Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cyrkulacja instalacji CWU na osobnym rozdzielaczu


loco159

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pilna sprawa do zapytania. Przedstawiam uproszczony do minimum poglądowy schemat instancji cyrkulacji CWU (nawet zimnej wody nie rysowałem).

Chodzi o to że mam rozdzielacz i do tego rozdzielacza, a właściwie dwóch, rurą będzie szła woda z cyrkulacji i rozdzieli się na trójniku pójdzie na poddasze a drugi na parter.

Kwestia połączenia 1 przyłącze na rozdzielaczu cyrkulacji musi przypadać na jedno przyłącze poboru wody czy tak?
Szukam i szukam na forum i u wuja google ale niczego co konkretnie mnie interesuje nie ma nigdzie dlatego napisałem tutaj.

Czy takie połączenie jest prawidłowe? wiadomo na zbiorniku CWU potrzbne jeszcze przeponówka ale to głównie chodzi mi o te połączenia.

Dlaczego cyrkulacja CWU w moim przypadku, ponieważ mam bardzo odległe odcinki poboru wody. Cyrkulacja będzie połączona 15 cm nad podłoga w każdym pomieszczeniu i będzie to połączenie w ścianie tak aby w razie awarii szło to odkuć ze ściany. połączenie ścianie rura PEX 20 ciepła woda na pex 16 cyrkulacja. Zasilanie do rozdzielacza cyrkulacji PEX 20. pompa cyrkulacji Wilo.

0001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ja od ciebie mądrzejszy, ale jedno musisz wiedzieć :

 na najkrótszych nitkach cyrkulacji musza być zaworki regulacyjne, gdyż inaczej cyrkulacja obejmie obieg o najmniejszych oporach hydraulicznych. - czyli przeważnie najkrótszy lub o największej średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o takie np rotametrowe regulatory przepływu jak przy rozdzielaczach podłogowych? Mogę mieć problem  z zastosowaniem takich ponieważ belka ma tylko wyjścia z jednej strony. Inna sprawa jeśli przepływ mógłbym dławić zwykływ zaworkiem kulowym ale to tak na partyzanta troche. Czy są jeszcze jakieś inne rozwiązania? W hydraulice siłowej to bym wiedział co zastosować ale te inne medium, charakterystyka pracy i ciśnienia. Odcinki mam takoe że do kuchni to jakieś 15 m łazienka wszystkie punkty praktycznie równe po 10 m natomoast na drugim rozdzielaczu na poddaszu wszystkie odcinki są niemal identyczne mają po 3m. Odległość od trójnika do rozdzielacza na parterze i na poddaszu również prawie identyczna 3,5 i 4 m. Może być jakoś problem przeszkoda w działaniu tego systemu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak będziesz miał sterowana cyrkulacjie czy na np czujke ruru przycisk dzwonkowy wtedy na tych 3 metrowych trzeba dać jakieś zaworki a jeśli na jakams czasówkę ze załącza się rano przed wstaniem i chodzi jakiś tam czas to bez zaworow tez te dłuższe się nagrzeją tylko trochę później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie nie myślałem nad sterowaniem obiegami jeszcze ale mam 3 rozwiązania tak na szybko. Albo przypiąć to pod piec gdzie mam osobne sterowanie na cyrkulację, albo przypiąć to do pompy ciepła (pompa do cwu z zasobnikiem), która również obsługuje programowalne włączanie i wyłączanie pompy cyrkulacji, lub po prostu najprostszym sposobem zegarkiem z programatorem podpiętym do kontaktu. Czyli wychodzi na to, że z tymi długimi odcinkami może być ciężko żeby się ogrzewały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.