instalacji wodnej

 

@sambor Myślałem właśnie o oporach hydraulicznych dla tej części instalacji, ale rozumiem to tak, że to co mówisz nie będzie miało miejsca bo włączam układ z grzejnikami szeregowo w odcinek zasilający sprzęgło. Pompka z pieca będzie musiała przepchnąć wodę przez te grzejniki?

Widzę to tak, że cała moc z pieca przejdzie przez grzejniki, one odbiorą tyle ile mogę a reszta wody o trochę obniżonym parametrze zasili sprzęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Dzięki za uwagę, ja bym to tylko podsumował jak możesz to proszę popraw mnie czy dobrze myślę.

W układzie ze sprzęgłem podłączonym bezpośrednio mam małe opory hydrauliczne i dzięki temu dużą moc uzyskaną na sprzęgle.

Jeśli w układ doprowadzający włączę sobie powiedzmy 3 grzejniki szeregowo to znacząco zwiększę opory hydrauliczne w układzie doprowadzania ciepłej wody do sprzęgła i zmniejszę tym samym moc sprzęgła na prawdopodobnie niewystarczającą aby ogrzać dom podłogówka.

Zaletą tego układu jest tylko to, że mam jedną pompkę mniej i trochę cieplejsze grzejniki niż za sprzęgłem bo pomijam obniżenie parametru związane z mieszaniem?

Głośna praca o której piszesz będzie związana z dużym przepływem wymuszonym przed sprzęgłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł wytwarza moc, która przez odpowiedniej średnicy rury jest przenoszona na sprzęgło.

Jak będzie wąskie gardło w postaci rurek do grzejnika i samych grzejników.

Głośna praca jest przez wymuszone przepływy przez ten układ rury - grzejniki.

Przy prawidłowo ustawionym sprzęgle, temp za sprzęgłem nie powinna być o 1C niższa niż przed.

A pompa dodatkowa? - Musi być coś za coś.

Nie ma nic za darmo, z resztą tam można dać mieszacz w kotłowni za sprzęgłem i z niego zasilać całą podłogę - wtedy odpada 1 zestaw mieszający, ale widzę że chciałeś "oszczędzić ", ale nie tam gdzie trzeba!

 

13 godzin temu, sirkotkies napisał:

sterowanie wszystkimi pompami oraz zaworami przy podłogówce.

Jest dodatkowym, zbędnym kosztem, ja nigdy nie robiłem sterowania, wystarczy dobrze policzyć, prawidłowo dobrać elementy i zawsze działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.