Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Basen całoroczny 2 piece instalacje skomplikowane ?


zu3

Rekomendowane odpowiedzi

1232181681_instalacjebasenowe.thumb.png.8e81f04c9a9802d0ad22103aae49bc6f.png

Witam buduje instalacje na basenie i prosze o pomoc  .  mam nadzieje ze rysunek czytelny   

  Proszę o poradę w sprawie wykonania  instalacji grzewczej na basenie całorocznym .

Całość prac budowy basenu jest  wykonywana własnymi siłami . Służę pomocą jeśli ktoś chce się porwać  na taki czyn .  Jedynie układ chemii basenowej i instalacji basenowej jest zlecany

Basen z rynną przelewową   za basenem zbiornik przelewowy o szerokości 300cm  i długości 150cm   użytkowo około 2m3 wody .   Do ogrzewania mamy

1 plaża   podłogówka około 25m2  200mb rura 17mm  4 obiegi grzewcze. Zakładam utrzymywanie temperatury powietrza  całorocznie  28stopni  na basenie  . Gro ciepła powietrza  dostarczy podłoga cześć woda z basenu reszta klimatyzator

2. wymiennik 1 Secespol B500   wpięty w tor chemii basenowej z pompami po stronie wtórnej basenowymi. 

Ma dwa zródła zasilania    w zimie  piec co 30kw gazowy. Okresy przejściowe  pompa ciepła  LG 16kw powietrze woda split. Przez rozdzielacz  górny obwód 1  z grupą pompową

3  Wymiennik 2    to rura karbowana 316L stal zamontowana w zbiorniku przelewowym która ma DN 32 i długośc 30mb    co daje 6,25m2 wymiany   29 litr objętość wodna  własny pomysł

Zasilanie z trójnika 5/4cala   z PC bezpośrednio   drugie wejście idzie do rozdzielacza 70kw , Myślę ręcznie ustawić % na poszczególne obiegi.

4   Rozdzielacz -sprzegło   70kw   dwa zasilania  PC i Piec co   3 obiegi grzewcze

1.      To na wymiennik 1  gdy zasilanie z PC

2.            zasilanie na centrale wentylacyjną  8kw      żeby nie zamarzała zima  -grupa pompowa

3.       Zasilanie rozdzielacza podłogówki   200mb   Grupa z mieszaczem  zawór 3d do regulacji temperatury posadzki  .  zwiększa obwód dla PC.

 

5 to grzejnik zasilany zawsze z co piec przed basenem  z głowicą termostatyczną .

Wrysowałem  zawory kulowe .

Calość rozwiązania ma dać mozliwość zasilania   z  dowolnego zródła  a jeśli się uda to z dwóch zródeł jednocześnie  w różnych godzinach. wymianą  ciepła z wodą w z basenie zajmuje się układ filtracyjny który w trakcie pracy około 10godz na dobę  ma rozprowadzić ciepło w wodzie basenu.

Do stabilizacji temperatur gdy plaza nie da rady zagrzać powietrza na basenie   będzie klimatyzator który ma zadanie pilnowac temperatury powietrza . Całkowite zapotrzebowanie na ciepło to 16kw z wyliczeń projektu . Zima sprawdzi wyliczenia.  Mam takie założenie ze PC w trakcie zagrzewania  wody   będzie dostawała powrót przynajmniej  jak temperatura wody w basenie  27 stopni  więc z taktować nie powinna    i z defrostami  będzie łatwo. Myslę ze da się sterować temperaturami na basenie czasem pracy PC  bo  pomiar temperatury wody będzie trudny . Duzy zbiornik mała histereza temperatur ale jeśli mogę zadać temperaturę  dokładną np. 27 stopni i histereza 0,25 stopnia to byłbym zainteresowany.  Nie znam sterownika pompy ciepła i nie wiem czy  da się ustawić temperaturę   tak niska jako zadaną . Jak czytałem instrukcje to musze pracować  na obiegu grzewczym a nie CWU bo zakres temperatur mam niższy od dołu. Proszę o weryfikację

Basen jest w budowie więc jeszcze możliwe zmiany  proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie  ma rysunku ? bo ja widze  ale może robię coś żle . 

Jak dać na forum jestem poczatkujący prosze o wyrozumiałość

dodać do albumu?

daję jeszce raz rysunek

instalacje basenowe.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze o wskazówki chetnie skorzystam aby wyjśc z bezsensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam prosze o wyrozumiałość ale czy mozecie  tą instalację  ocenić  .  Czekam cierpliwie  na wskazówki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz pracuje na d nowym rysunkiem  .  Kocioł gazowy Junkers  ZBS Cerapur Modul  30 /1503MA zas 150 litr    sterownik CW 400.    Z Kotła na sprzegło  Oventrop HYdrofixx DN25  Mam w  instalacji  modół HMM i HSM .,dalej  2 grupy pompowe 1  na co    2 na podlogówkę. z mieszaczem

Dom 360m2  trzy kondygnacje  podłogówka  3 rozdzielacze  7 obwodów

Grzejniiki  7 szt . Tym zasilaniem chciałbym obsługiwać basen.  Grzejniki sa w pomieszczeniach piwnica , garaz, strych.   Temperatura  w instalacji  50 stopni wystarczała do tej pory.

 

od strony pieca Gazowego zmiany

instalacje basenowe PIEC GAZ.png

Edytowane przez zu3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tej pory był tylko  dom  . Basen to nowa iwestycja  budynek  13x7 m   jedna kondygnacja podasze centrala wentylacyjna. 

Dom był grzany piecem zbs 16kw  ale  z powodu basenu   zakupiony został  zbs 30kw. Basen ma policzone zapotrzebowanei na 16kw stad pomysł lączenia budynków odleglłośc 8mb garazem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłeś basen to ten co liczył powinien dać schemat instalacji.

Te 16kW to moc na potrzeby pomieszczenia czy wody w basenie czy jeszcze nagrzewnic i podłogi 

To za dużo roboty aby forum to ruszyło - trzeba policzyć rury, wymiennik, dobrać pozostałe elementy.

Więc nie dziw się że nikt się za to nie chce brać.

Ja też się wypisuję z tego.

Mam dużo własnej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze jakoś to zwalczymy ?  jutro przestudiuję projekt to napisze ile na co przewidzial projektant. Jak to w projektach jest niby wszystko  ale pobieznie.

16 kw to calośc. Głownym zródłem ma byc pompa ciepła   gaz to zabezpieczenie mrozów dlatego chce połaczone obiegi. Mam duzo czasu  na razie kleje plytki a to kilka miesięcy pracy. ]

Myslę ze tylko forum to ogarnie bo kazdy   specjalista zna tylko swoje zabawki. 

Ci od wentylacji chcą ciepło technologiczne  zeby centrala nie zamarzła czyli musi byc obieg 24h  w czasie mrozów 

basen  potrzebuje ciepła do wody więc  myslę ze pompa ciepla to najlepiej ogarnie 

plaza   potrzebuje ciepła  niski parametr wiec PC powinna  dac radę . jesli nie wydoli  (bo woda w basenie)to mam dwa klimatyzatory które utrzymają temperature pomieszczenia   ,a po plazy bede chodził w klapkach

stad dwa wymienniki . Jesli to zbyt skomplikowane  to musze rozdzielic obiegi 

Czytam to forum od 2 lat  i uwazam ze nikt nie zna się na szystkich dziedzinach ale forum  ma takie mozliwości ktore są kopalnią pomyłsow a nie tylko teorii wierze ze się uda.

Z drugiej strony jesli to wykonam i opomiaruje  to forum bedzie ciekawe co bedzie tańsze  w uzytkowaniu ?   

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, inwestycja jest dość spora, więc dobrze by było aby ktoś to dobrze zaprojektował, możesz wtedy wyeliminować na wstępie różne błędy, jest tutaj na forum parę osób, które zajmują się tym zawodowo i prywatnie na pewno podejmą się tego wyzwania.Ja ze swojej strony mogę zaoferować Ci poniższe rozwiązanie które może się sprawdzić u Ciebie  jest to rozdzielacz, który za pomocą zamknięcia zaworu możesz zamieniać na rozdzielacz ze sprzęgłem lub sam rozdzielacz . Czyli jak będziesz korzystał z pompy ciepła to zawór na nim będzie zamknięty i będzie to tylko rozdzielacz a gdy będziesz korzystał z kotła gazowego to otwierasz zawór i całe urządzenie zamienia się w sprzęgło z rozdzielaczem. Rozdzielacz może być na 50 i na 75 KW .Aby było miło tu na forum  to jeśli zastosujesz takie rozwiązanie i zamieścisz w swoim temacie  kilka zdjęć ze swojej kotłowni to otrzymasz ,,gratis" od naszej firmy rozdzielacz do podłogówki na ile obwodów będziesz chciał tzn. ( na 18 obwodów możemy zrobić najdłuższy) . pozdrawiam TomekB.

sprzeg rozdz — kopia.jpg

sprzeg rozdz.jpg

rsunek2.jpg

foto5.jpg

Edytowane przez tomekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam i dziękuje za podpowiedz  czy to  sprzegło -rozdzielacz  wystepuje w wersji 316L ?  Bedzie to na zapleczu basenu a tam wilgotność  ponad normatywna.   Rozumiem ze zasilania  nalezy wtedy rozdzielić zaworami i spiąć trójnikiem do rozdzielacza . Mogłbyś cos wiecej powiedzieć o tym dlaczego nie nalezy używać rozdzielacza ze sprzeglem dla  PC ?

 Jesli ktoś prywatnie miałby chęc  powalczyć  z tematem   to zapraszam na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przy pompie ciepła zastosowane jest sprzęgło to wtedy występują  większe straty  z powodu  mieszania zasilania do powrotu i to podnosi temperaturę skraplania, co obniża efektywność pompy. Jeśli chodzi o stal 316l to jest to gatunek stali basenowej ( ,,nierdzewki" ) , jeśli tam nie popłynie woda  uzdatniani chlorem i inną chemią to nie potrzeba stosować takiej stali , ten rozdzielacz jest zrobiony ze stali ST3 , pomalowany proszkowo i ocieplony izolacją PPE . Więc spokojnie wytrzyma , ale oczywiście ,,klient nasz Pan" trzeba będzie zrobić z ,,nierdzewki " to zrobimy . Cenę o którą prosiłeś wyślę na priv. pozdrawiam TomekB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 dziekuję za oferte  przemyslę  rozdzielacz co do grup pompowych to jestem przekonany 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam  na razie nic nie kupuje tylko do grup pompowych zaproponownych  przez  tomeb  jestem przekonany 

 i takie  kiedyś kupię  . Nie opuszczaj tematu ja to naprawde buduję .   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale policzyłeś wszytko ?czy nie taniej byłoby załozyć pompy ciepła bez tej całej cetchnologi ,tylko wymiennik na basen i masz temat z głowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 patrząc na parametry pompy byłoby taniej tylko pompa całości nie obsłuzy.

grzejnik  musi byc  zasilany z gazu 24h

centrala wentylacyjna   24 h 

secespol  wymiennik   z gazu 

bo mała wydajnośc z niskiego parametru. ten basen jest całoroczny i najwazniejszy bedzie koszt utrzymania  instalacja dwusystemowa daje mozliwości wyboru zasilania w zalezności od sytuacji. Wiem ze mozna podnieść zasilania pompy i moze dać radę ale czy bedzie  tańsza eksploatacja niz gaz? Jednoczesnie sądzę ze do grzania wody  w basenie  PC bedzie w G12W rewelacyjna  największy  bufor  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.