Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak palić w kotle na pellet


jinx20

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nowa instalację z kotłem na pellet - Defro Smart Ekopell 12kW i co prawda mamy teraz lato, ale od miesiąca czytam i zastanawiam się jak właściwie powinno się palić tym piecem. Jak rozumiem opcji jest kilka:

1. Pokojówka i wygaszenie kotla po osiągnięciu zadanej temp.

2. Pokojówka i sterowaniem zaworem mieszajacym po osiągnięciu zadanej temp.

3. Pogodówka + sterowanie zaworem mieszajacym.

4. Praca ciągla kotla + termostaty na grzejnikach.

5. Łączenie wszystkich ww. wariantów.

 

Chciałbym zapytać jakie macie doświadczenia w tym zakresie i co Waszym zdaniem najlepiej się sprawdzi, i zapewni długi okres eksploatacji kotla?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Myślę, że użytkownik sam powinien sprawdzić co będzie dla niego akceptowalne?

Dużo zależy od strat cieplnych domu, całej instalacji, akceptowalnej temp. w pomieszczeniach, pojemności wodnej kotła lub czy jest bufor no i jak wszyscy zapewne akceptowalną ilością spalanego pelletu?

Akurat w tym modelu kotla/sterownika można połączyć kilka opcji co pisałeś, ale to trzeba sprawdzić samemu w swoim domu. Nie trzeba się bać i warto ustawić opcje (swoje nastawy) np. na tydzień i sprawdzić czy zaakceptujesz ten komfort oraz spalanie.

Pozdrawiam i powodzenia ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

??? myślę, że to nie ma sensu na przykład w trybie letnim ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jinx20 napisał:

Chciałbym zapytać jakie macie doświadczenia w tym zakresie i co Waszym zdaniem najlepiej się sprawdzi, i zapewni długi okres eksploatacji kotla?

Oddziel kocioł od instalacji.

Kiedy sprawność kotła jest najwyższa/akceptowalna? - tak go „prowadź”. Patrz długoterminowo a nie chwila mocy nominalnej.

Kiedy straty cieplne budynku są najniższe/akceptowalne/komfortowe? - tak „prowadź” dystrybucje ciepła.

Dobrze połączyć kocioł z instalacja poprzez bufor. Wtedy kocioł pracuje niezależnie od instalacji.

Moim zdaniem połączyć 3+4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jinx20 napisał:

Tryb letni to inna bajka. Piec włącza mi się raz na 2 dni i nagrzewa cwu. Tutaj wszystko jest elegancko ?

W wątku oczywiście chodziło mi o tryb zimowy.

Tak jak pisałem wcześniej.

Ja u siebie mam same grzejniki, na nich elektroniczne termostaty, pompa mieszacza pracuje cały czas w zimę. Kocioł  pracuje o  histereze i tak cały czas.

Natomiast u kolegi, który ma kocioł taki sam jak Ty kocioł już pracuje inaczej. Instalacje ma inną i już trzeba kocioł prowadzić inaczej. Pompa mieszacza pracuje cały czas, panel pokojowy obniża lub podnosi temp. na mieszaczu. Trochę inaczej nastawy kotła i pracuje na niskiej mocy. Ale jak już przebije to stoi możliwie jak najdłużej. Mam do niego podgląd i widzę co się dzieje.

Natomiast w sezonie przejściowym kolega ustawia już sterowanie kontroli z panelu pokojowego. Obniża lub podnosi temp. na mieszaczu, ale jak temp. pomieszczenia zostanie osiągnięta to wygasza kocioł.

I tyle. Tak jak pisałem, warto ustawić kocioł i jego nastawy pod swój kkomfort. Bo nastaw jest sporo?

Pozdrawiam

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wskazówki.

U mnie są tylko grzejniki, dom mały, parterowy, ok 100m2, nieocieplony, ale zdaje się, że pomimo tego dosyć "szczelny termicznie" (w zimie zaraz po rozpaleniu w kopciuchu od razu bylo ciepło, a w lecie fajnie trzyma chlód). Instalacja cała nowa, niestety bez bufora. Na grzejnikach głowicę termostatyczne.

Moc pieca 3,6-12kW. Ciekawy jestem czy w takich warunkach mozliwa w ogóle będzie praca w miarę ciagla?

Czy te kotły na PID powinny w ogóle przebijać? Nie mają jakiegoś inteligentnego podtrzymania jak spada im odbiór ciepła?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie mały odbiór ciepła to zawsze przebije. Będzie trzeba potem zobaczyć ile wytrzyma po wygaszeniu do następnego rozpalenia (oczywiście dobrać akceptowalną histereze). I tak ile takich cykli na dobę.

Jak dom szybko sięnagrzewa i długo trzyma ciepło to warto palić z kontrolą panela pokojowego / termostatu.

Dlatego warto samemu zobaczyć i ocenić ?

Edytowane przez gilal
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej, najlepiej dobrać nastawy do własnych potrzeb ?

Ogólnie kociołek fajny i ster APC 3 też ok. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.