Skocz do zawartości

sirkotkies

Nowy Forumowicz
  • Postów

    4
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez sirkotkies

  1. Witam wszystkich, Jestem na etapie montażu podłogówki i potrzebuję drobnej porady. Opis układu: Podłogówka parter 5 sekcji po 85m i 2 po 40 Podłogówka piętro 10 sekcji po ok. 90m Całość ok 1300-1400m.b. rury fi 16 Wariant 1: W pierwszym uruchomieniu(może docelowym) chciałbym to zasilić bezpośrednio z pompy z kotła więc rozdzieliłem trójnikiem zasilenia fi 32 pod podłogą. Jeśli będzie wszystko fanie działać to zostawię tak jak jest. Wariant 2: Jeśli pompa z pieca nie da rady to w kotłowni będzie sprzęgło i mocniejsza jedna pompa oraz zawór mieszający na dwa rozdzielacze. Wariant 3: (tego dotyczy pytanie główne) Zastosuje lokalne grupy pompująco-mieszające w rozdzielaczach również ze sprzegłem w kotłowni. Instaltacja już częściowo wykonana w kotłowni i pytanie czy muszę ją poprawiać żeby bez kłopotów zrealizować ten wariant w przyszłości. Zrobiłem już trójnik w podłodze i tu pytanie czy nie powinienem skasować ten trójnik i wyjść bezpośrednio bądz bardzo blisko sprzęgła bezpośrednio na zasilenia tych rozdzielaczy. Rurki fi32 za którą znajduje się trójnik jest około 1m i czy ta rurka nie spowoduje mi walki pomp w okolicy tego trójnika. Mogę to jeszcze przerobić niewiele to roboty. Narysowałem na zdjęciu wykonanej instalacji o co mi chodzi. Nie ma tam pomp i zaworów mieszających jest tylko poglądowo. Czy jest wymaga opcja A? Czy może opcja B też zda egzamin z powodu bliskiej odległości od ewentualnego sprzęgła i to ze sprzęgła będzie ładnie szła woda i nie będzie "zasysania" z drugiego rozdzielacza
  2. @sambor Dzięki za uwagę, ja bym to tylko podsumował jak możesz to proszę popraw mnie czy dobrze myślę. W układzie ze sprzęgłem podłączonym bezpośrednio mam małe opory hydrauliczne i dzięki temu dużą moc uzyskaną na sprzęgle. Jeśli w układ doprowadzający włączę sobie powiedzmy 3 grzejniki szeregowo to znacząco zwiększę opory hydrauliczne w układzie doprowadzania ciepłej wody do sprzęgła i zmniejszę tym samym moc sprzęgła na prawdopodobnie niewystarczającą aby ogrzać dom podłogówka. Zaletą tego układu jest tylko to, że mam jedną pompkę mniej i trochę cieplejsze grzejniki niż za sprzęgłem bo pomijam obniżenie parametru związane z mieszaniem? Głośna praca o której piszesz będzie związana z dużym przepływem wymuszonym przed sprzęgłem?
  3. @mkwapisz Grzałki elektryczne będą uzupełnieniem do instalacji wodnej @sambor Myślałem właśnie o oporach hydraulicznych dla tej części instalacji, ale rozumiem to tak, że to co mówisz nie będzie miało miejsca bo włączam układ z grzejnikami szeregowo w odcinek zasilający sprzęgło. Pompka z pieca będzie musiała przepchnąć wodę przez te grzejniki? Widzę to tak, że cała moc z pieca przejdzie przez grzejniki, one odbiorą tyle ile mogę a reszta wody o trochę obniżonym parametrze zasili sprzęgło.
  4. Witam forumowiczów, Robię z ojcem instalacje w domu, on jest hydraulikiem robił dużo instalacji ale nie za dużo podłogówki(tylko jako dodatkowe łazienki). Moje wymagania są takie: Cały dom to ogrzewanie podłogowe + łazienki grzejniki drabinkowe jako dodatek do suszenia ręczników. Moim celem jest jak najniższa temperatura na piecu i możliwie jednocześnie jak najwyższa temperatura na grzejnikach w łazience oraz w miarę prosty układ. Nie chcę rozbudowywać go o dodatkowe elementy żeby walczyć o temperaturę na grzejnikach To są moje pomysły (tata nie jest przekonany), żeby wykorzystać pompkę z pieca do stworzenia obiegu dla grzejników przed sprzęgłem, gdzie będę miał możliwie najwyższą temperaturę na grzejnikach. Narysowałem obydwa warianty dla zobrazowania o co mi chodzi. Nie nanosiłem wszystkich zaworów. Będzie możliwe sterowanie wszystkimi pompami oraz zaworami przy podłogówce.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.